Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

25 minutes ago, zod said:

Cuvantul zilei MO-NA-ZIT (era sa scriu Mona alcool ...)

No see you later, chesenem seipen!

Ai început să scrii pe ungurește, nebunaticule, chiar dacă nu o faci corect! :laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, zod a spus:

Thoriul este un metal argintiu slab radioactiv ce se găsește în natură, având puține aplicații industriale în prezent. El este un subprodus al procesării pământurilor rare, o industrie în continuă expansiune în China, și, prin urmare, o alternativă atractivă față de uraniu.   „Thoriul este mult mai abundent în natură decât uraniul așa că aceasta ar fi o tehnologie foarte utilă de avut în 50 sau 100 de ani”, când rezervele de uraniu se vor apropia de epuizare, afirmă Lyndon Edwards, un inginer în fizică nucleară de la Organizația Australiană de Tehnologie și Știință Nucleară din Sydney.     PS: Am avut o carte din anii 60 unde se spunea ca Romania are toriu putin, dar concentrat, insa cantitatea ne-ar ajunge chiar si 3 milenii.

Pe site se vede in cate locuri din Arizona se gaseste in pamant acest metal, dar nu stiu daca si sub proprietatile mele este ceva sau nu ca avem RESTRICTIE la sapat gropi adanci, mai mari decat pentru un pom.   Pentru fantani trebuie aprobare si doar o SINGURA firma are voie sa perforeze solul.   Stiu ca ascunde ceva, dar ce???   

 

https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=AwrjcA1n369j0qoSyJBXNyoA;_ylu=Y29sbwNncTEEcG9zAzEEdnRpZAMEc2VjA3Nj?p=thorium+in+Arizona&fr=mcafee#id=18&iurl=https%3A%2F%2Flive.staticflickr.com%2F65535%2F49270751087_ec2a06719f.jpg&action=close

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, The Unknown a spus:

Pe site se vede in cate locuri din Arizona se gaseste in pamant acest metal, dar nu stiu daca si sub proprietatile mele este ceva sau nu ca avem RESTRICTIE la sapat gropi adanci, mai mari decat pentru un pom.   Pentru fantani trebuie aprobare si doar o SINGURA firma are voie sa perforeze solul.   Stiu ca ascunde ceva, dar ce???   

 

https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=AwrjcA1n369j0qoSyJBXNyoA;_ylu=Y29sbwNncTEEcG9zAzEEdnRpZAMEc2VjA3Nj?p=thorium+in+Arizona&fr=mcafee#id=18&iurl=https%3A%2F%2Flive.staticflickr.com%2F65535%2F49270751087_ec2a06719f.jpg&action=close

In zonele acestea desertice din SUA este interzis sapatul si chiar cercetatul la suprafata din mai multe cauze: se gaseste aur si argint destul de des, apoi pietre/cristale pretioase si semipretioase, apoi chiar si pamanturi rare, iar pe partea cealalta resturi de la aeronave experimentale, chiar ET. 

Desertul are acest miracol al contrastului vizual, adica ceea ce nu gasesti in zone cu vegetatie, gasesti in schimb foarte usor in desert din cauza lipsei vegetatiei si a culorii si uscaciunii solului. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Vriies a spus:

Ai început să scrii pe ungurește, nebunaticule, chiar dacă nu o faci corect! :laugh:

Este specificul zonei si tine din zestrea stramoseasca regionala. 

... si nu ar trebui sa supere pe nimeni. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Ciocârlan a spus:

:pardon:Deci, există sau nu limba ardelenească?

:no:    Doar cuvinte maghiare cu terminatie romaneasca sau sucite si mai tare, dar ca sa pricepi ceva, trebuie muszáj sa stii bine maghiara ca altfel nici din Maramuresana nu vei face mare barfa ca 1 singur cuvantel nu vei intelege!!!          muszáj = “muss sein” din germana = trebuie sa fie .... unele cuvinte sint din germana transformate deci trebuie sa fi bine echipat cu limbile lumii sa treci testul la Transilvaniana!!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Ciocârlan a spus:

:pardon:Deci, există sau nu limba ardelenească?

Exista, indiferent de modul de clasificare. 

De pilda limbile slave sunt considerate limbi, desi diferentele intre acestea nu depasesc diferentele dintre graiuri cel mult dialecte. 

Americanii folosesc mai mult termenul dialect. 

Este tot limba romana ca osatura, gramatica morfo-sintactica, insa altfel este un fel de maghiara neinteligibila pentru maghiari si romani de-o potriva. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, The Unknown a spus:

:no:    Doar cuvinte maghiare cu terminatie romaneasca sau sucite si mai tare, dar ca sa pricepi ceva, trebuie muszáj sa stii bine maghiara ca altfel nici din Maramuresana nu vei face mare barfa ca 1 singur cuvantel nu vei intelege!!!          muszáj = “muss sein” din germana = trebuie sa fie .... unele cuvinte sint din germana transformate deci trebuie sa fi bine echipat cu limbile lumii sa treci testul la Transilvaniana!!!

Lumea a fost educata sa urasca tot ce nu cunosc, adica sa fie xenofoba, frica de tot ce este strain educatiei proprii din grupul majoritar standard din care face parte. 

Avem de asemenea frici irationale adanc inradacinate cultivate prin tipare si sabloane din presa main-stream. 

In realitate lucrurile sunt mult mai firesti. 

Am fost educati ca anumite subiecte sunt tabu si nu trebuie discutate, iar altele sunt preconcepute cu galuste care este imperativ a fi inghitite altfel tu este cel rau. 

Uite cum Vriies ma face pe mine rau in speta cu Ucraina, deoarece eu nu accept sa fie sacrificati oameni insa el fara sa o spuna este de parere contrarie. 

Adevarul este ca terenul apartine proprietarilor, romani, unguri, ucraineni, rusi, samd, iar regiunea apartine tuturor grupurilor etnice care o locuiesc cu acte in regula, la fel tara. 

La nivel national desigur ca sunt decrete nationale, o dictatura a majoritatii, insa aceasta functioneaza doar pe pace si colaborare. 

Viata omului este finita si scurta comparativ cu varstele geologice ale terenurilor tarilor moderne, cat si raportata la evenimentele si evolutia istorica. 

Indiferent de situatie Ucraina se rupe tot in tarisoare si regiuni ucrainene, iar ceea ce poate afecta dramatic demografia ucraineana nu sunt nici rusii si nici lipsa statalitatii ucrainene ci tocmai razboiul fara limite pana la o pauperizare extrema cat si cultivarea xenofobiei si rusofobiei extreme pana la auto-excludere, adica ceva similar cu fenomenul palestinian. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 27 minute, zod a spus:

Exista, indiferent de modul de clasificare. 

De pilda limbile slave sunt considerate limbi, desi diferentele intre acestea nu depasesc diferentele dintre graiuri cel mult dialecte. 

 

Iar vii cu asta? AM STUDIAT LA FACULTATE o limba slava si am colegi si prieteni care au studiat celelalte care se studiau in anul meu dar si la un an diferenta (un an sarba, un an croată, un an ceha, un an slovaca - asa se studia atunci, asa erau impartite specializarile). Nu mai spune aberatia asta ca diferențele dintre ele sunt la nivel de dialecte.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×