Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

Femeile au lumea la degetu mic indiferent de calitati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chiar acum, NicolaeT a spus:

De parca nai stii cum arat.

nu darling, de unde sa stiu cum arati? ne cunoastem cumva?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, ai mai pus. Cauta despre dismorfie, ca pe langa alte probleme psihice de care suferi, suferi si de asta.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 34 minute, Enki a spus:

Da, asa e, ai mai pus. Cauta despre dismorfie, ca pe langa alte probleme psihice de care suferi, suferi si de asta.

 

E irelevant ce spuneti voi pe aici atata timp cat 2 conturi identice cu singura diferenta poza, unu nu primeste niciun mesaj, celalalt primeste direct numere de telefon.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit o descriere tare la unu. Nici eu nu puteam s-o zic mai bine. Oare de unde izvorasc astfel de perceptii asupra femeilor daca femeile sunt fiinte divine ?

Specific:
- Nu sunt interesat de femei care au mai mult de 1 lună pe acest site (ar fi rară, o excepție). Explicație: sunt femei care au ani de zile pe acest site și n-au realizat nici la vremea actuală cam în ce imensă Iluzie trăiesc. Cât după caracterul, comportamentul, atitudinea lor, auto-distrugerea sufletească este aproape ireversibilă. Total dezinteresat de astfel de situații, singura excepție pe care aș face-o fiind doar dacă văd urma de voință și determinare spre a se îndrepta (puțin probabil, datorită trufiei). Să nu mai vorbesc despre cele care în nebunia lor, au conturi multiple, pe ce se risipește viața lor!.. Cât despre restul, care au luni de zile, păre-mi-s-a că spre nefericirea lor, le vor ajunge pe cele care au ani buni deja, pe aci. Și mereu, persistând în aceleași alegeri nechibzuite, mereu într-o amarnică înșelare. Distorsiuni severe ale percepției, repulsie, adversitate, frigiditate, narcisism, - auto-victimizare, afurisenie, viclenie, dar mai ales, îngâmfare, trufie, - acestea le întâlnesc frecvent, în contextul interacțiunii. Gravitatea constă în faptul că se influențează reciproc în a face la fel, ajungând la vătămări sufletești care le vor împinge spre dezbinare, - în loc să clădească, vor dărâma în continuu, în final stăpânind doar ruinele. Sunt imparțial: bărbații se includ acestor constatări sumar expuse, spre Îndreptarea celor care încă mai pot distinge frânturi de adevăr, într-un ocean înșelător al amăgirilor și iluziilor. Trist, într-adevăr, nu pot zugrăvi decât un tablou al dezbinării, suferinței, nechibzuinței - așa că.. departe de mine, o judecată asupra-le. A expune toate aceste amănunte, înseamnă a-ți arăta o frântură din Realitate. Pe mine nu mă afectează, la propriu, toate acestea, ci sunt factori determinanți pentru a nu mai iniția conversații fără de folos, și în același timp, reprezentând criteriul meu de selecție. Efectiv, nu prea am ce alege. Așadar, ai mai mult de 1 lună pe aci, vreau justificarea Reală, care să arate că într-adevăr, ai un motiv serios, în contextul Realității. Altfel, refuz total.
- Nu sunt interesat de femeile care nu au poză la profil, și nici nu-și asumă identitatea. Explicație: Motivele invocate pe care le-am întâlnit de-a lungul vremii, din partea acestora, nu justifică Realul. Cu atât mai mult, gradul neseriozității, îngâmfării, batjocurii, mândriei și trufiei, mă lasă rece. Nu mai pun la socoteală impersonarea, ori alte deviații grave. Total dezinteresat.
*La fel, în cazul limitei de vârstă impuse (27-37 de ani), considerând acest criteriu de selecție destul de echitabil (ca să accept o femeie având între 40-43 de ani, ar fi o problemă minoră, ușor delicată, pe când deja 45+ una majoră); nu vreau să fiu înțeles greșit, așa că voi lăsa o întrebare: ce sacrificiu face un bărbat care își dorește cel puțin un copil, pentru femeia care nu mai poate concepe? - exceptând cazul unei suferințe, de natură fizică, sau psihică (caz în care nu este o altă alternativă decât înfierea/adopția). Refuz total pentru femeile care nu și-au dorit/nu-și doresc acel copil, aceasta este o gravitate de proporții. Atât de gravă, cu cât suprimă până și cuvântul Mamă. Sunt justificări minore, cele în care este vorba de vremurile în care trăim, potrivnice facerii de copii. Însă, nu și îndărătnicia, îngâmfarea, dar mai ales, nebunia, astfel de femei, n-au învățat încă ceea ce e Femeia! (ca să nu le judec, lăsând doar o mustrare cu folos);
