Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 12 ore, Vriies a spus:

Bre „românule”...  dezastrul pe care ni l-au provocat rușii în istorie ... despre tezaurul pe care ni-l vor da înapoi fix ciuciu (eventual ne vor da tancuri și bombe!). 

Lumea este sigur ca a fost incredintat un tezaur Rusiei???  eu nu cred nici o vorba din asta, ca doar pe plan local se pomeneste mai nou.   Eu in scoala n-am invatat despre asa ceva doar despre o Closca de aur cu puii dar fara un accent pe pierderea lor.  Doar dupa Lovitura de Stat se tot zvonesc chestiuni eroice dar nimic foratat de vre-o MARE putere sa faca Rusia. 

Cati martori a avut acel eveniment???   A fost filmat actiunea???   Tatal meu era in armata la Chisineu-Cris, Körös-Kisjenő, militar de 3 ani cand regele Mihai a parasit tara, numarau vagoanele cu cate lucruri erau incarcati la iesire dar nu erau verificate la acea granita cel putin.  Nici nu s-a oprit trenul, doar el a salutat soldatii si granicerii.   Ei soldatii stiua de aur foarte mult care era in acele vagoane dar ma intreb, de atunci cat aur s-a minat doar din muntii in Maramures ca si diamante si altele, toata romania se putea aroperi la 2 metri inaltime in aur masiv si decorat cu pietre stralucitoare.   Unde a disparut aceste valori???  Se tace, doar despre aia acum se vorbeste ca sa acopere actualitatile sa nu cumva sa intre in puscarie inca cativa tovarasi ca erau oameni de increde si aveau acces, deci s-au bagat in sacul cu bunatati si nu se mai opreau.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici:

2 hours ago, The Unknown said:

Lumea este sigur ca a fost incredintat un tezaur Rusiei???   

 

Cât se poate de sigur.

Uite aici:

https://www.vice.com/ro/article/4xv77p/romania-si-tezaurul-de-la-rusi

 

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 ore, Vriies a spus:

Nici despre dezastrul pe care l-au provocat invadând Ucraina sau despre dezastrul mondial pe care sunt la un lat de p*lă să-l propage. 

Deci hai sa recapitulam: Zelensky a facut urmatoarele lucruri:

1. A introdus in constitutia tarii obiectivul de aderare la Nato

2.A infiintat un minister al reintegrarii teritoriilor ocupate temporar. O declaratie de razboi neoficiala la adresa Rusiei

3. A taiata apa in canalul care alimenta Crimeea

4. A facut pipi pe acordurile de la Minsk. A trimis batalioane de trupe palamilitare antrenate in stil nazist sa ia cu asalt Donbassul

5. A instaurat un regim de teroare asupra minoritatii ruse. A interzis utilizarea limbii ruse in spatiul public

6. A bagat la puscarie politicienii suspecati de simpatii pro-ruse

7. Activitati dubioase in cardasie cu americanii (biolaboratoare, posibile cercetari nucleare). Sa zicem ca rusii mint, dar si chinezii sustin ca biolaboratoarele alea chiar exista. 

Dupa ce faci toate astea, n-ar trebui sa te miri ca vin rusii peste tine si ca mai fac si dezastru. Fireste ca fac dezastru, scopul operatiunii militare exact asta e. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
37 minutes ago, titi_greucean said:

Deci hai sa recapitulam: Zelensky a facut urmatoarele lucruri:

1. A introdus in constitutia tarii obiectivul de aderare la Nato

2.A infiintat un minister al reintegrarii teritoriilor ocupate temporar. O declaratie de razboi neoficiala la adresa Rusiei

3. A taiata apa in canalul care alimenta Crimeea

4. A facut pipi pe acordurile de la Minsk. A trimis batalioane de trupe palamilitare antrenate in stil nazist sa ia cu asalt Donbassul

5. A instaurat un regim de teroare asupra minoritatii ruse. A interzis utilizarea limbii ruse in spatiul public

6. A bagat la puscarie politicienii suspecati de simpatii pro-ruse

7. Activitati dubioase in cardasie cu americanii (biolaboratoare, posibile cercetari nucleare). Sa zicem ca rusii mint, dar si chinezii sustin ca biolaboratoarele alea chiar exista. 

Dupa ce faci toate astea, n-ar trebui sa te miri ca vin rusii peste tine si ca mai fac si dezastru. Fireste ca fac dezastru, scopul operatiunii militare exact asta e. 

 

mai...dar cum au mai venit? 

rusii ...efectiv au navalit peste ukraineni precum o plapuma...

asa ne spune media, dar nu si arata....sunt doar informatii, nu si confirmate/demonstrate - pentru demonstratii media pot fi apelate jocurile video precum si arhivele exploziilor

io nu tin cu rusii, dar in niciun caz nu inghit propaganda asta  slava...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 14.05.2022 la 20:42, Vriies a spus:

i nici despre dezastrul pe care l-au provocat invadând Ucraina sau despre dezastrul mondial pe care sunt la un lat de p*lă să-l propage. Nu mai pierde timpul făcând apologia Rusiei pentru că oricum ai făcut treabă suficient de proastă, colea, pe forum! :laugh:

Au produs o oscilatie pe piata graului, in rest dezastrul a fost orchestrat de SUA-UE prin sanctiunile aplicate Rusiei. 

