Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

3 hours ago, titi_greucean said:

Bre astia cu US si Ursula care va tot dati likuri intre voi si care visati la o Rusie distrusa si implicit la o hegemonie totala a US in lume (sa se stabileasca la Washingto n si cat e kg de cartofi in piata Obor) ce dreak nu intelegeti ? Indiferent cum se va stafsi aceasta poveste, hegemonia US e de domeniul trecutului. 

Vezi, la mine se vede invers. Mai bine va concentrati la barna din ochiul vostru.

Aici ai distorsionat masiv. Personal visez la o Europă unită, puternică și înfloritoare, pentru că fac parte din acest areal. Atât. Nu mă interesează hegemonia SUA. Însă, spre deosebire de tine, sunt total contra hegemoniei Rusiei care în veci nu va aduce României și planetei ceva bun.

Nu-i o problemă că la tine se vede invers. Nah, volens nolens tre să acceptăm faptul că fiecare are vederea lui. Eu vreu UE, tu vrei Rusia, asta e! Dar mă mir cum de unii care se declară patrioți români, se dezic  și militează pentru hegemonia Rusiei - care nu ne-a adus nimic bun de-a lungul istoriei.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

He, he! Au început chibiții cu downvoturi la adresa mea! :laugh: De parcă le-aș fi atacat familia sau altceva și n-ar fi fost doar o dispută de idei...

Hai, bre, să fiți voi fericiți in corpore și să aveți un an fain și plin de cele bune!

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, The Unknown said:

Eu  :no:  sint pe acea lista, ca sa ai mai putini de pomenit in rugaciunea de seara!!!   

 

De la tine mă așteptam, no problem.

Urarea mea pentru tine este să fii sănătoasă și să-ți trăiască nepoțeii!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Vriies a spus:

He, he! Au început chibiții cu downvoturi la adresa mea! :laugh: De parcă le-aș fi atacat familia sau altceva și n-ar fi fost doar o dispută de idei...

Hai, bre, să fiți voi fericiți in corpore și să aveți un an fain și plin de cele bune!

Lasa, lasa!... ca stim noi. 

Amandoi veti primi downvote, de fiecare data cand ii veti jigni chiar si voalat pe ceilalti. 

Pe Enki il cunosc de ani multi de pe alt forum si nu am cuvinte de lauda la adresa lui, dar la tine nu m-am asteptat, ori poate esti clona lui Enki si nimic mai mult. 

Pe langa asta este vorba despre atitudinea de "locuitor de prin partile australe" si nu am nimic cu locatia si nici cu persoanele respective absolut nimic ci doar cu atitudinea de acest tip, care este incompatibila cu "mentalitatea boreala" . 

Nu am cerut celorlalti mai mult decat am oferit eu. 

PS: Tu nu ai inteles nici pana la ora actuala ca pentru noi ceea ce trece de Prut nu mai exista, la fel pentru SUA-UE, ceea ce se gaseste la est de Polonia si Romania, la sud de Mediterana si la vest de Taiwan, aceasta parte a planetei nu mai exista. 

Nu vad ce rost are sa tot povestim despre spatiul BRICS cu care nu mai avem aproape nici un control, in plus ne-am si bagat la cutite cu ei. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, zod a spus:

Pe Enki il cunosc de ani multi de pe alt forum si nu am cuvinte de lauda la adresa lui, dar la tine nu m-am asteptat, ori poate esti clona lui Enki si nimic mai mult. 

 

Poate doar ai impresia ca ma cunosti de pe alt forum.

Eu nu-mi amintesc de tine. Probabil pentru ca erai la fel de plictisitor si acolo.

Hai cu downvote-ul.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, The Unknown a spus:

Ca sa asimileze Canada???  asta ar fi un razboi inca neinventat nici in ceruri.   Canada apartine de Imperiul Britanic, imaginezi armata din India si Australia + Noua Zeelanda si Papua de Jos si Sus, canadieni +, _ LBGTQ-istii, Nativii locali, toti ar ataca USA si-ti spun ca granita de nord este foarte lata!!!   

Chiar daca ursii polari le-ar speria tot Statele n-ar avea sansa fara ceva marfa nucleara sa castige, dar ce ar ramane de castigat???   

Doar daca se topeste gheata si spala pe canadieni la vale, fara interventie umana, pe cale naturala, ca as-ar duce americanii sa le scoata din ape, asta-i altceva. 

Baja California nici de negociat nu se poate, acolo locuiesc foarte multi americani, fiind una din veniturile mexicanilor. 

Cred ca toti avocatii si cei care castiga banii usor, nu pe Stat de Plata, au cateva case prin Mexico in rezerva pentru zile ploioase, masini noi in garaje subterane, etc.       

Acum este prea tarziu, insa dupa 1945 o puteau asimila. 

Anglia nu mai este ce a fost, India este independenta deja de 70 de ani, Africa de Sud este in BRICS din prea mare iubire pentru anglo-americanii care i-au scapat de Apartheid si le-au dat pe mana toate statele din federatie, iar Pakistanul este si el in BRICS si in relatii mai bune si mai vechi cu Rusia decat cu Anglia. 

Australia si NZ sunt tarisoare anemice care depind de comertul cu Asia, adica un fel de balarii din fundul curtii, adica aflate intr-o galaxie foarte indepartata la ani lumina departare de rutele comerciale eficiente ale Angliei. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Enki a spus:

Poate doar ai impresia ca ma cunosti de pe alt forum.

Eu nu-mi amintesc de tine. Probabil pentru ca erai la fel de plictisitor si acolo.

Hai cu downvote-ul.

Probabil mai Enkidu, eu eram plictisitor, iar tu "cu naravuri australe". 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Enkidu? Bravo, esti tare. Informeaza-ma si pe celalalt forum ca mi-ai descoperit contul de pe roportal. Cineva o sa se distreze. 

Si fa-o in mod public, de ce sa rada doar un utilizator, sa rada toti.

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, Vriies a spus:

Aici ai distorsionat masiv. Personal visez la o Europă unită, puternică și înfloritoare, pentru că fac parte din acest areal. Atât. Nu mă interesează hegemonia SUA. Însă, spre deosebire de tine, sunt total contra hegemoniei Rusiei care în veci nu va aduce României și planetei ceva bun.

Nu-i o problemă că la tine se vede invers. Nah, volens nolens tre să acceptăm faptul că fiecare are vederea lui. Eu vreu UE, tu vrei Rusia, asta e! Dar mă mir cum de unii care se declară patrioți români, se dezic  și militează pentru hegemonia Rusiei - care nu ne-a adus nimic bun de-a lungul istoriei.

Tocmai asta nu vreti voi sa pricepeti orbiti de wishful thincking si bypass confirmation. Europa nu va fi in veci infloritoare pana nu scapa de cizma americana. O colaborare economica intre Europa si Rusia este absolut obligatorie pentru o Europa prospera.  AMERICA NU VREA O EUROPA PROSPERA CARE SA-I AMENINTE HEGEMONIA. 

Mi aduc aminte acum vrwo cativa ani am deschis un topic pe un forum concurent "Cand va scapa Germania de ocupatia militara americana?". Cata drrptate am avut. Si cum ma luau tefeleii de acolo peste picior. 

Uitati-va acum cat de jalnic se comporta "motorul economic al europei" , ce slugarnicie abjecta fata de unchiul Sam.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×