Jump to content
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Rate this topic

Recommended Posts

Acum 4 ore, Ciocârlan a spus:

Așa că, ar trebui să consolidăm relațiile diplomatice cu Ungaria (că oricum ne impune UE să fim parteneri economici:o:), să lăsăm deoparte conflictele din trecut, să acceptăm de ambele părți că suntem state multi-etnice la nivel regional și că cele două țări aflate în război, constituie în mod egal o amenințare la adresa teritoriilor noastre. Nu acum, dar dacă îi lăsăm de capul lor...:pardon:

Deja nu mai stiu cand sa te iau in serios si cand nu. M-ai zapacit pur si simplu. Nu este un repros, este doar o constatare.:smile:

• Like 2

1 oră în urmă, adal* a spus:

Deja nu mai stiu cand sa te iau in serios si cand nu. M-ai zapacit pur si simplu. Nu este un repros, este doar o constatare.:smile:

Cred că am menționat într-un post anterior astfel de bănuieli și ipoteze, ce le recunosc a fi din proprie gândire și interpretare.

Acum 13 ore, Ciocârlan a spus:

Sau poate vor împărți ambele (Rusia și "vrăjmașii" lor kieveni - Ucraina) între ele bombe din partea NATO. Că bani de la UE, deja au sifonat ambele părți combatante, cu blatul lor ordinar - asta cred DOAR eu, conform escaladării acestui conflict. Dorința de a prinde Europa în capcana pan-slavismului (mai nou, slavii țiganizați sau corcituri turcice au cam prins glas prin Balcani - Bosnia) devine deja evident de jignitoare pentru cei care cunosc și au avut contact direct (relații ce implică job, colegialitate, relații conjugale, sau pur și simplu afaceri) cu aceste popoare de origine slavă - cu precădere cei răsăriteni. 

Din cauza acestui conflict, nici măcar Marea Neagră nu ne mai este cel mai bun vecin.

Așa că, ar trebui să consolidăm relațiile diplomatice cu Ungaria (că oricum ne impune UE să fim parteneri economici:o:), să lăsăm deoparte conflictele din trecut, să acceptăm de ambele părți că suntem state multi-etnice la nivel regional și că cele două țări aflate în război, constituie în mod egal o amenințare la adresa teritoriilor noastre. Nu acum, dar dacă îi lăsăm de capul lor...:pardon:

Toata lumea stie ca au sifonat zeci de miliarde de dolari si de euro.

De asemenea toata lumea stie ca Europa nu poate iesi la liman decat ca federatie similara SUA, la ceea ce SUA s-a opus cu toata puterea inca de pe vremea celui mai puternic imperiu multi-federatie din perioada antebelica si interbelica respectiv Imperiul German al Prusiei si Imperiul Habsburgic.

După ww1 si ww2 lumea europeana s-a reasezat sub conditiile Americii ca sa nu mai existe o confederatie central-europeana trans-atlantica concurenta SUA.

Totusi daca Rusia se va dezvolta lasand pe mana Chinei Drumul Matasii pana in Azerbaijan si Daghestan, atunci monolitul rasaritean format din China, Rusia, India, Brazilia, Burma, samd, va intoarce SUA in propria carapace permitand realizarea unei noi confederatii central-europene dupa modelul SUA, a carei centru va fi probabil Germania si Austria, aderand mai tarziu probabil Italia, apoi Ungaria, Romania si alte tari din Balcani.

• Like 1

La 10.07.2022 la 15:07, Ciocârlan a spus:

Cred că am menționat într-un post anterior astfel de bănuieli și ipoteze, ce le recunosc a fi din proprie gândire și interpretare.

Nu stiu ce sa zic, poate am inteles eu ceva gresit, dar imi amintesc de faptul ca mai la inceput si o buna bucata de vreme erai foarte pro Ukraina si dintr-o data te-ai sucit.

• Like 2

https://www.capital.ro/s-a-dat-ordinul-de-inrolare-barbatii-intre-18-si-27-de-ani-vor-fi-recrutati-in-aceasta-tara.html

Recrutare obligatorie în Armată în Letonia!!!     Sunt vizaţi toţi bărbaţii cu vârste cuprinse între 18 şi 27 de ani.   Letonia, ţară baltică ce are graniţă atât cu Rusia, cât şi cu Belarus, a anunțat oficial că toți bărbații cu vârste cuprinse între 18 și 27 de ani vor fi recrutați în armată în următorii cinci ani.

Toți cetățenii de sex masculin ce au între 18 şi 27 de ani „vor trebui să aleagă unul dintre cele patru tipuri de serviciu militar” în următorii cinci ani: - Serviciul de Stat de Apărare, - Garda Națională,  -Curs Universitar de Comandant de secție, - Sănătate sau Asistență Socială.

PS: - „Pentru a supraviețui, trebuie pur și simplu să creștem ponderea populației care este pregătită să se angajeze în luptă”

Edited by The Unknown

Ucraina intinde coarda, iar aceasta este pe cale sa se rupa! 

