Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Cu copiii mici la terase si restaurante

Postări Recomandate

Deci, vuieste facebook zilele astea pe o temă lansata de pagina unui bistrot, in care se abordeaza foarte pe scurt subiectul parintilor care ies cu copiii mici in localuri si acestia sunt lasati liber sa faca ce vor pe acolo. S-a impartit lumea intre oameni (mai ales tipe, spre 99%) fara copii si mamicutze. 

In principiu, e vorba de acei parinti care se asaza la masa si isi lasa copiii de 2-3-4-5 ani sa umble printre/pe sub toate mesele fara sa le atraga atentia ca deranjeaza celelalte persoane din local.

Eu imi amintesc cand erau ai mei mici si ieseam cu ei pe undeva ca in rarele momente cand nu stăteau linistiti eram cu ochii in paispe sa nu mearga sa deranjeze alti oameni. Si ca atunci cand ieseam doar noi, fara cei mici, ma stresa sa vad ca se baga pe sub masa plina de farfurii si pahare pitici agitati ai unor parinti care nici macar nu ii supravegheau. De cateva ori m-am si luat de mamicutze de astea.

Ce se intampla cu oamenii astia cand devin parinti, cum naibii ajung atat de nesimtiti si indiferenti la deranjul pe care il provoaca celorlalti?

PS si atentie, ca nu vorbim de manelisti care dau muzica tare pe telefon sau oameni la care poti sa fii sigur ca si inainte de copii erau genul de ii doare in cur de ceilalti. Vorbim de genul corporatist, office si cu studii.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca s-au schimbat atunci cand au devenit parinti. Atat ii duce mintea, cu studii cu tot.

Nu generalizez, dar in IT si filosofie sunt niste uameni care la 30 de ani abia isi aduc aminte sa inghita inainte sa le curga balele din gura. Am un vecin din categoria asta, casatorit cu ceva ce pare o alta fiinta intelectuala. Copiii lor erau teroristi de-a dreptul, smulgeau orice le iesea in cale, ala "mare" o teroriza pe aia mica... Taica-su se lua la intrecere cu ei pe scari, la coborare. Asta cand aveau maxim 5 ani.

Din generatia mea, foarte putine persoane ok au facut copii, chiar daca s-au casatorit.

Cele naspa au "turnat" pe banda.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe timpul cand eu cresteam in Romania, nu prea mergea oricine in restaurant ca era inca eticheta/maniera veche aplicata, cea franceza sau austriaca, si nu prevedea copiii!!!

Aici n-am vazut in localuri asa ceva ca parintii pedepsesc copiii de mici si incepe cu mancarea: - "nu primesti cina si stai in camera ta pana cand ... vor parintii: ... sau din astea, cina fiind masa principala al americanilor.   Copiii abia asteapta sa primeasca portia lor.  Vecinii de peste drum alcoolici amandoi, au aruncat afara din casa 2 baieti, copiii lor, afara ploua si era frig, inainte de Craciun ca le-a pedepsit.  Copiii s-au bagat sub masina!!! nici haine nu aveau pe ei ... eu am iesit la o tigara in curte in parcare si le-am zarit.  Au venit in casa cu mine, le era frica la inceput sa iasa de acolo ca o sa fie si mai rau pedepsiti dar le-am lamurit ca numai cu mine vorbesc parintii daca nu vor si cu Legea.  Daca sunam politia, copiii erau pusi in Foster Care, orfelinat in casa cuiva care se ofera sa-i creasca, trebuie sa aibe o anumita situatie materiala ca se verifica cine este familia, iar ei in puscarie., asta cu 30 de ani in urma.   

Nu zic ca nu sint si crime facute de parinti, zilnic undeva si practic fara motiv, in numele religiei/sectei se motiveaza dar in fata legii astea nu conteaza, dar in localuri n-am vazut ca merg copiii flamanzi ci la McDonald, iar daca nu sint cuminti le se ia mancarea!!!  din cate am experimentat, ca si acolo se vad multe. 

