Sari la conținut
Forum Roportal
Motorină

Case batranesti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La sugestia lui @Rodica`, topic despre case de pe la tara.

Incep eu cu bucovinencele. Nu stiu exact cum se numeste stilul si cand a aparut, a mea este construita undeva prin 1940.

Se construiau din barne intregi de brad/molid, imbinate foarte bine la colturi. Deasupra se bateau "țanduri" (sipci) in X, dupa care se tencuiau cu un amestec de lut, nisip si paie.

Acoperisurile erau din draniță. Pe interior se asezau niste busteni, se umplea cu nisip in jurul lor, apoi se montau podele (scanduri).

Majoritatea aveau 3/4 incaperi: hol cu rol de bucatarie, dormitor cu rol de "casa" (acolo se gatea, dormea, spala), cămară și "camera mare" - nu avea soba, se depozitau alimente ca sa stea la rece, de Craciun se impodobea acolo bradul, vara se tineau mesele festive, iar la nevoie, aia era si camera de priveghi :happy:

Multe case de genul au fost dezbracate, puse pe fundatii de beton, extinse, mutilate cu acoperisuri diferite sau pur si simplu demolate, dar inca exista unele neatinse, sau renovate fara a fi mutilate. In satul Ciocanesti sunt multe case demne de muzeu.

Pin on Case romanesti

image.thumb.png.14aae23c6b0be39b5db6629ed8e3535a.png image.thumb.png.f7d18faed187503cdb9263f8a3ba419f.pngimage.thumb.png.3dbb9a17a794b2ba63242e5e61a7730d.pngimage.thumb.png.1af92221ee420b52bee111a8d563dba9.pngimage.thumb.png.b3c000481bb047ec6a3cbc38a4157e78.pngimage.thumb.png.5c7e66738172ae414c78d98bbe8e98db.pngimage.thumb.png.f03697827a142d441f75809eca0ed658.png 

Editat de Motorină
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase.

Sunt curioasa dacă podul e locuit sau ce rol are acel balcon? Sa facă lumina doar în pod ca spațiu de depozitare? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Podurile nu sunt tocmai locuibile, sunt strapunse de multe barne din structura acoperisului. Unii si-au facut totusi cate o camera-doua in pod, dar pana la ele se ajunge destul de greu, pe scari abrupte si "hol" neamenajat. Balcoanele sunt doar de design, inguste si nefolosite. Eu am un inceput de camera fix in mijlocul podului, care restrictioneaza accesul in cealalta jumatate :laugh:
Cand ajung acolo, vreau sa desfac camera si sa maresc putin balconul spre interior. Dupa aia, poate fac o camera in capatul podului, iar restul va ramane deschis, eventual cu niste dulapuri intre grinzi.

Un rol al podului (pe langa cel de depozit), era de afumatoare. Se scotea un capac din cosul de fum, se baga un dop in sus, iar tot fumul de la soba din casa iesea pe sub acoperis, afumand carnatii (sau ce era atarnat) :biggrin:

IMG_20200113_155124.thumb.jpg.208e65d41f1e74c9ed475d33f8936236.jpgIMG_20200113_155130.thumb.jpg.7a3acd9af5180cab23a2c675e2ad1897.jpg

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa te contrazic legat de funcționalitatea acestor luminatoare - balcoane dar în ultima poza se vede un spațiu amenajat acolo. Măcar și numai pentru stat la privit pe strada. Nu știu dacă asta e tradițional sau s-a amenajat mai apoi. 

Editat de Rodica`
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Găsești pensiunea la o scurta căutare pe google. Nu vreau sa le fac reclama ca au adăugat o copertina de toată jena la întrare ca să amenajeze o terasa pentru turiști. Mai au o construcție foarte frumos refăcută în acea curte și cred ca pozele cu camerele de cazare de pe site din acea clădire sunt făcute. 

Nu am fost, nu sunt amatoare de cazare la pensiune dar site-ul e edificator. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 23 ore, Rodica` a spus:

Nu vreau sa te contrazic legat de funcționalitatea acestor luminatoare - balcoane dar în ultima poza se vede un spațiu amenajat acolo. Măcar și numai pentru stat la privit pe strada. Nu știu dacă asta e tradițional sau s-a amenajat mai apoi. 

Cam asa era traditional: balcon, zic eu. Doar ca nu e suspendat.

Dar nu il foloseau decat copiii, se vede dupa zugraveala cata importanta primea :laugh:

Usa lui loveste intr-o grinda de lemn; probabil cand era noua constructia, trecea la fix peste grinda.

Deci, rol pur estetic, zic eu. Poate unii foloseau camera din pod si mai ieseau pe balcon.

Dar pentru un pod functional, era mai ok sa faca planseul deasupra grinzilor. A mea e invers, grinzile sunt in pod, jos e tavanul drept. E foarte greu de podit, ca grinzile sunt de diametre diferite :resent:

Nu este disponibilă nicio descriere.

Nu este disponibilă nicio descriere.

Nu este disponibilă nicio descriere.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut cabana din clipul asta: 

 

Podelele de lemn si dranita nu sunt prea practice in zilele noastre, dar pentru turism, merg.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Țiplă. 

Nu m-aș caza acolo dacă as cauta experiențe din viața tradițională de la sat. Dar arata perfect totul pentru turism, cum spui. 

Oricum foarte frumoasa în exterior. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×