Sari la conținut
Forum Roportal
ciuboda

Reincarnare, karma

Credeti in reincanare si karma?  

153 membri au votat

  1. 1. Credeti in reincanare si karma?

    • DA
      124
    • NU
      55


Postări Recomandate

Nu te poti reincarna simultan in mai multe locuri!

Daca ar fi asa atunci:

- fie vietile sunt identice ceea ce nu are nici un temei pentru. ca ar exista doua universuri perfect identice.

- fie vieti diferite ceea ce duce la urmatoarea intrebare: La sfarsit care viata o alegi pentru urmatoarea reincarnare? O alegi tu...Ma  indoiesc.

 

Ceea ce este adevarat este ca in afara planului material noi existam simultan si in alte planuri mult mai subtile. Dar nu este vorba de reincarnare, ce presupune exista unui plan material.

 

Legat de aceasta problema, as veni cu urmatoarele completari.

 

Sufletul se imparte intre 7 (oameni).

De obicei 3 raman in ceruri iar 4 coboara jos pe pamant.

Astfel se ajunge ca fiecare sa fie o persoana diferita, dar cu acelasi suflet. De fapt sufletul este atemporal, a toate. Astfel, este normal ca acelasi suflet sa coexiste in mai multe persoane.

Iar de multe ori se intampla ca sa recunosti anumite locuri sau persoane, si nu este din cauza neaparat ca tu ai mai fost acolo, ci poate unul din ceilalti. Multe mesaje si vise premonitorii pe care le primesti vin de la ei.

Este o teorie putin cunoscuta, chiar si de catre mine, dar este foarte adevarata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta completarea ta...Nu am mai auzit de o astfel de teorie...Sincer in momentul de fata imi este greu sa o accept.

Nu e vorba de 7 planuri de manifestare de 7 corpuri subtile ale unei persoane?

Daca ai ceva materiale,lincauri ti-as fi recunoscator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te poti reincarna simultan in mai multe locuri!

Daca ar fi asa atunci:

- fie vietile sunt identice ceea ce nu are nici un temei pentru. ca ar exista doua universuri perfect identice.

- fie vieti diferite ceea ce duce la urmatoarea intrebare: La sfarsit care viata o alegi pentru urmatoarea reincarnare? O alegi tu...Ma  indoiesc.

 

Ceea ce este adevarat este ca in afara planului material noi existam simultan si in alte planuri mult mai subtile. Dar nu este vorba de reincarnare, ce presupune exista unui plan material.

 

Ba da, te poti reincarna astfel. Sint doua posibilitati: 1) pentru suflet ar fi doua vieti succesive, pentru cei din exterior ar fi simultane

2) noi nu sintem decit "avatarii" sufletelor noastre aici, intr-un alt mediu fata de cele din care provin ele. E ca si cum ai incerca sa agati un peste dintr-un acvariu si ti-ai folosi ambele miini (adica doua corpuri) in loc de numai una singura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acvariu? Principiul lumilor incluse? Planuri subtile? Poti nuanta? Si incearca sa iesi din arestuirea Principiului mai sus enuntat ca te duci intr-o directie gresita.

::x:

 

Nu te poti reincarna simultan in mai multe locuri!

Daca ar fi asa atunci:

- fie vietile sunt identice ceea ce nu are nici un temei pentru. ca ar exista doua universuri perfect identice.

- fie vieti diferite ceea ce duce la urmatoarea intrebare: La sfarsit care viata o alegi pentru urmatoarea reincarnare? O alegi tu...Ma  indoiesc.

 

Ceea ce este adevarat este ca in afara planului material noi existam simultan si in alte planuri mult mai subtile. Dar nu este vorba de reincarnare, ce presupune exista unui plan material.

 

Ba da, te poti reincarna astfel. Sint doua posibilitati: 1) pentru suflet ar fi doua vieti succesive, pentru cei din exterior ar fi simultane

2) noi nu sintem decit "avatarii" sufletelor noastre aici, intr-un alt mediu fata de cele din care provin ele. E ca si cum ai incerca sa agati un peste dintr-un acvariu si ti-ai folosi ambele miini (adica doua corpuri) in loc de numai una singura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate ca sa-ar putea sa fim singuri in univers.

 

Eu sunt sigur ca nu suntem singuri in Univers. De ce?

 

Eu nu sunt singur in Univers. Nici tu nu esti singur in Univers.

Omenirea nu este singura specie de pe Pamint.

De ce ar fi viata terestra unica din Univers?

Simplul fapt ca inca nu suntem constienti de alte forme de viata nu exclude posibilitatea existentei lor, iar faptul ca viata terestra este atit de diversa si exista in medii atit de diferite implica si posibilitatea ca in alte medii, non-terestre, sa existe forme de viata.

 

Pe de alta parte, eu vad Pamintul ca pe o scoala in Univers, una din multe alte scoli. Dar cum nu toata lumea din acelasi oras merge simultan la aceeasi scoala, la fel si in Univers, numai unele fiinte vin la scoala vietii pe Pamint, in forma umana, cele care au nevoie de ea. De aceea populatia "scolara" poate sa scada sau sa creasca, fiindca populatia de suflete din Univers este infinit mai numeroasa decit populatia terestra. Si asa cum unii sunt elevi, altii sunt profesori, altii sunt inspectori, altii sunt cercetatori, altii tiparesc manualele, altii se ocupa de logistica scolii etc.