Armata ucraineana a aruncat in aer platforma petroliera ruseasca Taurida din Marea Neagra prin intermediul unei rachete Neptun si totul este privit ca o mare reusita. 

Se pare ca in disperare de cauza Ucraina nu mai constientizeaza pe ce teren minat calca. 

Atacarea unor orase din Rusia si Belarus, apoi asasinarea unor lideri politici si militari in afara teatrului de razboi si nu in ultimul rand distrugerea unor platforme petroliere rusesti, va conduce probabil la niste represalii groaznice din partea Rusiei. 

Tot mai mult se vorbeste despre doua lucruri care pot avea loc si anume despre sigilarea Ucrainei de vest prin deschiderea unui nou front dinspre Belarus, fie despre ceva mult mai ieftin si anume sabotarea uneia ori a mai multe centrale atomoelectrice din proximitatea Kievului pentru noi incidente Cernobil si aruncarea vinei pe partea ucraineana. 

In acest mod Ucraina ar pierde enorm si chiar propria capitala fara ca Rusia sa traga nici un cartus. 

Totul ar fi o catastrofa pentru Kiev, pentru Ucraina cat si pentru terte parti. 

PS: Noi incidente Cernobil de o amploare maxima stau sa fie declansate intentionat in urmatoarele saptamani si s-ar putea sa fie evenimente multiple. 

Edited by zod
  • Like 1

Acum 13 ore, adal* a spus:

Nu stiu ce sa zic, poate am inteles eu ceva gresit, dar imi amintesc de faptul ca mai la inceput si o buna bucata de vreme erai foarte pro Ukraina si dintr-o data te-ai sucit.

Am menționat clar că ar fi mai bine pentru Europa ca Ucraina să accepte capitularea. Nu susțin agresiunea Rusiei, dar nici nu mai pot fi insultat în mod fățiș până la nesfârșit, cu această mascaradă ce indică pași repezi, încât să poată rezulta în mod oficial în reimplementarea curentului pan-slavist, de care state din Balcani, sau chiar din Centrul Europei  abia așteaptă să profite.

• Like 1

Abia acum inteleg de ce nu doreste SUA si Franta umilirea Rusiei. 

La fel prin aceasta prisma inteleg noutatea mesajelor lui Putin. 

Rusia asteapta si accepta acumularea unor incidente murdare din partea Ucrainei pentru a alege momentul oportun pentru a acctiona si mai murdar si mai agresiv si viclean pe deasupra. 

Este posibil ca mai intai Rusia sa lanseze ofensiva apuseana dinspre Belarus si imediat dupa sa produca cele doua incidente de tip super-Cernobil la centralele atomice de langa Kiev. 

Practic Rusia va actiona preventiv la fel cum a facut-o si SUA in repetate randuri. 

Consecintele vor fi catastrofice: contaminarea zonei Kievului, a Poloniei si chiar a Europei si realizarea unei zone buffer care nu va mai fi ospitaliera nici pentru animale, nici pentru baze NATO. 

Hrana, culturile agricole si apa dintr-o mare parte a Europei centrale si de est vor fi contaminate, samd. 

Ceea ce Rusia nu poate castiga va contamina radioactiv. 

• Like 1

6 hours ago, Ciocârlan said:

Am menționat clar că ar fi mai bine pentru Europa ca Ucraina să accepte capitularea. Nu susțin agresiunea Rusiei, dar nici nu mai pot fi insultat în mod fățiș până la nesfârșit, cu această mascaradă ce indică pași repezi, încât să poată rezulta în mod oficial în reimplementarea curentului pan-slavist, de care state din Balcani, sau chiar din Centrul Europei  abia așteaptă să profite.

De acord. Se ambitioneaza cu razboiul cand ar putea incerca macar sa cada la pace.

Nu inteleg cum sa accepti continuu varsarea asta de sange, cand stii ca rusul n-are minte si omoara in stanga si in dreapta, distruge, bombardeaza, fura.

Pierd mult, mult mai mult asa decat daca renuntau la un teritoriu sau doua. Daca stiam ca pot opri moartea si a 1000 civili renuntand la o bucata de teritoriu dintr-o tara foarte intinsa, asigurand retragerea cetatenilor din acel teritoriu, faceam asta fara sa stau pe ganduri.

Plus, toata lumea e aruncata in stare de criza, se anunta vremuri din ce in ce mai grele, frig si foamete, si toata lumea sustine financiar si logistic razboiul, si nu negocierile de pace. Continuu se merge pe agresiune, si nu pe aplanare.

• Like 2

10 hours ago, zod said:

Abia acum inteleg de ce nu doreste SUA si Franta umilirea Rusiei. 

Despre ce „umilire” a Rusiei vorbești, bre? Adică Rusia atacă o țară din Europa provocând un dezastru economic la nivel mondial, declară că e gata să atace orice altă țară, amenință pe față cu bombe nucleare, e la un pas de a declanșa un nou război mondial, iar dacă i se opune rezistenă ...tot ea e umilită? Pe bune? :laugh: Umilită e umanitatea, măh, din cauza a tot ceea ce a făcut și face Rusia, recte Putin, idolul tău.

• Like 1