Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie3

Buletin pentru minor (aflat in UK)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu am stiut in ce sectiune sa plasez intrebarea pentru ca nu exista una pentru diaspora. A ajuns o hartie recent la mama, de la politie, cum ca fiica mea, cetatean roman care a implinit 14 ani (dar e in UK de 6 ani si e si cetatean britanic pt ca s-a nascut aici) trebuie sa isi faca buletin.

Stie cineva cum e mai usor de obtinut buletinul pentru un minor de 14 ani - de la consulat, sau prin a merge in Romania? M-am uitat pe lista de documente cerute de consulat si pare kilometrica. Vor o traducere autorizata pentru un document care sa ateste ca minorul e la scoala si nu poate calatori in timpul anului scolar (apostilata? nu stiu). As putea obtine de la liceu asa ceva, presupun, dar traducere autorizata nu stiu de unde. Nu le am deloc cu birocratia.

Iarasi, nu stiu daca in cazul in care un parinte e  strain (din UK), trebuie sa mearga in Romania sa semneze personal. Stiu ca asa a fost pentru pasaport; a trebuit sa semneze si taica-su.

Stiu ca e relativ usor de facut in Romania, la politie. Ambele variante includ complicatii. Pentru noi, evident, ar fi mai usor sa nu trebuiasca sa facem deplasarea; ma intreb daca cineva a trecut printr-o situatie similara si ma poate sfatui cumva.

Editat de Abbie3
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am trecut prin asa ceva, din păcate nu știu. Le-am schimbat si noi anul ăsta, in țară. Mult mai ușor în țară. Trebuie doar la depunere să fiți personal, eliberarea se face și prin împuternicit. Acum nu sunt sigură că și la 14 ani e așa, dar nu văd de ce nu.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea me ar fi: - Are ea nevoie de Buletin Romanesc daca este Cetatean Britanic???   NU, iti spun eu ca nimeni pe planeta asta n-o sa presupuna ca-i trebuie sa-si justifice ceva cu acel act.   Daca vreodata mergeti in tara, atunci o sa faceti dar nu cred ca este important.   Daca era doar muncitor sezonier, era altceva cazul.    Cunosc multi romani care poseda in secret si acte romanesti ca tara unde locuiesc si au fost primiti ca refugiati politici, nu permite dubla cetatenie, le-ar da afara imediat fara drept la pensie si alte drepturi dac-ar afla.  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 9/14/2022 at 9:35 AM, Amarena said:

Nu am trecut prin asa ceva, din păcate nu știu. Le-am schimbat si noi anul ăsta, in țară. Mult mai ușor în țară. Trebuie doar la depunere să fiți personal, eliberarea se face și prin împuternicit. Acum nu sunt sigură că și la 14 ani e așa, dar nu văd de ce nu.

Multumesc frumos; nici nu am vazut ca cineva raspunsese la topic pana acum. Asa am vazut si eu pana acum, ca ar fi mai usor de facut in tara direct.

Editat de Abbie3
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 9/14/2022 at 11:11 AM, The Unknown said:

Intrebarea me ar fi: - Are ea nevoie de Buletin Romanesc daca este Cetatean Britanic???   NU, iti spun eu ca nimeni pe planeta asta n-o sa presupuna ca-i trebuie sa-si justifice ceva cu acel act.   Daca vreodata mergeti in tara, atunci o sa faceti dar nu cred ca este important.   Daca era doar muncitor sezonier, era altceva cazul.    Cunosc multi romani care poseda in secret si acte romanesti ca tara unde locuiesc si au fost primiti ca refugiati politici, nu permite dubla cetatenie, le-ar da afara imediat fara drept la pensie si alte drepturi dac-ar afla.  

Cetatean britanic e, pentru ca s-a nascut aici si taica-su e din UK.  Dar ideal ar fi sa aiba acte ca si cetatean roman, pt ca poate calatori in Unuinea Europeana cu ele. UK deja nu mai e in uniunea europeana... petru a calatori in Europa, ar avantaja-o mai mult buletinul roman.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×