**În cazul divorțului: dacă ai urmat fărădelegea Sistemului, cu judecăți, partaj, răfuieli prin instanță, /dacă ai privat copilul de a-și cunoaște tatăl care și-a asumat responsabilitatea, pentru nevoi materiale/răzbunări/și alte gravități, ia-ți gândul de la mine, refuz total. Se subînțelege și faptul că dacă încă mai ești legată de fostul, dacă nu ești o femeie liberă, sunt total dezinteresat. Nu sunt interesat de femei în separație, și sub nicio formă, de cele căsătorite.
*** Nu sunt interesat de femei care participă (la), colaborează (în), sau promovează conștient crime împotriva umanității (domenii precum: politică/administrație/mass media, armată/poliție/legislatură, finanțe-bănci/economie, activism, sistemul medical și educațional) excepție făcând doar cele care se împotrivesc Sistemului în sine, sau care realizează gravitatea situației, fiind capabile de a se desprinde. Prefer mai degrabă o biată femeie care mătură strada sau scurmă prin gunoaie, decât pe cele indicate drept vătămătoare a ceea ce înseamnă Uman, Omenesc. "Fii tu dară-n slujba lumei, / Nicidecum vrun sclav al ei -" Deci, un refuz hotărât celor care nu pot înțelege acestea, știind prea bine că nu se pot desprinde de Sistemul fărădelegii, spre nefericirea lor, trebuind să suporte consecințele, pe viitor. Valabil și pentru cele care s-au injectat în perioada recentă care a tulburat lumea, refuz total. Cât despre femeile care habar n-au ce-i cu ele, neîmpotrivindu-se sub nicio formă tiraniei, care aruncă toate în sacul teoriei conspirației așa cum au fost condiționate mental de către Sistem, în afara cazului în care au măcar o urmă de voință de-a se trezi din amăgirea generală a societății acestea îndoctrinate urmând Sistemul fărădelegii, nu sunt interesat. Am nevoie în viața mea de o luptătoare, nicidecum, trădătoare de neam și țară. "Te-înfrățești spre rele, / Precum cei mișei, - / La stârpiri și lanțuri / A le puie lumii / Noi cununi de fală, / - Poi la chef și danțuri, / Proclamați ca zei?! / Doar procleți, la gală, - / Ceată de atei!" Am nevoie lângă mine de o femeie care să prețuiască Libertatea, nicidecum lanțurile sclaviei, - am nevoie de o femeie care să poată percepe Realitatea în care trăiește, sau cel puțin, să aibă voința să învețe a deosebi toate acestea. În rest, stop! vehement, tuturor amăgirilor. A spune lucrurilor pe nume, nu echivalează cu judecata, ci a deveni conștient de ceea ce se petrece cu noi înșine, dar și cu ceilalți care ne înconjoară, - iar dacă toate acestea le interpretezi ca judecăți asupra altora, mai bine te îndrepți către altcineva, care să îți valideze alegerile, ori care să te mintă frumos, să-ți spună "cât de minunată e această lume și că toate sunt ca-într-un vis frumos din care n-ai mai vrea să te trezești nicicând" - pe când aici, ceea ce vei găsi, este o frântură de Realitate, și pe care trebuie să o cunoști, - inevitabil - acum, sau mai târziu, de-a lungul vieții. Îmi asum în totalitate, netrebnicia mustrării, fără de mânie, fără de batjocură, indicând doar o ușoară dezamăgire, o măsură cântărită de asprime, și o vinovăție pe care o voi purta pentru procesul dureros al unora care să parcugă toate acestea.
- Nu sunt interesat de femeile care scriu cuvinte mărețe prin descrierile lor, însă în realitate nu se regăsesc de nici unele. Explicații, mai jos, ca o notă explicativă - și edificatoare, pe deasupra.
- * Femeile viclene și fățarnice, să mă ocolească!.. Valabil și pentru mofturoase, răsfățate și îngâmfate!