La inceput s-au prefacut ca blocheaza averile oligarhilor, apoi au comis-o pe fata. 

Ceea ce urmeaza nu este nici parada victoriei Ucrainei ci o a doua Sirie, iar pentru est-europeni o pauperizare grea si nimeni nu ne va ajuta cu nimic. 

La iarna vom ajunge sa platim un salar ori chiar un salar si jumatate pentru a ne incalzi locuintele si ce va ramane pentru cateva produse de baza menite supravietuirii. 

Multi se vor duce intr-o lume mai buna din cauza frigului si a imposibilitatii de a-si putea cumpara medicamentele necesare, samd. 

Cat despre zecile de milioane de azilanti ucraineni, nu stiu daca Germania ori Franta vor accepta o populatie atat de numeroasa pe teritoriul lor si probabil ii vor imprastia in intreaga UE si vor aparea orase de corturi pretutindeni... 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 ore, The Unknown a spus:

Lumea este sigur ca a fost incredintat un tezaur Rusiei???  eu nu cred nici o vorba din asta, ca doar pe plan local se pomeneste mai nou.   Eu in scoala n-am invatat despre asa ceva doar despre o Closca de aur cu puii dar fara un accent pe pierderea lor.  Doar dupa Lovitura de Stat se tot zvonesc chestiuni eroice dar nimic foratat de vre-o MARE putere sa faca Rusia. 

Cati martori a avut acel eveniment???   A fost filmat actiunea???   Tatal meu era in armata la Chisineu-Cris, Körös-Kisjenő, militar de 3 ani cand regele Mihai a parasit tara, numarau vagoanele cu cate lucruri erau incarcati la iesire dar nu erau verificate la acea granita cel putin.  Nici nu s-a oprit trenul, doar el a salutat soldatii si granicerii.   Ei soldatii stiua de aur foarte mult care era in acele vagoane dar ma intreb, de atunci cat aur s-a minat doar din muntii in Maramures ca si diamante si altele, toata romania se putea aroperi la 2 metri inaltime in aur masiv si decorat cu pietre stralucitoare.   Unde a disparut aceste valori???  Se tace, doar despre aia acum se vorbeste ca sa acopere actualitatile sa nu cumva sa intre in puscarie inca cativa tovarasi ca erau oameni de increde si aveau acces, deci s-au bagat in sacul cu bunatati si nu se mai opreau.   

Maramuresul este inca plin de aur insa Oculta Mondiala a dorit inghetarea exploatarii lui, la fel precum au facut mai apoi cu cuprul si fierul romanesc si acum cu aluminiul. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, zod a spus:

Maramuresul este inca plin de aur insa Oculta Mondiala a dorit inghetarea exploatarii lui, la fel precum au facut mai apoi cu cuprul si fierul romanesc si acum cu aluminiul. 

Sint si gaze naturale si petrol in Maramures dar nu se extrag iar la Ocna Sugatag SARE era la mare exploatare, acum doar numele a ramas legat de Baile pentru tratament sau doar de placerea de a se balaci cu multi la un loc.  Nici COLECTIV-ul nu inflorea pe acolo de frica sa nu iasa bucati mari de aur sau altceva la araturile adanci de toamna sau primavara!!! 

Pentru ca Raul Tisa face granita intre Romania si Ukraina, intr-o parte raul face o curba mai spre sud, RUSII atunci URSS mereu lucrau ca apele sa fie cat mai adanc in Maramures ca ei sa fie in mijloc, liber acces la toate alea din pamant, dar au fost opriti la limitele vechi al cursului apei din timp.   Sint rezervele nu stiu cui pentru zile negre, dar am impresia ca nimeni nu se va pricopsi cu nimic de acolo dupa aventura Australiana organizat de urmasul la tronul angliei, el are cumparat sate intregi si acolo, ca si teritoriul Barsanei cu noile constructii toate de el finantate.   Acolo umbla la vanatoare in liniste ca nu fug dupa el paparazzo sau femeile satelor.    

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romania are cele mai mari si concentrate depozite de telur sau antimoniu care e utilizat in electronica. 

Mai avem cantitati uriase de zeolit, o argila speciala din care se obtine o ceramica superconductoare. 

Suntem locul 1 in lume la thorium, un fel de uraniu curat si abundent, desi aproape toate statele lumii dispun de depozite mari de thorium. 

Podisul Transilvaniei se pare ca ascunde rezerve uriase de gaz metan iar petrolul de adancime ascunde si el depozite impresionante. 

Romania comunista producea sintetic industrial diamante si pietre semipretioase. 

... 

 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×