Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ciocarlane fiule, nu este nevoie sa te chinui atat, deoarece eu sunt unul dintre cei mai vechi si activi formisti din mediul virtual de prin 2006 pe cele mai mari forumuri din Romania pe istorie, politica, religie, sf si stiinta. 

Mi-am declarat identitatea pe toate forumurile asa ca nu te perpeli. 

Sunt baimarean si locuiesc inzona Baii-Mari, morosan, putin motz si foarte putin turco-tatar prin stramosi indepartati, iar in familia extinsa avem si ceva maghiari. 

Sunt intelectual, religios, patriot, non-rasist, progresist,... 

Modelul agreat este cel din unele tari scandinave dar si Spania-Portugalia, samd. 

Sunt abonat Digital ERBZ, asa ca nu stiu de unde le scoateti cu IP de Gagauzia si altele. 

Mi-am afisat deschis simpatia pentru Tariceanu, V. Dancila, L. Dragnea, AUR si D. I. Sosoaca. 

 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, zod a spus:

Sunt intelectual, religios, patriot, non-rasist, progresist,...  

Asta cu "progresist" ma pune pe ganduri.:smile: Dar poate am eu prejudecati.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, adal* a spus:

Asta cu "progresist" ma pune pe ganduri.:smile: Dar poate am eu prejudecati.

Sunt progresist si globalist, dar impotriva globalistilor si globalizarii promovate de acestia. 

Vreau o UE federativa in genul SUA si nu altfel. 

Nu m-ar fi deranjat sa vorbim in societate engleza... adica precum italienii ori chinezii din SUA. 

Progresist nu inseamna sa fi prost. 

Sunt antisistem precum americanii deoarece sistemul este corupt, mincinos si rau. 

Sunt progresist deoarece:

1.) Doresc desecretizarea super-tehnologiilor (meta-materiale, antigravitatie, interfata neuronala, etc). 

2.) Doresc stramutarea populatiei europene inspre sudul si sud-vestul continentului in mari megalopolisuri si utilizarea tuturor resurselor industriale. 90% din Europa ar fi zona agricola slab populata, iar in sud-vestul Spaniei si sudul Frantei si Italiei ar putea fi realizate mari orezarii. 

Oamenii ar trebui sa traiasca in pace si sa migreze pasnic spre alte planete ca o societate planetara. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, adal* a spus:

Asta cu "progresist" ma pune pe ganduri.:smile: Dar poate am eu prejudecati.

Ca oameni sintem diferiti desi semanam putin pe poze.   Ne nastem cu ceva deja programat in noi care NU se poate schimba ca vrea o societate sau doar 1 persoana, o firma.  De multe ori am auzit ca se reclama despre anumite firme ca doar persoane care se transforma cum vor ei sa se angajeze ca nu se accepta NIMIC de dinafara limitei deja stabilit de patroni.  Nu se intampla asa ceva in realitate, doar unii se comporta idiot sa aibe o stabilitate financiara, dar sufera.  

Noi fiecare avem viziuni diferite despre orice, chiar si in casatorie, care la fel este o institutie unde s-ar vrea ca femeia sa se acomodeze doar la cerintele sotului, ea parca nu conteaza dupa ce a fost de acord cu totul si a zis DA.   De asta se divorteaza, nu pentru ca nu se mai iubesc. 

Aceste lucruri nu se pot aduce la numitor comun de nimeni, communisti sau religiosi, sint inecati in mocirla pana-n gat dar nu recunosc problema. 

Practic este o alta metoda de stapanire, adica a tine sclav pe naivi care vor sa apartina de un grup de oameni sa nu rataceasca singuri!!!  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, adal* a spus:

Apropos, te-ai intors in Romania sau ti-ai luat casa in Irlanda?

Stau în România din 2020 și intenționez să mă mut în Cipru. N-am fost niciodată în Irlanda.

Editat de Ciocârlan
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, Ciocârlan a spus:

Stau în România din 2020 și intenționez să mă mut în Cipru. N-am fost niciodată în Irlanda.

Da, o insula de vis, una dintre pietrele pretioase din diadema Marii Mediterane. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, Ciocârlan a spus:

De acum înainte, ăștia, voi doi tavarishcy, pentru mine nu sunteți mai mult decât o replică pasiv-agresivă a lui Kadyrov.

Adica cine nu doreste razboi este pasiv-agresiv?! 

De cand s-a inversat sensul termenilor?! 

PS: Vei vedea dezastrul in care au aruncat Ucraina. 