Notă * : (Cât de multe) : Pretindeți a fi femei puternice, însă nu sunteți în stare a vă asuma identitatea, măcar, afișând o poză la profil; atât de slabe, pe cât și îndărătnicia, pe când goliciunea sufletească, direct proporțională cu plinătatea ignoranței, necunoașterii, mândriei și trufiei. (Cât de multe) doriți și căutați sinceritate, spunând că urîți neadevărul și înșelarea, dară viața v-o petreceți în minciună, trădare, prefăcătorie; atât orbirea minții, cât și cea a inimii, vă trădează amarnica înșelare și Iluzia în care trăiți. (Cât de multe) cereți respect, pe când nerușinarea și lipsa educației vă evidențiază; de la purtarea necuviincioasă și până la răzvrătirea în care ascuțișul limbii se ia de mână cu vulgarul, precum și de la îngâmfarea întru nerușinare, până la sfădirea pe-o palavră, nu-i decât o tresă spre distincție. (Cât de multe) vorbiți de la tribună despre iubire, însă nu doar că nu știți să iubiți, ci nici nu vreți să învățați, măcar, - voi prețuiți mai degrabă traista și pântecul, nicidecum, Ființa Umană. (Cât de multe) aveți discursuri mărețe despre familie, însă, lipsindu-vă Sacrificiul și doar lipsa responsabilității, încununându-vă alegerile. Încă, vă mai afișați cu aliură de Femeie Adevărată, dar sunteți atât de departe de aceasta, precum pământul de cer! Fățarnice, viclene, îngâmfate, mofturoase și răsfățate - majoritatea, atât puteți, și nimic mai mult; unele meritați doar râsul și batjocura, pe când altele, sunteți vrednice de plâns și de milă. Dacă vă aflați într-una din aceste ipostaze, ocoliți-mă, n-am nevoie de așa ceva în viața mea. Faptul că bărbații schimbă femeile ca pe cămăși, mie personal nu-mi dovedește prea multe, - femeia modernă nu mai știe să fie Femeie, ori are alegeri greșite, pe când bărbatul modern, în nechibzuința-i, ar necinsti-o; iar cum eu nu-s aci a ține partea cuiva anume.. strict din punctul meu de vedere, personalizat, în circumstanțele potrivnice, nu sunt interesat de femeile moderne. Femeia modernă, se folosește de slăbiciunea bărbatului necunoscător, declarându-și frumusețea care pălește dinaintea Adevăratei Frumuseți, - se trufește profitând de ignoranța bărbatului neiscusit, etalându-și inteligența care se întunecă dinaintea Agerimii Minții cea adevărate, - precum în mândria-i, strigându-și neputința, nechibzuința, îndărătnicia, spre a se numi pe sine puternică, când de fapt, părelnicia-i deșartă o trădează, căci doar necioplirea bărbatului este pricina triumfului acesteia și doar sminteala lumii o ridică la înălțimea năzuinței. Femeia modernă, în orbirea-i, ajunge să învinuiască până și bărbatul care îi oferă sprijinul sufletesc, pentru batjocura pe care i-o aduce bărbatul cel nepotrivit, însă nu știe și nici nu vrea a arăta ea însăși, înainte de toate, cum cinstește Bărbatul, cuvântul o trădează fie prin afurisenie, răzbunare, mânie și ură, făcându-se judecătoare, pe când prin fapta sa, nu se regăsește decât îndărătnicia, neascultarea, - dar mai ales, fățărnicia și viclenia care o arată în jalnica stare în care se află. Femeia modernă, spre nefericirea-i, își uită locul și statutul, cum după roadele sale, se recunoaște dărâmarea; de acolo, semnul că nu mai știe să fie Femeie, precum și alegerile-i care să-i dovedească mereu amarnica-i înșelare și Iluzia în care trăiește. Pe bună dreptate, o voi numi atunci, biata Femeie Modernă. Iar ca să se distingă imparțialitatea mea: atât timp cât bărbații adevărați sunt pe cale de dispariție, locul acestora fiind luat de parveniți, golani, destrăbălați, nelegiuți, neaveniți, batjocoritori, ori, la polul opus, cei "jucați pe degete" de femeia vicleană, "roata de rezervă" a femeii nerecunoscătoare, "sclavii de serviciu" și "roboții de duzină" - substituind demagogia în locul educației înalte, prostia din extremă în locul inteligenței și sminteala aproape nelimitată în locul calităților care ar trebui să încununeze ființa umană, - aceste surogate reprezentând alegerile pretinselor femei ale timpurilor moderne, zicu-le tuturor: vă meritați unii pe alții din plin!! - și cum zice vorba bătrânilor batjocoriți de generația aceasta îndobitocită: "cine se aseamănă, se adună!" Mustrarea mea plină de asprime, nu se adresează femeilor care încă mai au un dram de umanitate, bunătatea lor suportând în tăcere, sminteala lumii, și nici femeilor care încă nu și-au pierdut simțul rațiunii și au acea capacitate de înțelegere încât să distingă bunele intenții, dincolo de asprimea evidentă. Notă* Dacă tu ca femeie, nu poți înțelege toate aceste aspecte enumerate, și dincolo de ele, cauza pentru care un bărbat ar putea fi atât de tranșant, în astfel de context, e clar că atenția ta, trebuie să ți-o îndrepți către altul; n-am de gând să încurc viața nimănui, cum nici a-i răpi libertatea.

“Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves” / "Orice ne irită în legătură cu ceilalţi ne poate conduce spre propria noastră înțelegere." [Carl Gustav Jung]

*** Pentru judecătoare: Faptul că vă resping, nu înseamnă misoginism, iar a prezenta adevărul, în clar, însoțit de o mustrare (fie ea mai incisivă) cu temei real, nu e totuna cu grobianismul, și voi mai degrabă învățați ce înseamnă a fi Femeie, urmându-vă firea, decât să-mi prezentați o pagină dintr-un dicționar, cu nerușinare. Cât pentru nesimțitele și nerușinatele care din orbirea lor sufletească mă tot acuză pe nedrept, nefiind în stare nici măcar să înțeleagă tot ceea ce-am scris aci în descriere, la profil: băgați de seamă că la mine, Femeia nu este nici cârpă, cum nici prostituată. Nu puneți pe seama mea, mândria și trufia voastră, căci voi încă n-ați învățat ceea ce e Femeia, măcar! Iar eu cu nimic nu i-am știrbit adevărata sa valoare pe care voi, nerușinatelor, o terfeliți în continuu! Dacă unele mă tot trimiteți la psihiatru, recomandați-mi măcar pe cel care v-a tratat în primul rând pe voi de sminteală. Iar cele care tot cătați sfadă cu mine, mai bine duceți-vă-n pădure de vă certați cu cioatele toată ziulica. În rest, considerați-mă primitiv, și chiar vă rog, dați click mai departe, pe alte profiluri; mult succes în căutări!.. Faceți-mi un mare favor și orientați-vă spre cei cu care rezonați, decât să vă vărsați frustrările contactându-mă; dacă v-aș pune o oglindă mare dinainte-vă, ați conștientiza, cât de cât, jalnica stare în care vă aflați; de-ați fi ultimele femei de pe acest pământ, și tot v-aș respinge; mda! sunt singur din propria mea alegere, însă, ia să vă pun eu într-o paranteză,ca să vă piară pofta de judecată și sfadă: priviți-vă bine într-o oglindă: fie sunteți seduse și abandonate, fie batjocorite în fel și chip, bătute, chinuite, fie vieți în violență uneori dusă la extrem, dezbinare, - ba chiar și bieți copii suferind de pe urma alegerilor voastre, dacă nu cumva, rămase singure și sterpe, trecute de 40 de ani, și în rest, Iluzii; nu vă voiu întreba eu, netrebnicul care îndrăznește a vă mustra, ci întrebați-vă voi, privindu-vă într-o oglindă, înainte de-a mă judeca: în ce constă frumusețea voastră cu care vă împăunați dinaintea bărbaților care vă schimbă ca pe cămăși, cei pe care nu sunteți în stare să-i țineți lângă voi, măcar?! în ce constă inteligența voastră când nu mai știți să fiți ca o Femeie, de v-ați luat firi bărbătești, pline de asprime, mânioase, răzbunătoare, de vă mai e de mirare de ce ajungeți mereu abandonate și părăsite, ba mai grav, femei la 40 de ani să nu aveți nici binecuvântarea unui copil?! în ce constau calități fel de fel cu care defilați dinaintea bărbaților, mereu într-aceleași iluzii, ridicându-vă cu pretenții asupra bărbaților, dintr-o competiție a superiorității, dominației și nebuniei? oare nu vă vedeți într-o oglindă, orbirea sufletească?! vorbiți de cele ale sufletului, de parcă le-ați cunoaște, pretindeți iubire când nici măcar n-o dăruiți sau oferi, că voi nu știți a prețui Ființa Umană, cu adevărat, ci pentru traistă și pântec trăiți, ființe biologice, și-atât, nimic mai mult; voi, judecătoarele mele, vă numiți femei puternice? în ce constă aceasta? cu inimi împietrite, din care se revarsă ură, mânie, răzbunare? cu inimi goale de sentimente reale și firești, dar pline de patimi, pofte și mofturi? pe cât vă credeți de puternice, pe-atât de slabe sunteți. Și nu vi le zic pe acestea cu mânie, nici batjocură, ci doar o notă de asprime, alături de-o ușoară dezamăgire, știind cum vă risipiți voi viețile și cum încurcați viețile altora, știind despre traumele voastre și cam spre ce nechibzuințe vă avântați. Apoi, vi le zic, tocmai ca să vă amintiți de ce v-am numit fățarnice, pe bine-meritate. Ca să vă piară pofta de judecată și sfadă. Ca să nu mai veniți la mine cu viclenie, cercetându-mă fără de temei real, măcar. Așa că.. ia priviți înainte la voi, într-o oglindă, bine tare de tot, apoi îndrăzniți a judeca; până atunci, să vi-l citez pe marele Arghezi, cu "Absolutio": "dormiți, dormiți!.."

