Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Cu copiii mici la terase si restaurante

Postări Recomandate

Oricum nu ies des cu el acolo unde stiu ca e important sa fie liniste, dar cand nu am ce face, nu am ce face. 

E omulet in toata regula. Vorbeste articulat, gandeste original, pune intrebari, are dileme si rebeliuni. Il.prefer asa, decat un copil cuminte si asezat ,,la locul lui''. Si uneori si eu ii amintesc ca daca lui nu ii pasa ca face galagie, s-ar putea sa ii pese politistului care se ocupa cu linistea publica. si asta are efect mai mare decat orice ,,promisiuni'' ii fac eu cu privire la privari de viitor. 

Am incredere ca atunci cand va creste va fi mai atent la detaliile astea decat am fost eu sau voi fi vreodata. Pentru ca tine mult la imaginea lui, dar inca nu intelege miza. Iar daca nu va fi sa fie, asta e destinul lui, de revolutionar. Ce pot eu sa fac? Si de ce as face mai mult, sa ii sufoc spiritul?

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă e vorba doar de multe întrebări și replici din partea lui, nu e atât de deranjant. 

Enki se referea la copiii care umblă aiurea prin restaurant, nesupravegheați, inclusiv pe la mesele altor oameni. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Motorină a spus:

Dacă e vorba doar de multe întrebări și replici din partea lui, nu e atât de deranjant. 

 

A ha ha.

Daca ti-l dau o zi iti muti patratelele de pe abdomen spre tample cu viteza luminii.

nu ca e al meu, dar se misca si vorbeste in continuu. si nu pune intrebari usoare ever. 

app, tu stiai cum se hranesc caracatitele? 

sau de ce oamenii nu spun in fata ce au de spus?

sau de ce trebuie sa stai pe scaun si nu langa scaun, atunci cand mananci?

sau de ce e fantana aia urata fix in mijlocul terasei?

sau de ce tanti aia si-a dat cu ruj atat de tipator pe buze? ea nu vede ca ii sta urat asa?

sau de ce supa nu are temperatura optima cand o aduce la masa? de ce nu mai pot astepta 5 minute sa se raceasca putin inainte sa i-o puna sub nas sa i se faca pofta si sa se uite la ea ca vitelul la poarta noua pana o poate manca? 

sau de ce nu il intreaba de la inceput daca vrea gheata in fresh...de ce il ,,dizolva'' cu apa inghetata...

 

eheee.

daca doar el ar ,,suferi'' consecintele...le trag si eu dupa mine. dar cand incepe sa se desfasoare, chiar ma bucur cand din vecinatate i se atrage atentia sa mai faca si liniste. Eu sunt mama lui, nu generalul sef in fata caruia sa execute ordine.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, Motorină a spus:

Dacă e vorba doar de multe întrebări și replici din partea lui, nu e atât de deranjant. 

Enki se referea la copiii care umblă aiurea prin restaurant, nesupravegheați, inclusiv pe la mesele altor oameni. 

Evident  ca de aceia vorbeam. De aia care alearga printre mese, care urla, se izbesc de scaune, de picioarele chelnerilor, etc.

Stu cred ca a postat aici doar ca sa il/se laude pe/cu pustiul ei, ca ce a zis ea n-are nicio legatura cu despre ce e vorba aici.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc o faza de ieri din autobuz. Urca la o statie un tatic cu un pustiulica de vreo 2 -3 ani, care inca din statie plangea/urla isterizat. Au urcat pe la usa din spate si s-au asezat pe locurile din spate, ca era destul de gol autobuzul. Pe la mijloc urca o cucoana bine/pensionara cu un catelus teckel simpatic, fara lesa. Teckel, adica caine carnat, da? Doar ca asta avea blana lunga. Copilul urla pe o frecventa de efectiv te intepa pe creier, tac-su nu stia ce sa ii faca, il tot alinta, ala si mai tare zbiera. Catelusul se plimba destul de agitat prin autobuz, probabil din cauza urletelor, si stapana era destul de nervoasa din cauza asta. La un moment dat cucoana, exasperata, ii spune copilului direct ca daca nu tace, pune cainele ala pe el. Copilul continua sa zbiere, tac-su total impotent. Nu am auzit ce alte schimburi de replici au avut, dar toata scena s-a terminat dupa doua statii cand au coborat si tatal cu istericul si cucoana cu catelul, iar tatal a pocnit-o pe cucoana aia peste fatza.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Enki a spus:

Evident  ca de aceia vorbeam. De aia care alearga printre mese, care urla, se izbesc de scaune, de picioarele chelnerilor, etc.