In BAR-uri cei sub 21 de ani n-au acces, se verifica actele de angajati cu arma in mana.   Eu inca n-am fost intr-un local pe care scrie BAR ca si cei care nu par a fi de 21 de ani sint verificati si apar tot feluri de neintelegeri ca se crede la agatat s-a dus o femeie acolo.   Dar nici cafenele nu exista pe aici in care as intra, ca Starbucks nu-mi place cum arata, mai rau ca in McDonald ca e lume multa si am de stat la coada pentru o cafea care va fi ceva ce nici nu vreau sa aud, vad, platesc.  

A fost o cafenea franceza dar l-au inchis deodata cu multe localuri de alte nationalitati cu care sint in conflict politic, iar pe cele care au deschis eu refuz sa trec pe acolo prin zona.   Cum au deschis terase de cand cu Covid, au disparut marfurile franceze de pe rafturile magazinelor, se vand cu nume europeene dar facute in Amerika branzeturi si cascavaluri, eu cumpar pe cel maghiar pana mai gasesc la arabu' ca si lor le place, ca astea facute local nu le cumpar, sau pe cel Irlandez pe care odata am gasit printat Made in Romania :meeting:   

Am uitat sa mentionez ca in State la mese unde sint prezent copiii NU se serveste alcool, nici macar bere fara alcool.  Asta e LEGE care se aplica!!!

Nu tin minte sa fi vazut asa o scena sa alerge copiii sub mesele altora, ai mei dupa ce terminau de mancat, se culcau sub masa noastra ca erau plictisiti ca noi mai bavardam la o tigara.

In Elvetia nu prea au acces oriunde copiii, pe mine nu m-au lasat cu 2 copiii mici nici in biserica cu slujba in limba maghiara.  Sint scutite mamele si de acolo, la cinema nici poveste ca si in State, copiii au locuri limitate inafara de parcuri si evenimente pentru ei.   

In Las Vegas macar n-ai ce cauta cu cei sub 21 de ani ca au toate drepturile sa nu te lase sa intri, iar chiar daca ai rezervat intr-un hotel, te transfera in alta parte ca nu vor probleme cu copiii. Sint locuri cu leagane si locuri pentru copiii si acolo dar nu unde ai vrea sa mergi pentru show sau de jucat cu bani.   Sint restaurante cu autoservire unde mananci All You Can Eat pentru o suma, acolo e paradisul copiilor ca nu se serveste alcool dar stai la o coada de 2 km cateodata, merge repede ca nu se doarme in bucatarie, multi doar baga-n traista to go mancarea ca deja este platit suma la capatul randului.  Sint cel putin cateva sute de feluri de mancaruri expuse, alegi ce vrei, ala e pentru copiii de compus menu pentru ei. 

Este personal care prajeste oua, slanina si altele daca cineva nu stie si n-are curaj sa-l faca, in rest multe Legi se aplica peste tot in industria asta.  

Sint localuri unde se cere si ziua sa fi imbracat intr-un animit fel, iti arata carciuma de peste drum care te asteapta oricum, doar sa platesti.  Acolo absolut nu intra tineret unde-ti jupoaie nu stiu ce sa-l manaci cand inca da din picioare si din astea.   

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca pustiu' meu reactioneaza mai prompt in fata autoritatilor de la locul cu pricina. Si asta doar pentru ca multi adulti l-au considerat ,,simpatic'' de-a lungul timpului si i-au incurajat curiozitatea intruziva pentru ca...e simpatic.

Eu ma bucur cand ii fac altii observatie. Sunt adulti, sa se descurce si ei, pentru ca si copilul e o persoana. 

Nu de alta, dar nici sa pretinzi de la parinte sa faca pe politistul rau sau sa ii inhibe dezinvoltura nu e ok. Te deranjeaza un copil? - atrage-i atentia personal si in cele mai multe cazuri ,,distractia'' se va termina acolo.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 49 minute, Stu' a spus:

Sunt adulti, sa se descurce si ei, pentru ca si copilul e o persoana. 