*** Despre mine, pe scurt: păcătos, ticălos, netrebnic, tiran, jivină, Idiot, Prost și Nebun.
Întrucât n-am opțiunile disponibile la completarea rubricilor inițiale ale profilului, aduc următoarele completări: Studii: PHD - de când s-a inventat Academia Răului, Magiei și Vrăjitoriei, îndoctrinarea continuă! / Statut profesional: Antreprenor/proprietar afacere: de când s-a legalizat sclavia, am decis să nu dau tribut nici Cezarului, nici Faraonului; mă ocup cu tot ceea ce mi-e necesar supraviețuirii într-o societate în care lăcomia, invidia, răutatea, prostia și nebunia sunt la standardele cele mai înalte!.. Carevasăzică, în niciun caz, nu trăiesc pentru traistă și pântec; sunt un om simplu, care se bucură de Libertate. Cu ocazia acestor lămuriri, voi fi scutit și de damele fine care de la primele discuții n-au altceva mai bun de întrebat (din miliardele de întrebări posibile) decât despre acestea. Ah, să nu uit, ca să nu mi se mai reproșeze, ba că o să rămân singur, ba că îs înapoiat, primitiv, fraier, idiot, tâmpit, - ba că să mai revin cu picioarele pe pământ, ba cine știe ce altăceva, - bazaconii, născociri! - spre a mă readuce la linia de plutire, dintr-un rebut al societății sau ratat iremediabil - ca după închipuirea-le, sau obtuzimea minții! - "Știu că sunt prost, dar când mă uit în jur, prind curaj." (citat de marele nostru Creangă). Așadar, rog pe stimabilele dame fine, ca dacă tot mă contactează spre-a-mi reproșa câte ceva, ori sfaturi în batjocură, consiliere derizorie și terapia perfidității, măcar să-mi spună despre mine ceea ce nu știu, ceea ce nu cunosc, - fiindcă în rest, sunt sătul de sminteala lumii. Că bine mai spunea și marele Eminovici, "Și acum priviți cu spaimă fața noastră sceptic-rece, /
Vă mirați cum de minciuna astăzi nu vi se mai trece? / [ ... ] Azi, cînd fraza lustruită nu mai poate înșela, /
Astăzi alții sunt de vină, domnii mei, nu este-așa?"

