Sari la conținut
Forum Roportal
ciuboda

Reincarnare, karma

Credeti in reincanare si karma?  

153 membri au votat

  1. 1. Credeti in reincanare si karma?

    • DA
      124
    • NU
      55


Postări Recomandate

Intrebare: Populatia planetei este in continua crestere. 

De unde apar sufletele noi daca toata lumea se reincarneaza ?

 

Pe langa varianta exprimata de Raduc as dori sa mai propun si un alt raspuns la intrebarea ta.

Exista posibilitatea ca noi sa nu fim singuri in univers, posibilitate sustinuta in ultimul timp si de oamenii de stiinta. Acest lucru face ca prin prisma reincarnarii Pamantul sa fie doar o etapa intermediara in lantul desavarsirii umane. Astfel o fiinta se poate reincarna pe Pamant ca urmare a evolutiei spirituale avute intr-o alta lume (dimensiune)aflata la un nivel inferior. De asemenea o fiinta se poate reincarna intr-o viata viitoare intr-o alta lume , superioara Pamantului, ca urmare a evolutiei spirituale.

Astfel sa-ar explica fluctuatia numarului de oameni de-a lungul istoriei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O intrebare.....Care sunt si ce reprezinta sau cum pot fi interpretate legaturile caarmice cu parintii.

 

Legaturile cu parintii sunt intr-o proportie foarte mare legaturi caarmice in sensul ca in cadrul reincarnarilor anterioare au mai existat o serie de contacte si intalniri ceea ce a dus la crearea unei caarme.

Orice legatura caarmica poate fi analizata prin prisma urmatoarelor elemente:

- care este sensul,directia acestei legaturi ca., adica care persoana are o datorie caarmica fata de cealalata. In cazul nostru exista posibilitatea ca unul din parinti sa aiba o datorie caarmica fata de copil sau reciproc.

- care este calitatea caarmei: pozitiva sau negativa. O caarma pozitiva este rezultatul unor actiune pozitive din trecut. Astfel , de exemplu, daca intr-o viata anterioara tu ti-ai ajutat mama din aceasta viata sa treaca printr-o perioada grea acum aest ajutor se va intoarce la tine, in sensul ca mama ta va avea o grija deosebita fata de tine si te va sprijini cand va fi nevoie.

Altfel o caarma negativa reprezinta rezultatul unor actiuni mai putin bune din parte uneia dintre persoane catre celelalate. Ele de obicei se materializeaza in aceasta viata prin anumite lectii comune de invatat.

 

Orice relatie cu alta persoana, indiferent de tipul ei, poate fi o relatie caarmica si este recomandat ca sa incercati sa intelegeti care este lectia de viata rezultata.

 

PS. Raporturile din aceasta viata (copil-parinte) nu sunt cele din vietile anterioare. De exemplu o relatie mama-fiica din prezent, intr-o viata anterioara sa fi fost o relatie frate-sora de exemplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspuns. Deci o caarma rea, sa-ar putea manifesta si printr-o relatie tensionata de ani de zile cu unul dintre parinti, si indiferent ce ai face tu sa fie bine, celalata parte nu apreciaza si nu raspunde pozitiv? si atunci ti-a ramas doar sa-la lasi in "plata Domnului", insa si de acolo musca ("sa")....Ce-ti mai ramane de facut in acest caz?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista situatii in care o caarma poate fi 'arsa' (adica eliminata, rezolvata) doar cu participarea unei singure persoane si exista alte cazuri in care este necesara participarea ambelor parti implicate. In cel de-al doilea caz daca ambele persoane nu constientizeaza acest lucru si nu fac eforturi pentru a evolua atunci caarma va ramane dar va fi mai grea pentru. persoana care nu se implica. Atunci am putea spune ca o caarma relationala se poate transforma intr-o caarma personala. Repetarea acelorasi greseli duce la o caarma din ce in ce mai dificila.

In cazul tau oricate eforturi ai face nu cred ca ii vei schimba. Mai ales parintii care deja au o varsta si greu isi mai schimba ideile si conceptiile. Parerea mea este ca trebuie sa-ti vezi de drumul tau dar sa lasi o portita deschisa in caz ca parintele tau doreste o schimbare.

Poate faptul ca depui eforturi in acest sens nu reprezinta cea mai buna cale... :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce populatia Europei nu este in crestere, iar cea Asiatica este totusi in crestere mare. Sa fie oare o consecinta a nemantuirii? si a incarnarii succesive mai mari a unui suflet? Sa fie oare pentru ca crestinismul a mantuit mai multe suflete decat alte religii? este doar o ipoteza.
Pot sa rad ?! ::cry::

Tu pui pe seama nemantuirii ca populatia Asiei creste mai rapid decat cea a Europei ? :socca:

Nu crezi ca sunt alte cauze pur obiective si nu doar simple presupuneri ?

