Sari la conținut
Forum Roportal
Avalon73

Sunt românii nebuni? (adică buni de nimic?)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 hour ago, The Unknown said:

Asta deja inseamna DEMENTA!!!   Cand cineva nu este interesat de nimic este primul semn ca un surub a slabit.   

In realitate, este prima intrebare al fiecarui om cu care stai de vorba!!!  

Eu si acolo m-am decurcat,,,,

am vrut sa fiu elegant si sa nu te expun....

este treaba ta cum faci asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cautat nod in papura este caracteristicul  majoritatii romanilor!!!    Si cu asta ai dat o mare palma la un kkt ca o litra lipseste din ultimul cuvant ce ai lasat scris!

Asta se poate intampla si in vorbire orala si nu cade tavanul.   Nimeni inafara de romani nu scoate in evidenta asta pe planeta!!!  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 ore, Rayn a spus:

care noi?

ai grija sa nu lasi impresia ca suferi de o forma de degradare

eu vorbeam de lume, in general, per/ans s-au inlocuit valorile etic-morale cam cu ....nimic, sau mai degraba cu lipsa lor

faptul ca romanii sunt nebuni, este adevarat pentru occident, nu se incadreaza in plinatatea lipsei de valori etice si morale occidentale, suntem vazuti ca fiind retro

realitatea este ca occidentul este prea mandru (consecinta a lipsei uneia dintre valori)

buni de nimic...

nu prea as crede, dimpotriva

in occident romanul a demonstrat ca se pricepe

Cred ca este necesar sa facem diferenta intre mentalitatea poporului roman si mentalitatea romanilor ca individualitati luate separat. 

Daca ca popor suntem foarte jos cu mentalitatea undeva pe la anul 400 AD deoarece am sarit prea multe etape istorice si nu am invatat prin urmare învățămintele respective, ca mentalitate individuala suntem undeva mai sus de jumatatea clasamentului, iar in chestiuni de viata si realizare personala, si adaptare in alte tari stam destul de bine, am lua nota 8-9 cu brio! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sint romanii singurii nebuni de pe planeta!!!   Uite ce a mai facut o invatatore la copiii de 4 ani in U.K. parca. iat au uitat sa ne dea macar tara unde s-a intamplat asta.

"Școala îi obligă pe copiii de 4 ani să stea afară fără geci, ca pedeapsă pentru că au stat de vorbă"

"În acea zi a fost ger, tocmai ce ninsese și (temperatura) se simțea ca la -7*C”.

https://www.infoactual.ro/scoala-ii-obliga-pe-copiii-de-4-ani-sa-stea-afara-fara-geci-ca-pedeapsa-pentru-ca-au-stat-de-vorba.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
18 hours ago, The Unknown said:

Cautat nod in papura este caracteristicul  majoritatii romanilor!!!    Si cu asta ai dat o mare palma la un kkt ca o litra lipseste din ultimul cuvant ce ai lasat scris!

Asta se poate intampla si in vorbire orala si nu cade tavanul.   Nimeni inafara de romani nu scoate in evidenta asta pe planeta!!!  

te referi la ce-i lipseste textului subliniat?

evident ca exagerez si eu, dar doar intr-un anumit context

iar ca popor, ce sa zic, faptul ca stam bine locului de ceva vreme, fara sa ne fi pierdut particularitatile, inseamna ca suntem buni de ceva

apropo

d-aia urasc globalizarea

astia vor sa ne uniformizeze

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 34 minute, Rayn a spus:

astia vor sa ne uniformizeze

În sensul ca să găsești Lidl & co peste tot, turism intensiv peste tot dar nu dreptate și pentru căței. Și pe mine ma enervează ăștia. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, Rodica` said:

În sensul ca să găsești Lidl & co peste tot, turism intensiv peste tot dar nu dreptate și pentru căței. Și pe mine ma enervează ăștia. 

nu acesta este sensul 

incep sa cred ca discutia pe acest topic este o momeala,  daca s-a ajuns la catei, cineva vrea sa cunoasca cum si in ce fel anume se diferentiaza poporul roman

de restul occidental obedient

jucam si pe partitura aceasta

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sute de mii de bucuresteni sufera de frig in apartamente, dar au in schimb caldura sufleteasca de la Catedrala.

2 milioane de copii (din mediile popesti) merg seara la culcare flamanzi. 

AUR cu un procent in urma PNL.

Unde s-a predat rusa predomina xenofobia, sovinismul, antisemitismul si...patriotismul cu chip de nationalism (nazi)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Avalon73 a spus:

Sute de mii de bucuresteni sufera de frig in apartamente. 

Pentru mine acest aspect este mereu un mister. Sa stai sa suferi de frig în casa așteptând sa îți facă foc primăria... Nu înțeleg. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut si caldura si apa calda, fara vreo problema, toata iarna. Chiar duduie caloriferele. Mi se pare o exprimare tendentioasa asta cu sute de mii de bucuresteni sufera de frig, menita sa sune ca si cum de cand a inceput iarna tot Bucurestiul sta in frig, pentru ca nu s-a dat caldura, nu e nici pe departe asa. O avarie care se mai intampla pe rețea este cu totul altceva, si se rezolva in maxim 1-2 zile.  Ca sunt pensionari care prefera sa-si dea toti banii la catedrala si sa tina caloriferele inchise iarna e alta treaba.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×