Sari la conținut
Forum Roportal
ducesadg

Deschiderea unei firme de catre studenti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-ar interesa sa stiu care ar fi facilitatile care le sunt oferite studentilor care isi infiinteaza firme. De unde as putea sa ma informez? Problema este ca de aceste facilitati sa-ar putea bucura multe persoane , insa se pare ca nu e mediatizat acest subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar doresc sa-mi fac o firma si pot sa-ti dau cateva detalii, fiindca m-am interesat. Ma va corecta Blacca Cat daca gresesc.

Studentii isi pot deschide o firma fara sa fie nevoiti sa plateasca taxele de infiintare care altfel ar fi ajuns pe la 8-10 milioane.

Tot ce trebuie sa platesti este suma de 2 milioane (capitalul social minim pe care il poate avea firma) la care se adauga probabil taxa celui care se ocupa de acte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu chiar doresc sa-mi fac o firma si pot sa-ti dau cateva detalii, fiindca m-am interesat. Ma va corecta Blacca Cat daca gresesc.

Studentii isi pot deschide o firma fara sa fie nevoiti sa plateasca taxele de infiintare care altfel ar fi ajuns pe la 8-10 milioane.

Tot ce trebuie sa platesti este suma de 2 milioane (capitalul social minim pe care il poate avea firma) la care se adauga probabil taxa celui care se ocupa de acte.

 

Ai dreptate, eu mi-am deschis firma cu ajutorul facultatii, tot ce trebuie sa faci este sa iti adeverita de student, sa se mentioneze in ea ca esti itegralist, apoi la camera de comert, iti faci rezervarea de nume( pe care o platesti 440.000lei), apoi platesti taxa de timbru de 342.000 si 34.000, apoi platesti comision de 74.000, si apoi depui capitalul social la banca in valoare de 2.080.000.

Cam atat de platit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu mi-am deschis firma cu ajutorul facultatii

 

Da multe facultati ofera astfel de facilitati studentilor. Unele au chiar un avocat care ofera consiliere gratuita.

Ducesadg intreaba la secretariatul facultatii tale, poate ai noroc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multmumesc mult pentru raspunsurile oferite. Am facut aceste lucruri. Mi-am facut rost de adeverinta, mai urmeaza sa platesc capitalul social si timbrele fiscale. Pe mine m-ar interesa sa stiu ca odata infiintata firma ce facilitati am.

In cazul in care angajez anumiti oameni dintr-o categortie defavorizata. ce beneficii am?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu chiar doresc sa-mi fac o firma si pot sa-ti dau cateva detalii, fiindca m-am interesat. Ma va corecta Blacca Cat daca gresesc.

Studentii isi pot deschide o firma fara sa fie nevoiti sa plateasca taxele de infiintare care altfel ar fi ajuns pe la 8-10 milioane.

Tot ce trebuie sa platesti este suma de 2 milioane (capitalul social minim pe care il poate avea firma) la care se adauga probabil taxa celui care se ocupa de acte.

 

Nu gresesti, nene roportal!

Si inca o clarificare - banii depusi ca si capital social pot fi retrasi oricand din cont, nu trebuie sa ramana blocati acolo. Ei apar numai in actele contabile firmei, reprezentand limita maxima pana la care raspund asociatii!

 

Cat despre celelalte facilitati, ma interesez, inca nu stiu. Camera de munca sau Oficiul de ocupare a fortei de munca trebuie sa aiba raspunsul!

Mai vorbim...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doresc sa-mi deschid propria firma impreuna cu viitorul sot care este student in ultimul an.

Daca ati trecut deja prin procesul de infiintare si aveti propria afacere, va rugam sa ne sfatuiti si pe noi, cei care ne aflam la inceput de drum intr-ale afacerilor, in legatura cu demersurile pe care trebuie sa le intreprindem pentru a reusi sa avem propria afacere.

Multumiri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce acte sunt necesare pentru infintarea unei firme de catre un student?

Mai exista scutirea de taxe pentru studenti? Cat se scuteste?Cat trebuie sa mai dai pentru realizarea unui SRL?

 

Daca stie cineva toti pasii, sa ma indrume si pe mine.

Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×