Pe acelasi argument, imi aduc ciobanescul la terasa si il las sa manance din farfuriile altor clienti. Sa se descurce, ca e doar o fiinta.

Deranjeaza pe cineva un catelus?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Motorină a spus:

Din generatia mea, foarte putine persoane ok au facut copii, chiar daca s-au casatorit.    Cele naspa au "turnat" pe banda.

Acele persoane ok deloc nu erau OK, lumea era foarte bolnav si confuz in acea vreme.  Erau foarte multi gay care raspandeau idei cum zici ca ei nu vor puradei ca cei naspa care toarna ... ca sa acopere infirmitatea de care sufera si ar fi fost condamnati de societate dar si de Lege daca cineva ar fi reclamat ceva activitate sexuala perversa.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, Motorină a spus:

Pe acelasi argument, imi aduc ciobanescul la terasa si il las sa manance din farfuriile altor clienti. Sa se descurce, ca e doar o fiinta.

Deranjeaza pe cineva un catelus?

Catelusul daca are acte ca intra oriunde cu orb-ul sau de alta boala, este mai civilizat decat un mare numar de oameni din populatia planetei!!!   Primeste si apa dar si mancare gratuit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 minute, Motorină a spus:

Pe acelasi argument, imi aduc ciobanescul la terasa si il las sa manance din farfuriile altor clienti. Sa se descurce, ca e doar o fiinta.

Deranjeaza pe cineva un catelus?

copilul nu este un catelus si nu iti recomand ca vreodata sa te comporti cu un copil precum ai face cu un catelus.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu altii cum sunt, ce copii au si cum ii educa, dar pustiu' meu are personalitate de plumb de mic. 
- Poate ar fi frumos sa iti ceri scuze ca te-ai purtat urat.
- Poate ar fi frumos sa nu imi mai ceri tu sa imi cer scuze atunci cand nu vreau. Daca o sa vreau, o sa imi cer, daca nu, nu.
- Bine, dar stii posibilele consecinte, ti le-am mai zis.
- Pai tocmai de asta. Stiu, cunosc, eu le trag dupa mine, nu tu. Uneori - si o spun foarte serios - prefer sa suport consecintele, decat sa imi cer scuze.

Asa ca, nu va suparati pe mine ca va spun, dar daca va intalniti cu pustiu' de 6 ani prin ceva restaurant ca va ,,ataca'' linistea, n-aveti decat sa va descurcati singuri cu el, sunteti copii mari. Si puteti chiar sa chemati si paznicul din partea mea sau sa il amenintati ca sunati la 112, reactioneaza mult mai prompt decat la sugestiile mele. Ideea e ca pustiu' e, mai presus de orice, o persoana independenta, dezinvolta, care isi asuma consecintele propriilor rebeliuni.

Asa sa stiti de la mine.

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Stu' a spus:

copilul nu este un catelus si nu iti recomand ca vreodata sa te comporti cu un copil precum ai face cu un catelus.

Păi, dacă lași niște străini iritați să îți potolească puștiul, s-ar putea să îl învețe cuvinte noi... 

Nu e deloc plăcută situația în care trebuie să te iei de o persoană străină. Cu atât mai rău în cazul unui copil, pentru că mulți părinți de copii gălăgioși ar putea reacționa foarte prost.

Dacă ai evita să îl mai duci în situațiile în care știi că nu se comportă ok, și i-ai spune asta, probabil ar fi mult mai atent.

Nu cred că e atât de independent încât să se cinstească singur prin restaurante, ăsta e un bonus pe care i-l dăruiești tu. 

La fel cum eu nu mai ies a doua oară cu o tipă care râde nasol și vorbește tare în restaurant, ai putea să îl lași și tu acasă, să se mai gândească. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×