Sari la conținut
Forum Roportal
zod

Alte tărâmuri (Pământuri) în jurul stelelor pitice roșii și a altor stele

Postări Recomandate

12 hours ago, zod said:

De cativa ani incoace se descopera aproape lunar daca nu chiar saptamanal cate un nou sistem planetar cu mai mult de o planeta locuibila, aceasta in timp ce noi aici pe Pamant inca ne masacram in razboaie odioase. 

mi-a placut  filmul Pandorum (2009), crezi ca e realizabil in final? dar filme ca Event Horizon 1997 sau Prometheus din 2012 care sunt deja niste sentinte pesimiste??

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 25.01.2023 la 23:14, Avalon73 a spus:

mi-a placut  filmul Pandorum (2009), crezi ca e realizabil in final? dar filme ca Event Horizon 1997 sau Prometheus din 2012 care sunt deja niste sentinte pesimiste??

Este realizabil si am aratat aceasta pe topicele acestea. 

Problema nu este stiinta, nici energia, ci sistemul corupt care ne conduce. 

Sistemul solar are resurse infinite. 

Cu privire la hibernare iarasi se dezinformeaza, practic se cunosc cazuri de oameni care au hibernat accidental dar cu succes (un japonez sub zapada si o canadianca inecata pe un rau sub gheata). 

Se cunoaste glucoza ca agent de criogenare in broasca arctica, la fel rolul insulinei si cum actioneaza aceasta in cazul hiperglicemiilor... 

De asemenea americanii au sintetizat recent gelul prezent in tardigrade, ceea ce le permite o viabilitate la criogenie absoluta dar si deshidratare aproape completa. 

Navele ar zbura in roiuri, fiecare nava de colonizare ar fi inconjurata de antemergatori, postmergatori, sonde de realimentare, asistenta, scanare, samd. 

Un asemenea sistem ar semana cu un fel de sistem feroviar in spatiu si ar putea functiona continu, deci nu ar fi un sistem pentru cativa astronauti ci un sistem pentru transportul miliardelor de oameni spre noile colonii planetare. 

Un zbor ar dura de la ani la decenii pentru planetele cele mai apropiate si secole pentru planetele aflate la zeci de ani lumina distanta de Pamant. 

 

 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, zod said:

Este realizabil si am aratat aceasta pe topicele acestea. 

 

 

A fi sau a nu fi, asta e intrebarea.

Si daca nu, "we are doomed!" spunea Stephen Hawking.

imagini dintr-un viitor mai credibil pentru mine

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am exprimat cu privire la viitor si va semana cu istoria fictiva din lumea Star Trek. 

Peste cateva decenii, o elita stiintifico-economico-militara, va da o lovitura de stat planetara prin drone-insecta cu anestezic permanent dar cu efect reversibil la antidot. 

Se va instaura o aristocratie planetara formata din cateva familii, in timp ce 99,99% din populatia lumii va avea acelasi statut si acelasi venit. 

De fapt nu vor mai exista bogati si saraci, nici flamanzi, samd. 

Oamenii, robotii si IA, vor functiona intr-o societate egalitarista de tip dictatorial, un imperiu planetar, iar la nivelul cetatenilor va conta supunerea, devotamentul si corectitudinea fata de ceilalti si fata de imperiu. 

Atunci banii vor merge in proiecte transplanetare, vor fi intemeiate spatio-porturi, orase extraterestre in domuri gonglabile de tip biosfera, samd. 

Dusmanii sistemului nu vor fi anihilati, ci l-i se va permite traiul in izolare alaturi de familie in colonii insulare de tipul Kerguelen, Arhipelagul Maldive, Georgia de sud si Sandwich, iar copiii lor vor fi reintegrati la cerere si relocati in civilizatie. 

PS: De asemenea si "viitorul din trecut" a avut forme alternative concurente, mai exact in timp ce majoritatea umanitatii se scufunda periodic in primitivism, unele parti ale umanitatii traiau in societati avansate, de unde si mitul Atlantidei. 

Astazi la fel precum in trecut, umanitatea este intoxicata pentru a fi subjugata. 

In realitate nu exista penurie de energie si energie scumpa, insa totul este construit pentru a simula acest efect. 

Unde sunt masinile interbelice pe syngaz?! 

Unde sunt acumulatorii de fulgere Tesla?! 

Unde sunt panourile, hainele, husele, samd din plastic cu aerogel (un izolator termic perfect) ?! 

Unde sunt navele cosmice tip balon-zepelin?! (nave care nu se prabusesc si care decoleaza de deasupra atmosferei si pot transporta cantitati uriase de bunuri si persoane!). 

Chiar si un dezastru electronic pe Pamant datorita unei mega-furtuni solare care ar face imposibila tehnologia electronica de acum incolo si tot am putea avansa printr-o tehnologie exclusiv mecanica. 

Am avea automobile si trenuri pe abur si pe syngaz si chiar nave cosmice cu pilotaj manual, cam ca pe vremea galioanelor. 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- Ce culoare au stelele pitice rosii si cat de stralucitoare sunt acestea?! 

In fapt stelele pitice rosii nu sunt rosii deloc decat in spectrul invizibil. 

Mai precis sunt de fapt mai degraba infrarosii decat rosii, adica spectrul lor este preponderent caloric, iar aparatelor astronomice le apar rosii. 

Ochiului uman in schimb nu le par deloc rosii. 