Stu cred ca a postat aici doar ca sa il/se laude pe/cu pustiul ei, ca ce a zis ea n-are nicio legatura cu despre ce e vorba aici.

Tu cred ca nu ai avut copii energici care sa nu stea o clipa locului, Enki. Observ asta toata ziua in parcuri - pe unii copii, unde ii pui acolo stau - altii efectiv rup toate gardurile si copacii - si asta nu pentru ca parintii nu isi dau interesul in educatia lor.

Al meu are genunchii si coatele in toate culorile tot timpul anului. Si permanenta din cartier ne are clienti fideli de 2-3 ani.

De aceea iti e efectiv imposibil sa intelegi ce am incercat eu sa transmit.

Nu, al meu nu se urca pe mese si nu se baga sub scaune, dar da, s-a mai lovit de cate un chelner in fuga lui spre baie sau spre acel ,,ceva'' pe care trebuia musai sa il inspecteze inainte de a ne spune noua despre ce este vorba.

Si chelnerul s-a uitat urat la el si l-a certat pe el, nu pe mine, mama lui, care eram prinsa in conversatie. 

Si poate nu esti la zi nici cu acest concept vehiculat deja de atata amar de vreme, pe numele lui ,,tantrum'' la toddleri. 

Poate la la 2-3 ani il poti lua in brate si sa renunti la cumparaturi si sa iesi afara cu el, dar dupa ce depaseste 5 ani, e mai periculos sa faci asta. Risti sa faci mai mult damage, asa ca mai bine te asezi langa el si astepti sa se linisteasca. Nu exista buton magic pe care sa apesi.

Pana dupa o varsta creierul copiilor nu este dezvoltat suficient de mult incat sa si poata sa se abtina sa faca ce stiu si li se repeta ca nu e voie sa faca si uneori sunt coplesiti si ei de lumea din exterior si sentimentele care ii cuprind. Ei nu reusesc sa se regleze emotional singuri, au nevoie de parinti pentru ca sa ii invete cum sa faca asta, altii invata mai repede, altii mai tarziu. 

Da, pot intelege ca restaurantul isi asuma dreptul sa isi aleaga clientela, dar daca stiu asta de la inceput, ca nu exista toleranta fata de tantrumul unor copii, evit cu toata nonsalanta acele restaurante. 

De exemplu, de o luna, cand se enerveaza striga, desi noi in casa nu strigam. Si face asta pentru ca are un coleg care obisnuia sa strige toata ziua in capul lui la scoala. Si ,,lucrez'' la asta, dar nu va disparea peste noapte. 

Imi pare rau, nu sunt adepta unei educatii flower-power, dar nici de genul cum era pe vremea parintilor mei si cum isi imagineaza unii ca ar trebui sa fie acum. Copilul e o persoana si societatea poate interactiona direct cu el, nu doar prin intermediul parintilor. Daca fuge in parc si se loveste de tine, atrage-i atentia ca nu e frumos sa faca asta. Vorbeste cu el, nu te astepta ca mama sa sara ca pe ace si sa intervina imediat, pentru ca asa invata copilul DE CE i se impun anumite limite si ajunge singur sa inteleaga ca e in dezavantajul lui sa fie neatent la anumite detalii pe viitor.

 

Cat despre copilul din autobuz, cel  mai probabil un tantrum a avut. Iar catelul e catel. Am ajuns sa fim manechine de portelan si sa ne simtim lezati in halul asta de viata din exterior? Cat despre barbatul care a pleznit femeia, pentru asta exista lege si oameni de ordine. Nu putem pretexta o sensibilitate prea mare cu o falsa problema. 