Reincarnarea este ca revenirea in scoala dupa vacanta... nu mai tii minte exact toate intimplarile din anul precedent, dar ai pastrat experienta, invatatura, chiar relatiile cu ceilalti colegi. Din pacate, putini isi amintesc ca au mai fost pe-aici... unii totusi isi amintesc.

 

Un sit FOARTE interesant despre reincarnare este la

http://reincarnation2002.com/

 

Nu este exclus ca tocmai dezvoltarea telecomunicatiilor si a tehnicii fotografice sa permita studii ample despre reincarnare, situl de mai sus pare sa indice deja asta.

 

Pace, Lumina si Iubire!

AdiM

http://adim.astrele.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AdiM, in acea afirmatie era vorba ca atat timp cat nu sa-a demonstrat nimic, sunt valabile ambele ipoteze:

 

- posibil sa fim singuri in univers

- posibil sa nu fim singuri in univers

 

 

Speculatii de genul: am citit pe site-ul X sau am aflat eu o teorie secreta, nu ajuta la nimic. Sunt egale cu 0 daca nu sunt dovezi.

 

Interesanta teoria lui Raduc cu 7 oameni, dar cine poate demonstra ca e adevarata ? :x

 

Nu v-ati pus niciodata intrebarea ca atat timp cat nu exista dovezi, toate aceste teorii sa fie doar rodul imaginatiei bogate a unor oameni ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu v-ati pus niciodata intrebarea ca atat timp cat nu exista dovezi, toate aceste teorii sa fie doar rodul imaginatiei bogate a unor oameni ?

 

Ai dreptate, pina si faptul ca nu exista dovezi este rodul imaginatiei celor care nu cunosc dovezile. ::x:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti dovada cu cele O SUTA DE COLOANE.

 

::x:

Ovidiu Bufnila

expert I.C.A.N.

 

 

AdiM, in acea afirmatie era vorba ca atat timp cat nu sa-a demonstrat nimic, sunt valabile ambele ipoteze:

 

- posibil sa fim singuri in univers

- posibil sa nu fim singuri in univers

 

 

Speculatii de genul: am citit pe site-ul X sau am aflat eu o teorie secreta, nu ajuta la nimic. Sunt egale cu 0 daca nu sunt dovezi.

 

Interesanta teoria lui Raduc cu 7 oameni, dar cine poate demonstra ca e adevarata ?  :x  

 

Nu v-ati pus niciodata intrebarea ca atat timp cat nu exista dovezi, toate aceste teorii sa fie doar rodul imaginatiei bogate a unor oameni ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca ar trebui sa inaintam. "Suntem singuri" sau "nu suntem singuri" nu mai este de actualitate acum, la sfarsitul Epocii Postmoderniste. Lumea stiintifica accepta in sfarsit ca traim intr-o procesualitate non-liniara. Universul nu se caracterizeaza prin conexiuni simple. Experientele din 1987 de la Milano au demonstrat ca energii mici ale unui foton pot produce variatii haotice ale electronului. Viata, din acest punct de vedere, o putem interpreta intr-o maniera noua, surprinzatoare.

::x:

 

Ai dreptate ca sa-ar putea sa fim singuri in univers.

 

Eu sunt sigur ca nu suntem singuri in Univers. De ce?

 

Eu nu sunt singur in Univers. Nici tu nu esti singur in Univers.

Omenirea nu este singura specie de pe Pamint.

De ce ar fi viata terestra unica din Univers?

Simplul fapt ca inca nu suntem constienti de alte forme de viata nu exclude posibilitatea existentei lor, iar faptul ca viata terestra este atit de diversa si exista in medii atit de diferite implica si posibilitatea ca in alte medii, non-terestre, sa existe forme de viata.

 

Pe de alta parte, eu vad Pamintul ca pe o scoala in Univers, una din multe alte scoli. Dar cum nu toata lumea din acelasi oras merge simultan la aceeasi scoala, la fel si in Univers, numai unele fiinte vin la scoala vietii pe Pamint, in forma umana, cele care au nevoie de ea. De aceea populatia "scolara" poate sa scada sau sa creasca, fiindca populatia de suflete din Univers este infinit mai numeroasa decit populatia terestra. Si asa cum unii sunt elevi, altii sunt profesori, altii sunt inspectori, altii sunt cercetatori, altii tiparesc manualele, altii se ocupa de logistica scolii etc.

Reincarnarea este ca revenirea in scoala dupa vacanta... nu mai tii minte exact toate intimplarile din anul precedent, dar ai pastrat experienta, invatatura, chiar relatiile cu ceilalti colegi. Din pacate, putini isi amintesc ca au mai fost pe-aici... unii totusi isi amintesc.

 

Un sit FOARTE interesant despre reincarnare este la

http://reincarnation2002.com/

 

Nu este exclus ca tocmai dezvoltarea telecomunicatiilor si a tehnicii fotografice sa permita studii ample despre reincarnare, situl de mai sus pare sa indice deja asta.

 

Pace, Lumina si Iubire!

AdiM

http://adim.astrele.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acvariu? Principiul lumilor incluse? Planuri subtile? Poti nuanta? Si incearca sa iesi din arestuirea Principiului mai sus enuntat ca te duci intr-o directie gresita.

::x:  

 

Tot universul asta tridimensional este doar o mica parte a unuia mai mare in care (foarte probabil) spatiul nu se mai regaseste asa cum il stim noi. Entitatile care locuiesc in universul cel mare au nevoie de o anume forma fizica pentru a interactiona cu elementele interioare din portiunea de univers in care ne regasim. Cu alte cuvinte, sintem asemenea pestilor dintr-un acvariu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×