De fapt totul tine de perspectiva, de exemplu o asemenea stea aflata in locul soarelui s-ar vedea ca o simpla stea pe cer, insa daca ne-am gasi pe planetele Trappist-1 si am privi spre soarele Trappist-1, am vedea un soare mare, mult mai mare decat imaginea aparenta a soarelui vazut de pe Pamant, insa cu o stralucire mai slaba, insa culoarea stelei ar fi alb-galbuie similara soarelui, poate spre portocaliu ori roz pal, cu un disc bine-conturat si cu pete solare de culoare inchisa de la portocaliu inchis la rosu ori visiniu inchis. 

Asadar planetele din jurul acestor stele pitice sunt iluminate cam in aceleasi nuante precum planetele din sistemul nostru solar, insa intensitatea luminii ar fi mai slaba desi ar primi caldura suficienta de la propria stea. 

Probabil ziua pe aceste planete ar semana cu o zi cu cer noros de pe Pamant. 

https://astronomy.stackexchange.com/questions/38404/what-color-is-a-red-dwarf-star 

read recently that a red dwarf star might actually look white. I realize there's a wide range in red dwarf surface temperature, 2,500 to 3,500 degrees K, compared to 5,778 for our Sun. Metal at 2,500 degrees K is nearly white hot with just traces of yellow. Is that true for 93% hydrogen 7% helium as well? Would the color of red dwarf stars be closer to yellow/white rather than red based on our vision, if we were to be close enough to get a good look?

As you can see, at around 5800 K, the temperature of our sun, it's pretty close to being white. At 2500 K, it looks to me like it would be an orange-yellow colour, with 3500 K giving a bright yellow, almost white colour.

 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recent astrofizicienii au ramas uluiti de descoperirea unui sistem planetar din jurul unei stele pitice rosii si care continea un Jupiter. 

Au ramas uimiti deoarece ei considera ca aceste planete uriase gazoase nu se formeaza in jurul acestor stele pitice. 

Se cunosc cateva asemenea sisteme, de fapt foarte putine, cateva. 

In realitate astrofizicienii se inseala din nou deoarece telescoapele de azi nu depisteaza planetele mai indepartate de stea chiar planete de tip Jupiter. 

Concluzia lor se bazeaza pe un calcul al genezei astrilor din discul protoplanetar insa inca nu au luat in seama ce spune-am eu cum ca sistemele planetare sunt intr-o geneza repetitiva de reinoire periodica in functie de valurile de materie provenite de la novele si supernovele din vecinatate ori de norii galactici intalniti in cale. 

In acest fel unele planete sunt inghitite de steaua proprie, altele pot creste in masa devenind planete telurice ori chiar superpamanturi ori uriase de tip Jupiter. 

Alte planete uscate se pot hidrata puternic cu apa, iar alte planete uriase si indepartate pot fi franate pana aproape de steaua proprie unde caldura si efectele geo-mareice vulcanice le-ar transforma in super-pamanturi. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recent savantii au descoperit faptul ca toata apa de pe Pamant din toate oceanele lumii, provine de pe o luna mica (ori dintr-o cometa, fie din cateva comete mai mici) de cca. 10 ori mai mica decat Luna si ca o cantitate dubla de apa ori chiar mai mare s-ar gasi prinsa in interiorul Pamantului. 

Cu privire la planetele blocate geo-mareic-gravitational in jurul stelelor pitice, am descoperit ca aceste planete nu sunt pe jumatate inghetate si pe cealalta jumatate arse de propria stea, deoarece analogia cu zonele polare de pe Pamant este gresita. 

Zonele polare de pe Terra se inclina opus soarelui cateva luni pe an stand intr-o lunga noapte polara luni de zile, iar atmosfera si vortexul polar se invart circular in jurul polilor mentinand aerul rece deasupra zonei polare. 

Pe exoplanetele din jurul stelelor pitice nu exista inclinatie pe axa si deci zonele polare sunt mai calde si mai bine iluminate decat latitudinile medii si desi aceste planete nu se invart avand o fata permanent luminata aflata spre stea iar cealalta cu noapte permanenta aflata in opozitie cu propria stea, atmosfera acestor planete se invarte moderand temperaturile si modereaza mult mai uniform zonele polare unde curentii atmosferici au un ciclu circum-planetar mult mai scurt decat in zonele polare. 

Mai exact pe aceste planete nu exista extreme termice mari, iar zonele polare sunt cel mai bine moderate termic si cu vanturi comparabile cu cele de pe Pamant. 

Chiar si dinamica si forma curentilor atmosferici ar fi diferita de dinamica existenta pe Pamant, deoarece pe planeta noastra suprafata se incalzeste uniform pe cand in aceste lumi extraterestre suprafata se incalzeste neuniform. 

Practic curentii atmosferici calzi s-ar invarti dezcentrat peste poli coborand precum un cerc intre latitudinile inalte de 60-70 de grade pe fata luminata de propria stea spre 50-40 de grade latitudine pe partea cu noapte permanenta, in timp ce in zonele braului inter-tropical ar exista curenti jet de altitudine extrem de puternici care ar inconjura planeta in cca. 12-48 de ore.

Cat despre apa de pe aceste planete, trebuie sa fie mult mai abundenta decat pe Pamant, in mare masura ar fi lumi insulare super-oceanice, datorita faptului ca sistemele planetare de acest tip sunt mai compacte, mai uniforme ca mase planetare si deci si zonele cometare pline cu gheata s-ar afla foarte aproape de aceste planete super-hidratandu-le periodic. 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum am vazut un documentar despre cele mai mici tari de pe planeta si una din ele, o insula undeva este pe cale sa dispara din cauza schimbarii climei.

Eroziunea si scufundarea ar fi factorii primi, dar realitatea inca este departe de a fi scos de undeva dintre multele experiente si studii.   Poate peste milioane de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×