Sari la conținut
Forum Roportal
zod

Posibil impact devastator cu asteroidul Apophis in 2028 sau 2036

Postări Recomandate

Peste 6 ani un asteroid marisor va trece pe langa planeta noastra in anul 2028 la mica distanta doar 30.ooo de km, adica pe unde orbiteaza satelitii de comunicatii, iar in 2036 se va apropia si mai mult de Pamant. 

Eu cred ca discutand de distante atat de mici orice este posibil mai ales daca intalneste in drumul sau ceva deseuri spatiale chiar sateliti de telecomunicatie. 

Daca ar lovi Pamantul prin devierea accidentala a traiectoriei acestui asteroid in urma coliziunii cu anumite debituri cosmice, ar fi prea tarziu sa se mai faca ceva. 

Ar fi dezastruos chiar si daca ar lovi accidental Luna la un unghi foarte mic pe traiectorie razanta si ar improsca in spatiul orbital terestru puzderie de roci si praf selenar care fie ar raci clima Pamantului, fie ar produce mini impacte in toata lumea timp de mai multi ani. 

Daca asteroidul ar lovi Pamantul undeva in ocean, o multime de mari orase ar fi maturate de mari valuri tsunami. 

Editat de zod
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceste dezastre depind si de marimea asteroizilor.    Exista insa si metode de reducere al acestori pericole zburatoare la pietris, am impresia sau de a redirecta spre zone mai calde:crazypilot:

Nu-mi vine sa cred ca cei care au metodele de contra aparare stau si asteapta sa aterizeze in curtea lor decoratii din spatiu, in caz ca n-ar ateriza in ocean.   

Arizona este un loc unde a mai cazut o STEA, ca o idee cum arata locul dupa un eventual eveniment.    Cred ca de atunci este arid Arizona!!!

https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=Awr9Imr0BmpiLq4AokhXNyoA;_ylu=Y29sbwNncTEEcG9zAzEEdnRpZAMEc2VjA3Nj?p=Arizona+Crater&fr=mcafee

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Apophis are o formă ovaloidă, cu dimensiunile estimate cam la 450 × 170  metri. NASA dă un dimetru mediu aproximativ de 330 m. Tot NASA ne spune că în 13 aprilie 2029 asteroidul va trece pe lângă Pământ la o distanță minimă de aproximativ 31 600 de km. Bineînțeles că există temeri în legătură cu acest asteroid. Mai ales că sunt voci care spun că toate calculele NASA sunt greșite și n-ar fi exclus un eventual impact. Dacă asteroidul ar cădea undeva în ocean, atunci vor fi afectate major zonele de coastă, însă n-ar fi o catastrofă. Cât despre posibilitatea ca asteroidul să cadă pe uscat, cum susțin unii, nici nu vreau să mă gândesc la un asemenea eveniment nefast. Am mai discutat pe alt topic despre urmările unui asemenea eveniment. Chestia e că, după atâția ani de „tehnologie” și cheltuieli uriașe în cursa înarmărilor, un eveniment ca ăsta, cu meteoriți, asteroizi etc., ne-ar prinde tot cu curu gol. Și nu pot să nu aduc în discuție inconștiența celor care ne conduc destinele. Care în loc să pună mână de la mână pentru a căuta febril soluții de rezolvare a unei asemenea probleme, care efectiv ar pune în pericol civilizația nostră, se complac în goana și lupta dementă pentru putere.

Editat de Vriies
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 hours ago, The Unknown said:

Aceste dezastre depind si de marimea asteroizilor.    Exista insa si metode de reducere al acestori pericole zburatoare la pietris, am impresia sau de a redirecta spre zone mai calde:crazypilot:

Nu-mi vine sa cred ca cei care au metodele de contra aparare stau si asteapta sa aterizeze in curtea lor decoratii din spatiu, in caz ca n-ar ateriza in ocean.   

Arizona este un loc unde a mai cazut o STEA, ca o idee cum arata locul dupa un eventual eveniment.    Cred ca de atunci este arid Arizona!!!

https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=Awr9Imr0BmpiLq4AokhXNyoA;_ylu=Y29sbwNncTEEcG9zAzEEdnRpZAMEc2VjA3Nj?p=Arizona+Crater&fr=mcafee

 

Normal că depind de mărimea asteroizilor, precum și de viteza asteroidului în momentul impactului și locul în care s-ar produce acesta. 

Da, Arizona e locul în care a căzut un meteorit, estimativ cam acum 50 000 de ani. Se mai estimează acum, după multe cercetări și comunicări ( că, nah, inițial oamenii nu prea acceptau că Dumnezeu ar putea fi fi atât de nedrept încât să ne trimită asteroizi babani!), că asteroidul ar fi fost constituit în mare parte din nichel - fier,  de vreo 50 de m în diametru iar impactul cu solul ar fi fost echivalent cu explozia a 10 megatone de TNT. Prin comparație nu vrem să ne închipuim cam care ar fi impactul cu un asteroid de vreo 350 de metri în diametru, cam cum e Apophis! La ăia care au mai mult de 1 km în diametru, nici măcar nu ne mai ducem cu gândul...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint ingrozitoare urmele lasate de FENOMENE NATURALE, eu consider si Grand Canyon rezultat al unui cutremur puternic care a facut zdrenta suprafata Planetei in acel loc, de asta nu cobor in vale niciodata pe spate de magarus, ca nu este lift  :derisive:   sa nu se intample iar ceva ca stau cu frica-n sani de cate ori sint acolo, ca parte din miracolul Planetar.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×