Sari la conținut
Forum Roportal
zod

Pădurile Antarcticii din urmă cu 15 milioane de ani demonstrează o înclinație mică a Pământului pe axă

Postări Recomandate

Acum 9 ore, Vriies a spus:

Mie mi-e scârbă de oameni ca tine, denigratori ai tot ceea ce înseamnă românesc.

Cu siguranță că de doctor ai tu nevoie. Sigur, ăia ți-au escamotat diagnosticul. Dincolo de faptul că ești o mahalagioacică decrepită, mai dai dovadă și de analfabetism funcțional.

Dacă un doctor ar citi aici inepțiile pe care le-ai pus pe tapet, te-ar trimite direct la balamuc.

A fi critic cu tine si cu natiunea ta este o dovada de inteligenta si de noblete. 

Alte natiuni au invatat cu forta la esafod si la stalpul infamiei, prin razboaie interminabile intre orasele, au invatat sa fie cinstiti, harnici, samd, iar noi astazi nu suportam nici macar critica?! 

Uite unde a ajuns Ucraina dupa atata demagogie extremista si reclame patriotarde! 

Decenii intregi ne-am plans ca altii vor sa ne forteze sa invatam alte limbi, samd, dar am uitat ca bunicii si strabunii nostrii o rupeau in trei-patru limbi desi poate nu stiau bine sa scrie, iar astazi am invatat toate limbile Europei si chiar ne-am botezat copiii cu nume straine! 

Ne-a stat in gat Basarabia, dar nu ne-a deranjat Iugoslavia, Elvetia, Belgia, Canada, samd. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Vriies a spus:

Mie mi-e scârbă de oameni ca tine, denigratori ai tot ceea ce înseamnă românesc.

Cu siguranță că de doctor ai tu nevoie. Sigur, ăia ți-au escamotat diagnosticul. Dincolo de faptul că ești o mahalagioacică decrepită, mai dai dovadă și de analfabetism funcțional.

Dacă un doctor ar citi aici inepțiile pe care le-ai pus pe tapet, te-ar trimite direct la balamuc.

Am vre-un motiv sa iubesc romanescul???   Nu sint obligata sa fac nimic ce nu-mi place, DAR pana in ziare zilnic sint 2-3 articole contra natia maghiara si secuii, fara ocolisuri, imi permit si eu sa ma exprim cum ma simt.   Secuii si ungurii au luptat contra invaderi nomazi pana ce romanii doar au desenat granita pe harta ceva mai incolo ca de obicei!!!  Asta-i diferenta pe langa ca austro-unagaria a construit si dezvoltat teritoriul iar communistii l-au distrus si mai vor sa distruga tot ce a mai ramas in picioare!!!

Tatal meu n-a fost Ceausescu si nici communistii nu m-au educat la valorile lor tiganesti de zero barat!!!   Doctorii fac diferenta intre noi doi, iar tu primesti camasa de forta!!!  deja intri intr-o faza al dementiei care se repeta periodic.   Balamuc e in Romania unde locuiesti tu, aici nu exista pentru oameni ca mine, care nu mi-e jena sa te critic de tiganisme. 

Ca de ce te-a iritat acea fraza din 5 cuvinte???  creierul tau bolnav stie, dar tu ai avut placerea sa-l dezvolti in ce vrei sa fie ca tine, desi lumea vede ca n-am deranjat pe nimeni cu acele cuvinte.   Ca pentru tine nu era pe inteles, asta este posibil, iar in loc sa intrebi te comporti ca unu condamnat la moarte la ultima dorinta.  Ai depasit deja si limitele satrei tiganesti!!!    

Vei fi inecat in marea cea neagra!!! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rigiditatea in cognitie nu este apanajul unui IQ inalt, dar poate indica un IQ modest ori normal, deci nu incerc sa jignesc pe nimeni, iar persoanele de fata se exclud. 

Haidem sa facem o analiza  ideii de a juca un bilet de loterie! 

Contrar unor parerilor mai vocale din Romania care s-au exprimat in aceasta spetza eu spun altfel:

1.) Un bilet de loterie este o investitie minima pentru un posibil profit urias. 

2.) Castigul posibil vine de obicei dupa o viata de om, deci este o investitie posibila pentru copii si nepoti, stranepoti... iar nu pentru viata jucatorului. 

3.) Banii proveniti prin jocurile de noroc nu sunt bani nemunciti deoarece nu primesti biletele gratis, in plus cotizezi o viata intreaga poate chiar cu o suma oarecum importanta si castigi un pot maricel odata in viata fie niciodata. 

Asadar banii nemunciti nu aduc noroc, dar banii din jocuri sunt munciti! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
15 hours ago, zod said:

Vriies, trebuie sa recunosti ca iti cam scapa unele vorbe grele cu care multe persoane nu sunt obisnuite, de fapt putini le putem accepta. 

 

 

Ce vorbești? Numai vorbele mele grele le-ai observat? Care de fapt au fost o reacție la vorbele ei grele. Uite aici vorbe grele din partea OlgăI la adresa mea:

 

- „Motherfucker, sapa gropa ma-tii si al familiei tale”

-  „Communist jegos, cred ca esti deja diagnozat de o vreme, DEMENTIA e una din conditii de care suferi.”

- „Mi-e scarba de romani ca tine, taran prost ce vei ramane cat mai traiesti si un mare Satanic Motherfucker!!!  

Eu te intreb, mai ai de gand sa triesti mult sa imputi aerul din jur???  Pune-ti franghia-n gat cat mai repede!!! 

