Sari la conținut
Forum Roportal
Avalon73

Eminescu si Sodoma romaneasca actuala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mihai Eminovici a fost un filozofas poet si critic politic (avea darul rimei critice ca multi altii) dar un plagiator al folozofiei germane unde s-a si scolit pe care a versificat-o aici ajungand sa fie socotit ... geniu, geniu pustiu. Ateu si antisemit fiind, a avut soarta lui Nietzche, a murit tanar si nebun. La multi ani si, le doresc aceeasi soarta tuturor geniilor pustii atei si antisemiti ca Eminovici zis si Eminescu. 

Si acum de bine. A fost cel mai mare poet al dragostei in limba romana (Sara pe deal s.a.m.d.) dar si profet al intoarcerii spre Sodoma romaneasca (Fat frumos din lacrima ar fi trait nemuritor daca nu era atat de prost incat sa se intoarca in casa parinteasca, la fel ca nevasta lui Lot preschimbata in stalp de sare pentru ca si-a intors privirile spre Sodoma).

Morala: nu intoarce capul (mintea) spre trecut, decat asa, ca sa nu-l mai repetam. Eu zic ca in zece maxim 15 ani ne vom blestema unii pe altii, copii  pe parinti si invers, pentru ca am ajuns (am fost ) un neam care ne-am deschis usile cu traisa (de pe umeri si dintre picioare).

Si acum sa auzim (numai) de bine! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca observi mai bine, ni se joaca povestile biblice de evreii actuali sa ne intimideze ca vin vremuri grele pe care ei le planifica cu democRATSii americani, si impartasesc Planeta cu scene noi cu zei falsi, Putin, bideul si altii chilaroaica si alte uscaturi, care devine profa universitara si vor decora bibliile peste o vreme scurta. 

Era sa uit, homosexualitatea este aparat prin lege speciala si scolile aproape se inchid in Arizona ca e deajuns un travestit sa danseze ca a devenit actor si om mare din talente de as e imbraca in altceva decat este.  Stiinta asta ia locul scrisului si al cititului mai nou!!!   Astept un Eminescu sa cuprinda temele intr-o scrisoare!!!  

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romania este tara unde un proxenet si acuzat de tentativa de omor (Dani Mocanu - noul eminescu) are 3,37 milioane de abonati pe youtube music iar alti proxeneti asa zici cantareti de "petrecere" intre interlopi au cate 94 milioane de vizualizari per o singura asa zis melodie (copia arabeasca) vezi Tzanca Uraganu.

Popor de hoti si tzigani, asta sunt romanii (ex toto orbe romano) sau cum a spus bunicul meu maghiar, hotzii si curvele de la portile Romei iar un german: a fi roman nu e o natie, e o profesie (cea mai veche din lume).

Daca Eminescu le stia toate astea poate n-ar fi murit nebun a Avram Iancu.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 hours ago, Avalon73 said:

Mihai Eminovici a fost un filozofas poet si critic politic (avea darul rimei critice ca multi altii) dar un plagiator al folozofiei germane unde s-a si scolit pe care a versificat-o aici ajungand sa fie socotit ... geniu, geniu pustiu. Ateu si antisemit fiind, a avut soarta lui Nietzche, a murit tanar si nebun. La multi ani si, le doresc aceeasi soarta tuturor geniilor pustii atei si antisemiti ca Eminovici zis si Eminescu. 

Si acum de bine. A fost cel mai mare poet al dragostei in limba romana (Sara pe deal s.a.m.d.) dar si profet al intoarcerii spre Sodoma romaneasca (Fat frumos din lacrima ar fi trait nemuritor daca nu era atat de prost incat sa se intoarca in casa parinteasca, la fel ca nevasta lui Lot preschimbata in stalp de sare pentru ca si-a intors privirile spre Sodoma).

Morala: nu intoarce capul (mintea) spre trecut, decat asa, ca sa nu-l mai repetam. Eu zic ca in zece maxim 15 ani ne vom blestema unii pe altii, copii  pe parinti si invers, pentru ca am ajuns (am fost ) un neam care ne-am deschis usile cu traisa (de pe umeri si dintre picioare).

Si acum sa auzim (numai) de bine! 

Asta-i numai ceea ce ai putut tu să vezi din Eminescu. Cu siguranță că ai ratat să vezi mai multe chestii bune din activitatea lui Eminescu, dar, nah, fiecare vede ce poate.

Adicătelea, în primul rând că ar fi fost un filozofas. Ce-i aia „filozofas” în accepțiunea ta? Bine, se înțelege că ar fi un soi de jargon nașpa cu referire la cei care s-ar mai îndeletnici cu filosofia. În al doilea rând că ar fi fost doar ateu și antisemit și că ar fi murit tânăr și nebun, având doar darul rimei critice. Poi, măi oameni buni, ăștia care habar n-aveți de poezie, Eminescu (indiferent că la origini s-a numit Eminovici) a fost cel mai mare poet care a grăit în limba română. Mai departe, antisemitismul pe vremea aia era o caracteristică a epocii, a majorității societăților europene din vremea respectivă  și nu poți să-l acuzi doar pe Eminescu de această tendință. Și da, a murit tânăr și nebun, spre deosebire de alții care mor bătrâni și nebuni și proști. Cum o fi mai bine?  

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 1/15/2023 at 3:02 PM, Vriies said:

Asta-i numai ceea ce ai putut tu să vezi din Eminescu. Cu siguranță că ai ratat să vezi mai multe chestii bune din activitatea lui Eminescu, dar, nah, fiecare vede ce poate.

Adicătelea, în primul rând că ar fi fost un filozofas. Ce-i aia „filozofas” în accepțiunea ta? Bine, se înțelege că ar fi un soi de jargon nașpa cu referire la cei care s-ar mai îndeletnici cu filosofia. În al doilea rând că ar fi fost doar ateu și antisemit și că ar fi murit tânăr și nebun, având doar darul rimei critice. Poi, măi oameni buni, ăștia care habar n-aveți de poezie, Eminescu (indiferent că la origini s-a numit Eminovici) a fost cel mai mare poet care a grăit în limba română. Mai departe, antisemitismul pe vremea aia era o caracteristică a epocii, a majorității societăților europene din vremea respectivă  și nu poți să-l acuzi doar pe Eminescu de această tendință. Și da, a murit tânăr și nebun, spre deosebire de alții care mor bătrâni și nebuni și proști. Cum o fi mai bine?  

 Am spus ce era mai bine pentru el, nu pentru noi. Pentru Eminescu era mai bine sa fi ramas la Berlin ca Cioran in Paris si sa fie acolo un al doilea Schiller daca intr-adevar a fost atat de capabil. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare retorica: Unde e Eminescu de astazi? Nicaieri. Schiller e german si exista dupa cum se vede si astazi. Eminescu al nostru unde e? Dupa blocuri suntem noi care te facem pe tine... 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cauza: românii au ales ca modele non valorile. De ce? Simplu, valorile reale nu au fost / nu sunt scoase in fața, iar ălea care sunt, sunt corupte. 

Este ingrijorator si tine de siguranta nationala ca televiziunile publice sa inceteze sa mai transmita mizeria rurala, suburbana. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

semnatura  lui "emi" arata cat era de indragostit  de sine, la finalul  vietii cred că se iubea la "nebunie"?!

p.s. atentie la oamenii care au semnaturi cu inflorituri, sunt "speciali"!

 

 

 

S4.jpg

Eminescu_signature.png

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×