Sari la conținut
Forum Roportal
Elena m1

Cum sa oprești pe cineva care te hartuieste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Noul cod penal actualizat, art. 208

Hărțuirea

(1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.

(2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.

Du-te la poliție.

Editat de Amarena
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu mersul la politie, daca situatia dureaza de cateva luni, i-ai spus sa se opreasca, l-ai blocat peste tot si nu o face. Evident pentru asta trebuie adunate toate dovezile posibile in prealabil, in special conversatii in care ii cereai  sa nu te mai caute (in scris, presupun, daca ai asa ceva, presupunand ca nu ai inregistrat convorbiri cu el).

Foarte utila ar fi o inregistrare din care sa reiasa clar ca i-ai spus cu luni in urma sa te lase in pace si a continuat sa te caute (sa recunoasca asta). In sensul ca ii poti raspunde, fara sa sugerezi cumva ca e intentia ta sa il denunti, si poti inregistra convorbirea, intreband lucruri de genul:

De ce, dupa ce am stabilit ca ne despartim si te-am rugat sa ma lasi in pace, continui sa ma suni? Am vazut ca m-ai sunat de  .... ori din (luna respectiva) pana acum.

Ai vazut ca te-am blocat pe x,y,z, nu? Asta nu e un semn clar sa ma lasi in pace?

Ce vrei, mai exact?

Ai de gand sa te opresti cu telefoanele sau nu?

Am observat ca cineva imi deschidea mesajele pe Facebook inainte sa le vad si mi-am adus aminte ca telefonul meu vechi e la tine. Ai intrat tu cumva? Nu vad cine altcineva ar putea sa fie.

Etc. Daca vrea o conversatie cu tine, macar cate ceva o sa justifice, prin asta recunoscand ca a facut-o.

Bafta. Nu e de gluma cu obsedatii.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 8/25/2022 at 7:54 PM, Elena m1 said:

L-am blocat peste tot și continua sa îmi scrie mesaje. Ma suna cu numărul lui și apoi cu număr ascuns deoarece nu răspund. Într-o seara aveam 10 apeluri. Ma deranjează deoarece locuim în același oras și nu ma simt confortabil. 

Presupun ca ai pastrat mesajele.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 25.08.2022 la 21:39, Elena m1 a spus:

Fostul meu iubit mă hărțuiește. Cred că este psihotic, cum îl fac să se oprească?

Ca femeie, într-un fel închei relația cu un om normal, civilizat, și în alt fel cu unul sărit de pe fix. Cât este de sărit de pe fix, crede-mă, nu vrei să aflii niciodată.

Pentru început dispari de pe rețelele sociale pentru că se va plictisi urmărind când nu are nimic de urmărit, iar în al doilea rând nu te afișa prin oraș cu un nou iubit (dacă ai), pentru că asta îl va înnebuni probabil și mai mult. Fii discretă în special față de prietenii comuni, care il pot ține la curent cu noutați despre tine.

Fă și plângere la poliție (chiar mai multe dacă este nevoie), dar nu miza prea mult pe sprijinul acesteia.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu se putea descrie mai "Perfect" cazul.   Foarte multe asemenea situatii am auzit si vazut in locrile unde am crescut ca atunci la 14 ani deja fetele erau maritate in numar mare, dar si cu mine in clasa 3 colege au nascut dupa 7 clase, dar au terminat 8 clase fara intrebari ca erau bine pusi sus si lumea se facea ca n-a auzit nimic decat ca eu port fusta mini, imit occidentul care-i contra credintelor communiste etc.   Toate in cimitir s-au terminat, indiferent care a cazut victima nebuniei.  

Cel mai bun sfat ai dat: -  "Cât este de sărit de pe fix, crede-mă, nu vrei să aflii niciodată."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 25.08.2022 la 21:39, Elena m1 a spus:

Fostul meu iubit mă hărțuiește. Cred că este psihotic, cum îl fac să se oprească?

Care din ei?

Musulmanu alcolist?

Gay-ul mascat?

Evreul?

Ca sa stim si noi 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Elena m1 a spus:

Musulmanul. 

Parca te-am mai intrebat. Are vreun avantaj sau dezavantaj in fata unei femei un tip circumcis? Sau nu este nici o diferenta?

Sau nici nu ti-ai dat seama?:smile:

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×