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai exact despre asta e vorba. Copiii energici care nu pot sa stea o clipa locului nu trebuie aduși in restaurante de părinți, care dupa ce s-au asezat la masa uita de ei. De aia exista parcuri si locuri de joaca, un restaurant nu e un loc de joaca, iar copilul nu trebuie sa învețe asta pe nervii celorlalti meseni. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Enki a spus:

Pai exact despre asta e vorba. Copiii energici care nu pot sa stea o clipa locului nu trebuie aduși in restaurante de părinți, care dupa ce s-au asezat la masa uita de ei. De aia exista parcuri si locuri de joaca, un restaurant nu e un loc de joaca, iar copilul nu trebuie sa învețe asta pe nervii celorlalti meseni. 

adica eu nu mai am voie sa merg la restaurant la un botez, la o onomastica, la o terasa la mare...

...dar nici in autobuz (unde de obicei e cuminte, cateodata il apuca alergatul)

..probabil ca la teatru ( unde il duc si il tin pana rezista si dupa ce ii atrag atentia de cateva ori, dar de cateva ori ii atrag atentia , plecam mai repede acasa) sau la piscina nici nu se pune problema, ca acolo ii improasca cu apa pe toti daca se nimereste sa ajunga si in bazinul pentru oameni mari in fuga si joaca lui

...dar la muzeu (unde desi de obicei sopteste, entuziasmul il determina sa ridice vocea din cand in cand) am voie sa il duc?

Cum crezi ca se obisnuiesc copiii cu socieatatea, tinandu-i izolati de ea..sau obisnuindu-i treptat, pas cu pas?

Adica, dorinta mea nu e sa stric linistea altora, doar sa nu sufoc spiritul copilului meu de mic - ca vedem in jur o societate sufocata deja.

Dincolo e debandada oriunde mergi si unde se nimeresc sa fie si familii. Si niciun batran nu se simte lezat, dar ii atentioneaza, fratele meu. Am vazut de n ori nemtoaice care sa atraga atentia unor toddleri si acestia mici se schimbau la fata si se linisteau, ba chiar ei fugeau la parinti sa simta protectie mai mare.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cateva trantrumuri am avut si noi parte, dar le numar pe degetele de la o mana. Fiica-mea o singura data pe la 2 ani in mall, am luat-o frumos in brate si am plecat de acolo. Fi-miu de vreo doua sau trei ori, in doua ocazii mergeam la plaja si nu voia sa intre sa paseasca pe nisip. Una din dati l-am lasat acolo, langa masina si am plecat, era trantit pe spate langa locul unde parcasem masina si urla de mama focului. Cealalta data era la coborarea de la hotel pe plaja, din acelasi motiv,, noi ne-am continuat drumul. In mai putin de un minut s-a ridicat de fiecare data si a venit dupa noi, fara urlete fara scandal.

 

Intamplarea de ieri nu am scris-o decat ca sa vezi ce se poate intampla cand un strain face observatie unui copil, si nu e parintele potrivit pentru asa ceva. Nu strainii trebuie sa iti educe copilul.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Sighet am vazut o scena in cel mai traditional si elegant restaurant numit Tisa/Tisza construit de austrieci cladirea cu hotel la etaj.   Era in vara lui 1968, au venit in vizita din America matusa cu familia, sora lui tata plecati din '56 din Ungaria.   Intr-o zi ne-am dus in restaurant cu aproape toti din familia mare adunata in jurul lor, s-a rezervat din timp totul.  Nu era tarziu seara cand a aparut in usa un tanar roman in haine traditionale cu traista pe spate.  Voia sa stea aproape de orchestra tiganeasca maghiara ca voia sa-i joace o melodie ce nu era in repertoriul lor.   A inceput cu explicarea managerul dar el nu era satisfacut ca voia alta muzica, a venit sa se distreze si cum vorbea scotea slanina, ceapa, paine, sticla cu horinca si un cutit din traista ca nu i-au dat inca nimic sa manance.   Unchiul a platit imediat si am iesit de acolo.   Am auzit ca a iesit cu mare scandal dar nu detalii.  A spart si geamuri cu scaunul, mese rasturnate ca nu i-au facut sarmale in mijlocul verii fara comanda.   De multe ori se intampla asta dar cu adulti alcoolizati mereu, dar copiii nu erau prezenti ca aveam si o regula de la scoala ca doar pana la o anumita ora aveam voie sa fim pe strada chiar si insototi de parinti, in restaurant doar cat timp mancam.  Cred ca tocmai legea asta a fost anulata.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×