Sper ca citeste pe aici si un doctor si te diagnozeaza si cu alte boli in stadiu avansat ca putrezesti de Communism. ” 

 

Și nu mai vorbesc de vorbele grele de pe topicul de tenis, de unde a început toată panarama. Adică, i-am atras atenția că greșește asupra unei aprecieri și a început cu potopul de jigniri.

Ei, ce zici de aceste vorbe grele? Nu le-ai observat sau cum? Ah, știu că i-ai dat like, no problem. Însă dacă ție ți-ar fi adresat cineva aceste vorbe grele, cum ai fi reacționat?

15 hours ago, zod said:

 

De asemenea nu apartii unui spatiu multicultural, de aceea nu poti intelege si altfel patriotismul. 

 

Poate nu știi sau n-ai înțeles, însă chiar aparțin unui spațiu multicultural și aș zice că înțeleg patriotismul chiar mai bine decât tine. 

15 hours ago, zod said:

 

PS: On topic. 

Uite Vriies ca ai avut dreptate cu precesia, iar acum am explicat-o imagistic pe intelesul tuturora. 

 

 

Ok, mă bucur că recunoști faptul că am avut dreptate în legătură cu amănuntele legate de precesie, pe care ți le-am explicat undeva pe la începutul acestui topic. 

13 hours ago, zod said:

A fi critic cu tine si cu natiunea ta este o dovada de inteligenta si de noblete. 

 

 

Sigur că da. „Aprob pozitiv”, cum ar zice umoristic vecinul meu Mitică. Eu chiar sunt unul dintre cei care sunt critici, cu speranța că a mea critică va duce către mai bine. Numai că, să mă ierți, una este critica societății în speranța îndreptării unei stări de fapt și alta este denigrarea națiunii și a oamenilor. 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 hours ago, zod said:

Rigiditatea in cognitie nu este apanajul unui IQ inalt, dar poate indica un IQ modest ori normal, deci nu incerc sa jignesc pe nimeni, iar persoanele de fata se exclud. 

 

Cât  despre rigiditatea în cogniție care ar putea, eventual, să indice un IQ modest,  aș putea să-ți povestesc multe, ca unul care m-am ocupat de aceste chestii. Nici eu nu încerc să jignesc pe nimeni, iar persoanele de față evident că se exclud.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 6/2/2023 at 9:45 PM, zodiak said:

Beyond the ice wall (Antarctida):

EtVXo13UcAMkho6.jpg

60434351.jpg

 

Teoria Pământului plat a circulat de ani de zile, însă recent s-a adăugat acestei teorii și un alt element – anume, afirmația că lumea este înconjurată de un zid de gheață.

„Zidul de gheață” sau ideea că Antarctica nu este un continent aflat în emisfera sudică, adică în partea de jos a globului, ci un zid care circumscrie Pământul plat, este un refren comun; la fel ca și conceptul că „nimănui nu are voie” să meargă în Antarctica: „ei” (agenți guvernamentali umbriți) vor împiedica pe oricine să viziteze, pentru a păstra ascuns orice se află în spatele zidului de gheață.

Întrebarea mea: Chiar crezi în această teorie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este "Pamantul Plat" ci "Terra Infinita", adica Pamantul ca o zona mica cu 6 continente, aflate aproape de polul nord al unei planete cat Jupiter, dar inghetata in mare masura. 

Daca cred?! 

Da, pot sa cred, dar pot sa cred ambele teorii, adica "Terra Infinita" si Teoria Clasica-Oficiala. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum adică, te citez „adica Pamantul ca o zona mica cu 6 continente, aflate aproape de polul nord al unei planete cat Jupiter, dar inghetata in mare masura.”? 

Am citit și eu această „teorie”, dacă-i putem spune așa, care nici măcar teorie nu este ci mai degrabă un soi de poveste scrisă de un autor anonim, un compendiu de posibile civilizații și lumi extraterestre. Ah, nota bene, fiecare lume extraterestră ar fi înconjurată de un soi de zid de gheață, sic! De aici și entuziasmul și graba cu care platiștii au preluat această poveste pentru a sprijini concepția Pământului plat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... care totusi nu este plat, insa care pare plat fiind mult mai intins. 

Nu m-as mira ca dupa atatea rele si conspiratii, peste cateva decenii marea majoritate a oamenilor sa nu mai creada aproape nimic din informatiile oficiale! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recent s-a descoperit faptul ca Pamantul se rasuceste alunecand in propria coaja precum un ou, din cauza vitezelor diferite de rotatie a nucleului, mantalelor si a suprafetei planetare, motiv pentru care ajunge ca sa nu se mai incline prea mult pe propria axa ori sa se incline prea mult. 

Probabil chiar si aceasta mica oscilatie intre 20 si 25 de grade se datoreaza tot unor cauze interne cum ar fi distributia si migratia unor zone mai dense ori mai putin dense din adancurile planetei cat si unor cauze de la suprafata cum ar fi distributia continentelor, a oceanelor si a calotelor glaciare de la cei doi poli. 

Ideea este ca o inclinatie mai mare pe axa de pana la 50 de grade a condus la aparitia erelor glaciare, iar o inclinatie de 3-7 grade pe axa a condus la aparitia unui climat subtropical la poli si la o clima etajata pe latitudine, de pilda zona Europei centrale si de est unde se gaseste si Romania, avea in trecut o clima constanta tot anul echivalenta lunilor aprilie-mai, in timp ce Scandinavia ar fi dispus de o clima similara lunilor martie-aprilie, in timp ce la polul nord ar fi existat o zi vesnica echivalentul climei lunii aprilie dar fara inghet. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×