Cele care cred că o Femeie Adevărată se distinge prin calitatea formelor cu care au fost înzestrate, evidențiate adesea de penajul straielor migălos lucrate și asortate cu modificarea chipului după normele societății definind măsura frumuseții urmând pofte și mofturi, se înșeală amarnic. Cele care cred că o Femeie Adevărată se distinge prin studii de tot felul, de la cele diferențiale la cele academice, ori hârțogăraia asta lumească pe care și-o flutură când unii, când alții, etalându-și tresele și epoleții, se înșeală și mai amarnic decât primele. Cele care cred că o Femeie Adevărată se distinge prin locul acesteia pe scala societății, ca de altfel, statutul fără echivoc, de damă fină, care se respectă, ori de rangul și funcția din urma căreia să aibă foloase și beneficii materiale într-o diversitate, spre răsfăț și visare, se înșeală cel mai amarnic, dintre toate. Spre distincția clară, acestea sunt valabile și pentru bărbați. Când toți, bărbați și femei, îmbătați de Iluzii, idealizează și proiectează acestea în juru-le, iaca șad și eu, retras, mai deoparte, de cuget: "ce înseamnă, să ai ochi și să nu vezi, ce înseamnă să ai urechi și să nu auzi, ce înseamnă să ai inimă și să n-ai simțire sufletească, - trăiesc în paradisul nebunilor!.."
 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alta care pe profilu cu poza mea imi dadea cu seen, lu Chad ii raspunde:

"Cu cine am onorea? Cu ce ganduri pe aici? Cum ti-a fost weekendul?"

E chiar onorata, ehee.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mvaaai, ce polighie. Semn de tulburare mentala. Unul de ala atat de plin de sine si perfect ca nici nu poti sa respiri in preajma lui fara sa iti fie frică ca o sa te judece, maniac si self centered. (mica descriere personala din final  - idiot, prost -se vrea a deghiza narcisismul, si a mima modestia  fara succes insa,  pentru ca adevarata fata se vede din pretentiile de deasupra ). 

So, ai avut succes cu descrierea asta? Sunt si femei care s-ar putea sa nu observe toate red flags-urile din ea si sa fie impresionate de referintele literare si de apelul la traditia rolurilor in societate. Din pacate, sunt fix alea care nu-ti plac tie.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, NicolaeT said:

Alta care pe profilu cu poza mea imi dadea cu seen,

Poti proba ca nu ai primit niciun mesaj? Fara sa le fi sters...? Nu stiu daca ai cum.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 hours ago, NicolaeT said:

E irelevant ce spuneti voi pe aici atata timp cat 2 conturi identice cu singura diferenta poza, unu nu primeste niciun mesaj, celalalt primeste direct numere de telefon.

E irelevant un cont pe un site cu 500 insi si multe țepe, din care multe sunt conturi false, vrajeli, studii pe comportamente umane, disperati/disperate, si cativa de buna-credinta care oricum nu se vor baga in seama cu nimeni si mai degraba vor astepta.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 minute, King1 a spus:

E irelevant un cont pe un site cu 500 insi si multe țepe, din care multe sunt conturi false, vrajeli, studii pe comportamente umane, disperati/disperate, si cativa de buna-credinta care oricum nu se vor baga in seama cu nimeni si mai degraba vor astepta.

Si pe tinder cu milioane crezi cai altfel ? Am pus atatea videouri cum ii aleg doar pe primii 1%.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×