Sari la conținut
Forum Roportal
atanasiu_adi

Există Dumnezeu? Există dovezi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista Dumnezeu...?

 

Daca nu L vezi in tine si nu L simti ..apai nu cred ca L poti cunoaste, ce sa mai zic de Credinta sau Iubire.

Ce fel de dovezi se cer?stiintifice?De cand si pana cand e stiinta detinatoarea adevarului?De unde atata incredere in perceptia omului care isi foloseste cam putintel din creier.Probabil ca odata cu inventarea televizorului au venit multe idei despre maretia omului si a stiintei lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista Dumnezeu...?

 

Daca nu L vezi in tine si nu L simti ..apai nu cred ca L poti cunoaste, ce sa mai zic de Credinta sau Iubire.

Ce fel de dovezi se cer?stiintifice?De cand si pana cand e stiinta detinatoarea adevarului?De unde atata incredere in perceptia omului care isi foloseste cam putintel din creier.Probabil ca odata cu inventarea televizorului au venit multe idei despre maretia omului si a stiintei lui.

in principiu, stiinta se bazeaza pe ratiune, cel putin d.p. asta de vedere nu poate fi combatuta.

credinta si iubirea sunt oarecum iestite din spectrul ratiunii, dar... nu inexistente !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in principiu, stiinta se bazeaza pe ratiune, cel putin d.p. asta de vedere nu poate fi combatuta.

credinta si iubirea sunt oarecum iestite din spectrul ratiunii, dar... nu inexistente !

 

Da foarte frumos spus:in principiu...

 

 

Ratiune = Facultatea omului de a cunoaşte, de a g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da foarte frumos spus:in principiu...

Ratiune = Facultatea omului de a cunoaşte, de a g

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"materia conform fizicii este o manifestare a legilor.

doar cand nu cunoastem fenomenul, apelam la spirit."

 

Eu nu vorbesc de spirit ci de intreaga lume spirituala.

Apropo crezi in ceva spiritual,ceva ce nu poti vedea sau experimenta cu corpul fizic?Ceva ce nu poti pune in cuvinte si poti doar intui?

De ce le desparti atat de tare?(spiritualul de material)

 

"exact, insa asta tine mai mult d dualitatea fiecaruia, care in mod evident nu este egala ."

pai uite aici vroiam sa ajung, pt ca depinde cine face uz de ratiune.

Putem judeca gresit, putem construi o viziune pe notiuni gresite sau superficial intelese, suntem inca tineri si dupa cum am mai spus deabia manuim cele pe care le stim,dar nu inseamna ca am dobandit tot ce era de dobandit.

Ratiunea nu este un proces complet , ea nu acopera decat domeniul sau.

Deocamdata intelegerea noastra se bazeaza pe ea si poate ca omul nu v a ramane asa cum il stim azi.

Ceea ce stim azi poate nu am stiut in trecut,dar ceea ce am stiut in trecut nu neaparat stim si azi, iar ce vom sti in viitor poate depasi total si chiar sa se opuna celor stiute azi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toti il cauta in lucruri fara de rost, insa putini stiu ca Dumnezeu este in interiorul noatru.

Eventual doar in interiorul vostru, al crestinilor.

Ce ar fi lumea aceasta fara de Dumnezeu? Doar ura, razboi, inselaciune, minciuna. Oare asta isi doresc oamenii?

Deja lumea asta are multa ura, razboi, inselaciune, minciuna... chiar si printre crestini.

Nu insa asta o fac.

Adica? 8)

Nu au nici o teama de El. Au invatat sa traiasca in nelegiuire, pentru ca asta o doresc ei. Fiecare isi inventeaza propria religie, crede in ce doreste el, interpreteaza religia in propriul mod. Noi il cautam pe Dumnezeu, insa ce facem noi pentru aceasta? Suntem oare cu inimile deschise pentru a/L gasi? Cind vom inceta sa-l cautam atunci vom cunoaste ca Dumnezeu exista.

Oricine poate sa descopere existenta lui D-zeu numai ca putini se intereseaza cum .Toti cauta in locuri in care cred ca se poate gasi D-zeu si anume:materie,pshiologie,religie,logica,istorie,beletristica,s.a.m.d.dar nu este acolo .EL este in ultimul loc la care te-ai gandi.

Si care ar fi acel lor? :flowers:

 

Exista Dumnezeu...?

 

Daca nu L vezi in tine si nu L simti ..apai nu cred ca L poti cunoaste, ce sa mai zic de Credinta sau Iubire.

Ce fel de dovezi se cer?stiintifice?De cand si pana cand e stiinta detinatoarea adevarului?De unde atata incredere in perceptia omului care isi foloseste cam putintel din creier.Probabil ca odata cu inventarea televizorului au venit multe idei despre maretia omului si a stiintei lui.

Atunci hai sa desfiintam televizoarele din lume. Sa le aruncam pe toate-n Dunare. :friends: ;) :P

 

Da foarte frumos spus:in principiu...

Ratiune = Facultatea omului de a cunoaşte, de a g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba da, se poate.

 

La fel, nici existenta lui bau-bau sau a spiridusilor nu poate fi dovedita pe cale stiintifica. Oare de ce? :o:

 

:friends: Asta-i buna. :friends:

 

Ba da... dar este o proprietate specific umana, la fel ca si ratiunea. :flowers: :beee:

 

 

Pana una alta tu iti folosesti ratiunea pentru ironie, deci pledoaria ta este una superficiala.

Nu poti nega o idee (mai ales tu care pari un sustinator al stiintei) doar pentru ca nu a dovedit o stiinta(inca, sa zicem).

Nu poti dovedi ca exista Dumnezeu, dar nici ca nu exista.

 

Bau bau pentru tine poate a insemnat ceva in copilarie, pentru altii poate a insemnat propria frica sau limitare, care sunt foarte reale, le poti simtii.Iar daca tu IL compari asa usor pe Dumnezeu cu spiridusii, asta spune foarte multe despre cat de mult sau putin intelegi si apreciezi lucrurile.

 

Bun sa zicem ca tine ca se poate, dar uite atunci cand spui definitia iubirii si o analizezi in fel si chip,ea nu te poate face sa intelegi iubirea daca nu ai experimentat o.Dar sa zicem ca ai experimentat o si drept urmare incerci s o cuprinzi prin ratiune ...ceea ce vei observa este ca nu poti cuprinde decat ideea de iubire si nu iubirea in sine.Trairea directa a iubirii care se face prin inima sa zicem, nu este decat constientizata sau explicata de intelect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trairea directa a iubirii care se face prin inima sa zicem, nu este decat constientizata sau explicata de intelect.

da...asa ne place sa credem, insa stintific, destul de recent s-a constatat prezenta in creier a unei toxine -numita neurotrofina si care este responsabila de dragoste si iubire !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da...asa ne place sa credem, insa stintific, destul de recent s-a constatat prezenta in creier a unei toxine -numita neurotrofina si care este responsabila de dragoste si iubire !

 

 

Ma repet este explicata ,asa cum spui 1+1=2 , tu crezi ca noantele nu conteaza,motivatia lui 1+1,sau calitatea?

Stiinta este o cunoastere dinafara.Stiinta are foloasele si valoarea ei dar nu este suprema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma repet este explicata ,asa cum spui 1+1=2 , tu crezi ca noantele nu conteaza,motivatia lui 1+1,sau calitatea?

Stiinta este o cunoastere dinafara.Stiinta are foloasele si valoarea ei dar nu este suprema.

corect

..., totul tine de echilibru, nu de suprematia vreunei "parti ".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×