Sari la conținut
Forum Roportal
Elena m1

Bani sunt mai importanți ca dragostea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 9 ore, Elena m1 a spus:

Și ce legătură are povestea ta cu mine? 

Mie mi-ai transmis acest mesaj?   

In caz ca da, s-au mai auzit povesti ca a ta cu miile atat pe aici cat si in Sighetu-Marmatiei ca-i un oras mic chiar decand lumea poa'sa plece unde doreste. 

Insa acesta relatie umana n-a disparut ci s-a inmultit cand fetele si-au data seama cu ce pot castiga trai usor, desigur fara se se gandeasca, pana cand vor fi solicitate???

Dupa WWII tot in Sighet au ramas un foarte mare numar de copiii al nemtilor, toti blonzi si orfani practic, iar mamele lor erau numite aproape oficial, kurve!!!   

Aveam o vecina si nici fiica ei nu avea mai multa decenta de la comunisti ca e fata de Kurva, desi a terminat o facultate, nimeni nu voia nici s-o salute.   In 1968 cand granitele comuniste s-au deschis pentru turismul strain de intrat in RO, nu si invers, un neamt imediat a luat-o de nevasta si dusa a fost.   Se mira lumea cum de-a parasit bunatatea de romania unde ai de toate munti, vai, etc., pentru acea germanie rece sai Italia saraca plin de mineri murdar de carbuni, asa ne era descris la georgafie cand ne predau in clasa 5-a parca.   

Insa cand nevestele si fetele lor ajungeau la barfe provinciale ca era vazuti cu strainii prin parcuri cu multi pomi sa tina umbra, erau doar damblalele lor in rest femei serioase.

Acum 20 de ani aproape cand am fost ultima oara in Romania, o familie primea barbati seriosi de peste 45 de ani in casa lor la unica lor fetita de 14 ani in speranta ca va iesi ceva bun din asta intr-o zi!!!  Parintii numarau banii ca economiseau pentru o masina buna sa nu circule pe jos cand are drept de condus. 

Din Hotel ne-au dirijat sa le vizitam n-am inteles de ce, credeam ca este bolnava, incurabila si sa le ajutam.

Industria asta nu da faliment niciodata.  Ca-i povestea ta sau al alteia, seamana intre ele desi sint in alt decor.

    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca seamănă. Eu cel puțin știu când sa ma opresc. O sa spun ca nu mai vreau sa ne vedem pe motiv ca îmi place de el. Și el va renunța sa mai mai caute. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, Elena m1 a spus:

O sa spun ca nu mai vreau sa ne vedem pe motiv ca îmi place de el. Și el va renunța sa mai mai caute. 

Uey, tu traduci cu google?

In mod logic nu trebuia ca propozitia subordonata din prima fraza sa fie afirmativa.:biggrin:

Ah, vrei sa spui ca nu mai vrei sa te vezi cu el pe alt motiv. Aaaaa, am inteles.

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 11/14/2022 at 8:32 PM, Elena m1 said:

Am un sentiment ciudat, pe care nu îl înțeleg. Ma întâlnesc cu un bărbat căsătorit destul de rar deoarece acesta ma sponsorizează financiar. El locuiește în alta tara iar când revine în România insista sa ne vedem deoarece îmi poate plăti cheltuielile mele. Adevărul este ca bani sunt atractivi este mai mult decât câștig eu în 5 luni. Dar nu știu cum sa fac sa îi spun ca nu mai sunt interesata sa am intimitatea cu el doarece merit mai mult. Nu îl deranjează sa ma prezinte prietenilor lui și sa ieșim în public. Dar nu ma simt bine cu asta. Nu vreau sa mai am de a face cu el.  Dar îmi este greu sa îi spun și nu știu de ce. Ce ar' trebui sa fac? 

:lol2: 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, adal* a spus:

Uey, tu traduci cu google?

 

Ea doar trebuie să arunce cuvintele cumva și le aranjăm noi. Asta pe lângă problema de bază a topicului.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 11/14/2022 at 10:32 PM, Elena m1 said:

Am un sentiment ciudat, pe care nu îl înțeleg. Ma întâlnesc cu un bărbat căsătorit destul de rar deoarece acesta ma sponsorizează financiar. El locuiește în alta tara iar când revine în România insista sa ne vedem deoarece îmi poate plăti cheltuielile mele. Adevărul este ca bani sunt atractivi este mai mult decât câștig eu în 5 luni. Dar nu știu cum sa fac sa îi spun ca nu mai sunt interesata sa am intimitatea cu el doarece merit mai mult. Nu îl deranjează sa ma prezinte prietenilor lui și sa ieșim în public. Dar nu ma simt bine cu asta. Nu vreau sa mai am de a face cu el.  Dar îmi este greu sa îi spun și nu știu de ce. Ce ar' trebui sa fac? 

