Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Grand Slam la moment!

Postări Recomandate

Ma bazez pe voi ca anuntati dinainte meciurile programate, ca imi va fi greu de pe telefon sa deslusesc meandrele siteului oficial cu panourile lor.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În acest moment tocmai se dispută: 

Struff - Alcaraz: 1-1 la seturi, deocamdată.

Ruud - Ramos: 2-0 deocamdată.

Sinner - Wawrinka, cel mai interesant meci, după a mea părere, e programat să înceapă la 19, 55 dar e foarte probabil să întârzie.

 

La fete, tocmai a început Van Uytvank - Răducanu.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Câteva rezultate și impresii ale acestui prim tur:

 

Simona Cîrstea este prima  româncă ajunsă deja în turul 2, după ce o învinge în două seturi pe Krunic, de fiecare dată la tie-break. Meciul putea fi tranșat mult mai repede și clar, însă, deh, așa îi place Soranei să se complice. 

A început și meciul dintre Irina Begu și Gorgodze. conduce Irina în primul set cu 3-1.

Emma Răducanu câștigă cu Van Uitvanck în două seturi, neașteptat de clar și chiar dacă nu era favorită venind după o accidentare.

O primă surpriză ar fi eliminarea lui Haddad Maia din primul tur. Dar așa se întâmplă când te bazezi prea mult pe condiția fizică și te pierzi în turnee mici înaintea unui Grand Slam. 

 

Djokovic bate și merge în turul 2, la fel și Ruud, la fel și uriașul Isner.

Mențiune specială pentru meciul dintre Alcaraz și Struff, câștigat la mare luptă de Alcaraz cu 3-2 și după patru ore și un sfert.

La această oră încă se dispută meciul dintre Sinner și Wawrinka. Sunt tare curios dacă Wawrinka va reuși să reintre în circuit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Programul de maine al meciurilor programate. Nu stiu ce va transmite Eurosport.

https://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/schedule9.html

Meciurile incep la  ora 11.00, ora noastra. Ora 13.00 la ei.

Aici puteti urmari live, rezultatele :

https://www.wimbledon.com/en_GB/scores/index.html

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Programul complet al meciurilor de mâine (împreună cu orele de desfășurare) se poate vedea și pe https://www.flashscore.ro/tenis/.

Bine, de obicei jocurile nu urmează întocmai orele programării inițiale, fiind decalate mai mult sau mai puțin în funcție de vreme, durata primelor meciuri etc.  

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine merge meciul intre un Australian si un Britanic, doi barbati tineri de care inca n-am auzit.   Abia le-a gasit OMU' canalul si deja au intrat in reclame pentru vreo 10-15 minute sa ne informeze cu ce sa se trateze lumea daca le doare incheieturile!!!    Evident dupa foarte multe lovituri de mingi, stretchings mai mult decat la gimnastica, aproape fac spagatul ca sa raspunda la o provocare ca lumea!!!.   Unu-i Duckworth = valoreaza rațe, altu-i Andy Murray, o sa vedem cat valoreaza el la finele meciului  :o:   

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evoluție foarte bună a româncelor în primul tur la Wimbledon! După ce ieri Simona Cîrstea și Irina Begu au obținut calificarea în turul al doilea, iată că azi le urmează exemplul, pe rând, Mihaela Buzărnescu, Ana Bogdan, Irina Bara și Simona Halep, care au obținut și ele calificarea în turul al doilea după victorii suficient de clare, în două seturi. 

Dacă cineva mă întreba pe mine, clar că nu credeam că se vor califica 6 din cele 7 care au luat startul! Mă gâneam doar la vreo două, maxim trei.

 

Nota bene:

Meci excelent făcut și de Gabriela Ruse care a pierdut la mare luptă, în trei seturi, meciul cu Gauff - o jucătoare mult mai bine clasată decât ea.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat din alte surse rezultatul ca n-au mai revenit cu transmiterea meciului aseara, cred ca au gresit sau doar ne-au excitat cu secvente din meci, sa cumparam canalul :eek:

In competenta se mai si pierde ca doar una castiga mereu!!!    Cat de greu-mi era sa explic la copiii ca in jocurile lor unu pierde si nu acceptau!!!   Nici acum nu accepta pierderile.

In tenis britanicul valoreaza mult dar nu stiu cati bani i se cuvine, ca adversarul a pierdut si mai departe nu ma pricep la technicalitatile aferente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://m.digisport.ro/tenis/cat-castiga-cele-6-jucatoare-din-romania-dupa-calificarea-in-turul-2-la-wimbledon-1770153   

Cât câștigă jucătoarele din România după calificarea în turul 2 la Wimbledon

Cele 6 jucătoare din România au reușit astfel să-și asigure un premiu de 22,356 de euro.

Pentru eventuala accedere în turul 3, organizatorii turneului de la Londra le vor acorda sportivelor 37,652 de euro.

Câștigătoarea competiției urmează să primească 2,353,273 de euro, în timp ce pierzătoarea ultimului act ar primi 1,235,469 de euro.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Serena Williams a ratat calificarea în turul 2 la turneul de tenis de la Wimbledon 2022.                                                                                                                                                  Jucătoarea din Statele Unite a fost învinsă de franțuzoaica Harmony Tan (115 WTA), scor 5-7, 6-1, 6-7.    După meci, americanca a făcut un anunț neașteptat.  

"Serena a anunțat că va participa la US Open"

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×