Sari la conținut
Forum Roportal
ducesadg

Deschiderea unei firme de catre studenti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

TOTAL ERONAT !

 

Nu se cere cazier de la politie, ci doar cazier fiscal !

Cel puţin

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...asta daca nu iti da o amenda de vreo 100mil si iti rade firma cu totul ca te baga in faliment ...

Unii dintre noi au firme pentru care o amendă de 100 mil. nu

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost azi la reg comertului sa ma documentez ce si cum, am vazut cata lume era acolo, cate cozi, si am plecat acasa cu coada intre picioare. In sinea mea ma steptam sa fiu primit cu ramuri de maslin :stars:, sa ma indrume cineva de la 0.

Poate maine am mai mult noroc;

Deci mai intai trebuie sa rezerv numele soc., este in ghiseu acolo care se ocupa doar cu asta? asta e gratis pt studenti ? rezervatul numelui pt cat timp e valabil ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci mai intai trebuie sa rezerv numele soc., este in ghiseu acolo care se ocupa doar cu asta? asta e gratis pt studenti ? rezervatul numelui pt cat timp e valabil ?

 

"Nu fac obiectul facilitatilor fiscale prevazute de HG nr.166/2003:

- taxa de verificare si/sau rezervare firma si/sau emblema

- taxa judiciara de timbru si de timbru judiciar"

 

Am citat din mesajul #18, http://www.roportal.ro/discutii/ftopic8630-10.html#18

 

Deci s-ar părea că rezervarea de nume nu e gratuită pentru studenţi şi e valabilă 3 luni, din c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum daca ai aruncat manusa ....

se vede ca esti tinerel (nu ca eu nu as fii dar cel putin am experienta ) dar se pare ca esti si imatur si infatuat si superficial pe deasupra si daca vrei sa comentezi comenteaza subiectul nu pe mine oricum e dreptul tau la opinie si nu o sa iti bag pumnul in gura :yahoo: :stars:

 

dar ai putea si sa nu arunci cu epitete si sa te iei de cei care posteaza?

ar fi excelent.

multumiri anticipate si sa nu se mai repete.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca am fost (si inca mai sunt studenta) am ales sa-mi platesc taxele....nu de alta dar dupa ce termini studiile, tot trebuie sa le platesti, si cum cresc astia taxele de la o zi la alta.... am zis mai bine sa nu risc. M-a dus vreo 700 ron infiintarea firmei, plus 200 ron capitalul social, pe care poti sa-l scoti imediat dupa infiintarea firmei din cont, iar apoi au mai fost stampila, chitante, registre, facuri care au mai costat si alea in jur de 150-200 RON. Oricum...cam intr-o luna a fost totul gata...

La site mai am de lucrat...(am un magazin virtual), dar cand o sa fie gata.... u'll love it, i'm sure :crazy:

 

 

 

 

promovarea la sectiunea dedicata....

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mi-am deschis o firma acum vreo luna de zile...puteam sa beneficiez de acele scutiri de taxe (care intr-adevar te duc in jurul sumei de 1000 RON, cu tot cu achizitionarea stampilelor, registrelor, facutrilor....) dar am ales sa le platesc. Nu neaparat pentru ca aveam bani....numai eu stiu cat m-am chinuit, dar oricum taxele trebuiesc platite in momentul cand termini facutatea, iar la cat de repede maresc astia taxele :crazy: ....mai bine am zis sa nu risc.

Am inteles ca trebuie sa fi anul 2 ca sa beneficiezi de scutirea de taxe, nu conteaza facutatea, dar daca esti asociat cu cineva, si acea persoana trebuie la randul ei sa indeplineasca aceleasi conditii.

Cam atat stiu sa va spun....despre masteranzi...nu stiu daca beneficiaza sau nu de scutire, dar te poti duce la Registrul Comertului sa intrebi, si vei primi sigur un raspuns.

 

 

 

promovarea la sectiunea dedicata....

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 milioane au costat numai actele banuiesc. Cu spaga sau fara spaga? Ms frumos. Inseamna ca trebuie sa mai astept pana in anul 3.. si sa risc sa astept degeaba k poate dispar toate facilitatile pentru stundenti... :flowers:

eu am fost chiar zilele trecute sa vad de ce am nevoie ca sa-mi deschid o firma si m-au intrebat daca sunt in anul 2, mai bine te duci si intrebi si tu care sunt conditiile decat sa mai astepti inca un an si sa nu rezolvi nimic. pa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In afara de galceava nimeni nu a spus nimic concret de la inceput pana la sfarsit. Unii zic ca asa altii ca invers...Deci ajutati-ma va rog cu un raspuns concret. Ce acte trebuiesc? Si cat ar costa un SRL. Si mai am o problema... E posibil ca eu sa imi deschid SRL-ul intr-un oras, iar sediu social sa se afle in alt oras.

<Ex: Il inregistrez la, sa zicem, Tulcea iar sediul il stabilesc la Timisoara>

Editat de maybe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×