 

Exista posibilitatea ca noi sa nu fim singuri in univers, posibilitate sustinuta in ultimul timp si de oamenii de stiinta. Acest lucru face ca prin prisma reincarnarii Pamantul sa fie doar o etapa intermediara in lantul desavarsirii umane. Astfel o fiinta se poate reincarna pe Pamant ca urmare a evolutiei spirituale avute intr-o alta lume (dimensiune)aflata la un nivel inferior. De asemenea o fiinta se poate reincarna intr-o viata viitoare intr-o alta lume , superioara Pamantului, ca urmare a evolutiei spirituale. 

Astfel sa-ar explica fluctuatia numarului de oameni de-a lungul istoriei.

 

Exista posibilitatea si ca noi sa fim singurii in univers. :pee

Fluctuatia oamenilor de-a lungul istoriei sa-a produs iarasi din cauze reale (boli, razboaie, catastrofe etc) si nu are legatura cu reincarnarea.

 

 

Acum am si eu o intrebare serioasa.

Voi chiar credeti in chestiile astea pe care le spuneti sau le spuneti doar sa discutam pe marginea lor ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista posibilitatea si ca noi sa fim singurii in univers. :pee 

Fluctuatia oamenilor de-a lungul istoriei sa-a produs iarasi din cauze reale (boli, razboaie, catastrofe etc) si nu are legatura cu reincarnarea.

 

 

Acum am si eu o intrebare serioasa.

Voi chiar credeti in chestiile astea pe care le spuneti sau le spuneti doar sa discutam pe marginea lor ?

 

Ai dreptate ca sa-ar putea sa fim singuri in univers. Nu este exclus desi probabilitatea este ffffoarte mica. :dee

Legat de fluctuatia oamenilor iti pot spune ca are treaba cu reincarnarea. Este vorba de caarma comuna iar catastrofele si razboaiele sunt doar manifestari concrete ale caarmei.

 

Ca sa-ti raspund la intrebarea ta iti pot spune ca cel putin eu cred in ceea ce afirm si nu vorbesc doar sa ma aflu in treaba. Prin aceste discutii nu incerc sa conving pe nimeni ca ceea ce zic eu este adevarul absolut ci doar incerc sa gasesc persoane cu care se poate discuta pe aceste teme.

Ideea principala este aceea de a evolua prin cunoastere si intelegere.

Nu este nevoie sa crezi in reincarnare si caarma pentru a evolua dpdv spiritual. Poti avea propriul tau drum si propriile tale credinte si idei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand admitem ca suntem sau nu suntem singuri in Univers, cadem in capcana Teoriei Intentionalitatii. Perversa capcana.

::x:

Ovidiu Bufnila

consilier de imagine

 

Exista posibilitatea si ca noi sa fim singurii in univers. :pee  

Fluctuatia oamenilor de-a lungul istoriei sa-a produs iarasi din cauze reale (boli, razboaie, catastrofe etc) si nu are legatura cu reincarnarea.

 

 

Acum am si eu o intrebare serioasa.

Voi chiar credeti in chestiile astea pe care le spuneti sau le spuneti doar sa discutam pe marginea lor ?

 

Ai dreptate ca sa-ar putea sa fim singuri in univers. Nu este exclus desi probabilitatea este ffffoarte mica. :dee

Legat de fluctuatia oamenilor iti pot spune ca are treaba cu reincarnarea. Este vorba de caarma comuna iar catastrofele si razboaiele sunt doar manifestari concrete ale caarmei.

 

Ca sa-ti raspund la intrebarea ta iti pot spune ca cel putin eu cred in ceea ce afirm si nu vorbesc doar sa ma aflu in treaba. Prin aceste discutii nu incerc sa conving pe nimeni ca ceea ce zic eu este adevarul absolut ci doar incerc sa gasesc persoane cu care se poate discuta pe aceste teme.

Ideea principala este aceea de a evolua prin cunoastere si intelegere.

Nu este nevoie sa crezi in reincarnare si caarma pentru a evolua dpdv spiritual. Poti avea propriul tau drum si propriile tale credinte si idei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Orice relatie cu alta persoana, indiferent de tipul ei, poate fi o relatie caarmica si este recomandat ca sa incercati sa intelegeti care este lectia de viata rezultata.

 

PS. Raporturile din aceasta viata (copil-parinte) nu sunt cele din vietile anterioare. De exemplu o relatie mama-fiica din prezent, intr-o viata anterioara sa fi fost o relatie frate-sora de exemplu.

 

Inca ceva: mai multe incarnari succesive pot avea loc in aceeasi perioada de timp. Pot exista simultan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te poti reincarna simultan in mai multe locuri!

Daca ar fi asa atunci:

- fie vietile sunt identice ceea ce nu are nici un temei pentru. ca ar exista doua universuri perfect identice.

- fie vieti diferite ceea ce duce la urmatoarea intrebare: La sfarsit care viata o alegi pentru urmatoarea reincarnare? O alegi tu...Ma indoiesc.

 

Ceea ce este adevarat este ca in afara planului material noi existam simultan si in alte planuri mult mai subtile. Dar nu este vorba de reincarnare, ce presupune exista unui plan material.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×