Pe la anul pe vremea aceasta nimeni nu va mai da ajutoare si nici nu va putea intelege unde sunt sutele de miliarde de euro si dolari donati fortat din buzunarele americanilor si europenilor catre Ucraina, deoarece dovada nu va putea fi gasita nici in arme, nici in ajutoare pentru populatie, iar dupa capitulare ori dupa inghetarea conflictului nimeni nu va mai ajuta Ucraina cu nimic, iar bietii ucraineni se vor alege doar cu minciuni, disperare si saracie. 

Cunosc situatia Ucrainei si pot spune ca era o tara cu ceva bunastare similara ori chiar peste Romania desi salarile erau minuscule (la fel si preturile). 

Bietii oameni vor ajunge sa vietuiasca chiar mai rau decat in Republica Moldova ori Bashkiria. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut la tv ucraineni vorbind liber, interogand autoritatile cu privire la combustibili?! 

Ori daca sutele de miliarde de euro si dolari au ajuns si la populatia ucraineana, nimeni nu a prezentat nimic de tipul:"iata statul  protejeaza ucrainenii cu banii din vest prin cumpararea unor cantitati uriase de motorina, benzina, pacura si gaz lichefiat. 

Daca in Europa pretul la combustibili a sarit in aer, ce sa zicem de Ucraina la salariile lor minuscule?! 

Asadar unde sunt reportajele din Ucraina?! 

Unde au plecat atunci sutele de miliarde de euro si dolari donati Ucrainei?! 

PS: Din ce am vazut din ultimele declaratii ale lui Zelinsky, isi pregateste poporul pentru frig, foamete, boala si chin pentru la iarna, iar cand vorbeste despre ce aloca statul ucrainean pentru proprii cetateni, nu a dat nici o cifra ci doar promisiuni goale cum ca nu vor mai exporta... Insa Ucraina nici nu prea mai poate exporta si nici nu prea mai are ce exporta, asa ca pare ca se vinde pielea ursului din padure si pasarea de pe gard. 

Ucraina este in situatia critica de a i se taia curentul deoarece uriasul complex atomoelectric de la Zaporojenie apartine acum Rusiei care a cerut Ucrainei plata curentului electric furnizat de aici. 

Cea mai bogata zona agrara din Ucraina apartine si ea de acum Rusiei, la fel porturile si cea mai industrializata zona Donbasul. 

Kievul arunca tot arsenalul in lupta in Donbas riscand sa piarda totul dupa cum anticipeaza de pe acum si vestul. 

Daca pana de curand era vehiculata ideea ca Rusia este terminata si ca Ucraina rezista, ba mai mult cum ca a fugarit armata rusa si ca este o chestiune de saptamani pentru a castiga razboiul eliberand inclusiv Crimeea, astazi deja se discuta despre cum ca Ucraina trebuie sa castige razboiul, ca Kievul ar trebui sa fie mai realist si sa opreasca totul acum pentru a nu pierde totul. 

SUA-UE au invatat ca acele cantitati uriase de armament livrate Ucrainei doar au amanat deznodamantul fara a schimba substantial cursul razboiului. 

SUA a avut o singura sansa, sa fi intervenit in Ucraina din 2014 precum in Irak ori Siria, iar atunci totul s-ar fi terminat cu pierderi teritoriale, umane si materiale minime si cu un armistitiu rapid. 

Este ciudat de ce SUA nu a intervenit! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca eu as fi Zelensky as ordona retragerea de urgenta a tuturor fortelor ucrainiene din Donbass. Cati soldati trebuie sa mai moara pentru a satisface orgoliul stupid al unora de a se bate cu pumnul in piept ca le-au tras-o rusilor. Numai ucrainian sa nu fii zilele astea, cica vine potera si te ia cu arcanul de pe strada si te arunca in lupta. 

  • Like 2
  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 47 minute, titi_greucean a spus:

Daca eu as fi Zelensky as ordona retragerea de urgenta a tuturor fortelor ucrainiene din Donbass. Cati soldati trebuie sa mai moara pentru a satisface orgoliul stupid al unora de a se bate cu pumnul in piept ca le-au tras-o rusilor. Numai ucrainian sa nu fii zilele astea, cica vine potera si te ia cu arcanul de pe strada si te arunca in lupta. 

Greucene, te-ai cam căcat în pălărie, ca să mă exprim mai elegant. 

Tot așa ai zice dacă te-ai trezi cu niște întunecați în casă, la miezul nopții? Ai ceda nevasta, copiii, modemul ( :lol2: ), doar ca să nu te bați cu pumnul în piept?

Cine dracu' vă mai plătește gunoaiele vărsate pe net, măi putiniștilor?!... Sau scrieți din inerție?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×