Sari la conținut
Forum Roportal
Demiurgul

Stiinta - Religia Secolului XXI ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Termenul de specie este unul utilizat de stiinta, si este unul cat se poate de arbitrar. Daca doua variatii din aceeasi specie isi inchid portile - desi in trecut incrucisarea lor era posibla - ele devin automat specii diferite, desi in mod real nu sunt. Ideea este daca aceste specii de plancton pot evolua in organisme complexe, capabile de ratiune, sentimente, capabile de a-si modela mediul in modul in care o facem noi oamenii. Teoria ar trebui verificata, insa timpul nu cred ca ar ajunge.

 

In plus daca portiile inchise ar defini specia, ce s-ar intampla daca aceste porti s-ar redeschide? Specia ar fi reconsiderata variatie?

Da, pot evolua la inteligenta. Au nevoie doar de suficient timp.

 

Stiinta devine o doctrina universala atunci cand sustine ca poate explica totul. Ori in probleme legate de natura umana nu prea poate. Aici esueaza cu brio.

Te referi la psihologie si psihiatrie ca stiinta? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, pot evolua la inteligenta. Au nevoie doar de suficient timp.

Te referi la psihologie si psihiatrie ca stiinta? :good:

 

Cat? Ai ramane surprins ca pe baza datelor adunate astazi acest timp ar depasi cu 25 de ori vechimea Universului, ca sa nu mai vorbim de aparitia vietii pe Pamant.

 

===========================

 

Nu, ma refer la spiritualitate (filosofie, arta etc.).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat? Ai ramane surprins ca pe baza datelor adunate astazi acest timp ar depasi cu 25 de ori vechimea Universului, ca sa nu mai vorbim de aparitia vietii pe Pamant.

Aici trebuie sa iti refaci exprimarea, pentru ca nu prea are sens.

===========================

 

Nu, ma refer la spiritualitate (filosofie, arta etc.).

Filozofia si arta nu tin de spiritualitate. Si de ce ar esua stiinta acolo? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat? Ai ramane surprins ca pe baza datelor adunate astazi acest timp ar depasi cu 25 de ori vechimea Universului, ca sa nu mai vorbim de aparitia vietii pe Pamant.

 

 

Nu stiu de unde ai datele astea :good: ,,,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiinta se deosebeste net de religie in ceea ce priveste modul de gandire si acceptarea noului. O teorie stiintifica este o teorie care poate fi negata, iar o conceptie religioasa (o dogma) nu poate fi negata. Cati oameni de stiinta nu au renuntat la ideile lor desi erau contrazise de noile descoperiri. De fapt stiinta nu este altceva decat un sir neintrerupt de aproximari succesive ale realitatii. Totusi ele au o baza reala. De exemplu geologia, bazandu-se si pe datele paleontologiei reuseste sa gaseasca din ce in ce mai precis zacamintele de carbuni sau hidrocarburi. Teoria relativitatii va fi, in mod sigur contrazisa peste un numar de ani, precum si toate celelalte teorii stiintifice. Acesta nu este un motiv de a ne indeparta de stiinta, ci de a contribui si noi la progresul ei, fiind constienti ca uneori trebuie sa renuntam la conceptiile noastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raportul dintre credinţă, raţiunea umană şi ştiinţă s-a aflat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O teorie stiintifica este o teorie care poate fi negata, iar o conceptie religioasa (o dogma) nu poate fi negata

ha ha ha ... pai ia neaga/mi tu teorema lui Pitagora, sau legea lui Arhimede....dar cu argumente religiose bineinteles....

Dogma nu poate fi negata? ha ha ha uite eu o neg...sustine-o tu pe baza de argumente stiintifice

Cati oameni de stiinta nu au renuntat la ideile lor desi erau contrazise de noile descoperiri.

Este si normal pentru ca stiinta tot avanseaza si se descopera lucruri noi dar cele odata stapanite raman mereu valabile, vezi Alexander Graham Bell si telefonul sau Marconii si radioul sau Otto cu motorul sau Diesel si vezi ca totul functioneaza si mai vezi si altele in jurul tau daca nu te orbeste fanatismul religios.

Totusi ele au o baza reala. De exemplu geologia, bazandu-se si pe datele paleontologiei reuseste sa gaseasca din ce in ce mai precis zacamintele de carbuni sau hidrocarburi. Teoria relativitatii va fi, in mod sigur contrazisa peste un numar de ani, precum si toate celelalte teorii stiintifice. Acesta nu este un motiv de a ne indeparta de stiinta, ci de a contribui si noi la progresul ei, fiind constienti ca uneori trebuie sa renuntam la conceptiile noastre.

asa o fi dar ce te faci ca stiinta face progrese rapide in toate domeniile si descopera zilnic nenumarate lucruri dar un singur lucru inca nu l-a descoperit...si anume o dovada a contactului lui Dumnezeu cu umanitatea.... dar daca cercetatorii stintifici nu au aflat nimic despre Dumnezeu ...in schimb prostia stie tot ce vrea si ce spune Dumnezeu .... sa mori de ras nu alta!

 

 

Ba mai mult stiu si ce gandeste acesta si cum gandeste Dumnezeu ....ha ha ha de parca o bacterie de sub unghia mea ar sti ce vreau, ce nu imi convine si chiar si ce gandesc si ce am de gand sa fac in viitor...ha ha ha ...ce distractiva e credinta "oarba" cateodata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×