Pai de ce e asa greu ? Ii zici ca nu mai vrei sa fiti in relatie si asta este, dar tu nu ii zici ca-ti plac banii lui, iti e greu de fapt sa renunti la ei. Nu este rau ca vrei bani insa, dar sa fi hotarata ce vrei. Mai mult nu poti avea, deci meriti mai mult dar nu cu el, ori accepti asa, ori nu.

Si banii si dragostea conteaza in egala masura, trebuie un echilibru intre cele doua, daca una din ele lipseste, e dezechilibru si nu e deloc bine. Trebuie combinate cumva. Oricum ti-a dat mult de tot, ptr ceva sex iti dadea bani cat pe 5 luni salariu, nu prea poti zice ca meriti mai mult de la el dat fiind ca e insurat. Ca nu prea ai facut mare lucru ptr banii aia de fapt.

Adica nu poti merita mai mult si anume si sentimente de la el, o relatie serioasa, ca tu asta vrei. In ce sens meriti mai mult ? La ce te referi ?

Deci ai doua alternative:

1 - Ori nu renunti si ai banii aia.

2 - Ori renunti si iti gasesti unul pe care sa-l iubesti si sa-l placi mult, dar nu o sa mai ai banii aia.

Iti alegi, nu poti sa ne intrebi pe noi care este mai important daca banii sau dragostea, ca tu trebuie sa stii asta mai bine. Desi am zis, ambele is importante ptr ca:

1 - Daca ai dragoste si banii nu ajung ptr un trai bun, iese scandal, certuri, se duca dracu si dragoste si tot.

2 - Daca ai doar bani si nu dragoste, sufletu e mort si de fapt ai murit cum s-ar zice,  nu te mai bucura mare lucru, chiar daca pe moment te bucura ce faci cu banii aia.

Dar daca ar fi sa alegi intre bani multi dar fara dragoste, sau dragoste si bani care doar ajung ptr un trai bun, alegi a doua.

Bani multi adica peste medie, sa-ti iei lucruri f scumpe, etc adica cumva fitze care depaseste notiunea de trai bun.

Bani ptr un trai bun inseamna sa traiesti bine dar in anumite limite fara fitze cu restaurante scumpe (desi poti manca chiar mai bine sau la fel la altul mai ieftin), haine de nu stiu care desi nu e nevoie de ele neaparat, ca gasesti f bune si mult mai ieftine, si asa mai departe.

Deci intre fitze fara dragoste, mai bine trai okey cu dragoste.

Un trai bun de ex inseamna ca daca vrei sa mananci 3 gogosi, te duci si mananci. Fitza este cand te duci peste drum si iei o gogoase de 5 ori mai scumpa desi e la fel, doar ca iei de la cutare magazin mai nu stiu cum. Sau ai nevoie de o masina sa te duci la munca si la mune sau mare, in loc sa-ti iei o masina de un 10-15000 euro, iei una de 100 de mii, adica chestii inutile. Sau desi ai un TV full HD si se vede f bine, vrei unu 4 K desi tu poti si pe celalalt sa vezi filmele care te intereseaza foarte bine.

Iar bani putini inseamna cand nu poti nici gogoasa aia ieftina sa o mananci, cand nu ajung banii de intretinere, o haina decenta, o iesire in oras, etc.

Sufletu tau e gol, de aia ti-ai pus problema asta acum, banii aia nu lumineaza sufletul. O sa ajungi sa nu te mai bucuri de ei. Asa ca renunti la fitze si aia e. Daca din munca ta nu ai un trai bun, atunci ai o problema, va trebui sa lucrezi ceva mai bine platit. 

Oricum cine zice ca banii nu conteaza, minte, dar am zis in ce conditii, fara banii ptr un trai bun nu putem discuta, ptr ca in absenta lor nici dragoste nu poate exista.

 

 

 

 

 

 

 

 

Editat de Mosotti
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×