Jump to content
Forum Roportal
zod

Pădurile Antarcticii din urmă cu 15 milioane de ani demonstrează o înclinație mică a Pământului pe axă

Recommended Posts

Acum 5 ore, zod a spus:

Se misca toata planeta, insa s-ar putea sa nu se miste nimic, dupa cum spui tu informatiile acestea sunt foarte greu digerabile. 

Deci, nu se misca scoarta/placile tectonice pe manta? Se misca toata planeta cu tot cu manta si miez?

• Like 1

15 hours ago, zod said:

Pt. Vriies:

M-a indus in eroare articolul de la care am plecat cat si axele punctate din figurile prezentate. 

Ok, mă bucur că acum ai înțeles.

15 hours ago, zod said:

Oricum problema de fond ramane in picioare si anume faptul ca arborii antarctici aveau inele de crestere continua, ceea ce inseamna ca aveau lumina tot timpul fie poate paleontologii se refera la o crestere in tiparul lipsei iernilor...

„O inclinatie zero ori aproape de zero pe axa a Pamantului este singura care poate explica padurile Antarctice din urma cu 15 milioane de ani, padurile Groenlandei din urma cu cateva milenii si mai ales cresterea continua a copacilor antarctici din urma cu 100 de milioane de ani, ceea ce inseamna o ziua continua cu soarele care se invarte roata la infinit aproape de orizont, ceea ce inseamna inclusiv un efect termic cumulativ.”

Ți-am inserat aici, între ghilimele, inclusiv afirmația ta din postarea din capul topicului.

Obliquite_plan_ecliptique.png

Nu cred că se poate vorbi chiar de o înclinare zero a axei Pământului în trecut. Însă e foarte posibil ca înclinarea axei de rotație a Pământului față de ecliptică să fi fost cu milioane de ani în urmă cu totul alta comparativ cu cea de azi, care azi este de de aproximativ 23,5 sau 25,4 grade, adică mult mai mică față de cea de azi. Acum întrebarea e: Ce anume ar fi putut determina o schimbare bruscă a înclinării axei Pământului față de ecliptică?

Iar răspunsul, așa cum îl văd eu, ar fi următorul:

1. Un impact sau mai multe cu asteroizi care a/au schimbat treptat, în trecut,  înclinarea axei Pământului până la cea de azi. 

2. Trecerea unor corpuri cosmice pe lângă Pământ, suficient de aproape și masive astfel încât să aibă o puternică influență gravitațională asupra planetei astfel încât să provoace într-un timp scurt o schimbare a axei de rotație a planetei.

Probabil că axa de rotație a Pământului față de ecliptică, s-a schimbat de mai multe ori în istoria Pământului. 

Edited by Vriies
  • Like 3

Planete ratacitoare prin galaxie ori alte stele si sisteme planetare care trec periodic prin sistemul solar. 

• Like 2