Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand calatoream cu masina prin Sud in Maramures de la Baia-Mare spre Sighet, era scris in zone minelor ca este strict INTERZIS de oprit cu masina, nu se ridica nici o pietricica sau un fir de nisip de pe jos, nu se cumpara de la localnici NIMIC sau nu se accepta cadou care pare a fi un obiect minat.   Era pazit locul de oameni inarmati, odata ne-au cautat in bagaje sa vada ce avem.   Circulau tot feluri de mit-uri ca s-a scos din tara ceva mare de tot bagat intr-o icoana de lemn :surrender:  Granita functiona pe Horinca si bani, ca si azi.   

Ultima oara cand am auzit si citit in ziare despre Diamantele din munti, a fost in ultimii 20 de ani.   O firma din Australia a cumparat minele si drepturi de minerit diamante.   Au venit cu echipamente de scos pamant din acele locuri prin spalare cu ceva acid care pe urma a fost lasat intr-un rau sa curga la vale si a distrus flora si fauna pe unde a trecut, dar in Ungaria au fost cele mai mari pagube.  

Au venit delegati si aici pentru a aduna bani sa fie ajutati localnicii ca dinspre Mine nu s-a auzit nimic de atunci.   Au fost transportati in Australia tot ce s-a scos de acolo ca ei nu voiau sa investeasca in Romania doar au cumparat pamant.    Interesant este si faptul ca in copilarie n-a stiut NIMENI ca sint gaze naturale chiar in Sighet ca nu se scotea sau folosea in zona decat lemnul la incalzit si gatit, pe urma aragazele cu butelii si resouri sau lampi cu petroleum.

Si la mari celebritati se schimba biografia periodic, se poate oriunde orice sa-si schimbe forma si aspectul pentru mai multa stralucire!!!

 

Editat de The Unknown
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Situatia escaladeaza continu si practic Rusiei nu i se ofera sansa retragerii din acest razboi ceea ce va culmina la un moment dat cu distrugerea Kievului, inconjurarea Ucrainei si in final cu o detonatie nucleara undeva in apropierea frontierei cu Romania ori chiar in centrul Ucrainei. 

Abia atunci vestul va face concesii Rusiei. 

 

  • Like 1
  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, zod a spus:

 

Abia atunci vestul va face concesii Rusiei. 

 

Adică, vor fi băgați în seamă când își vor recunoaște propriul eșec pe plan economic și emancipare socială. Vor rămâne la un moment dat și fără resurse militare, unica lor placă de a distrage atenția de la faptul că au de rambursat sume colosale către FMI și Banca Mondială. 

30% dintre locuitori au toaletă în fundul curții, iar mainstream-ul vede așa ceva, oricât de mult ar încerca fermele de trolling să distragă atenția de la faptul că Rusia pe plan economic e la marginea prăpăstiilor dintre lumea 1 și lumea a 3-a.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 hours ago, Ciocârlan said:

Adică, vor fi băgați în seamă când își vor recunoaște propriul eșec pe plan economic și emancipare socială. Vor rămâne la un moment dat și fără resurse militare, unica lor placă de a distrage atenția de la faptul că au de rambursat sume colosale către FMI și Banca Mondială. 

30% dintre locuitori au toaletă în fundul curții, iar mainstream-ul vede așa ceva, oricât de mult ar încerca fermele de trolling să distragă atenția de la faptul că Rusia pe plan economic e la marginea prăpăstiilor dintre lumea 1 și lumea a 3-a.

Rușii nu-și vor recunoaște niciodată propriul eșec pe plan economic și emancipare socială, decât dacă vor fi puși cu botul pe labe. Însă asta nu se va întâmpla curând. Până atunci, își vor continua politica expansionistă (pe care au dus-o indiferent de regim), vor da vina pe Europa, pe UE, pe SUA, Japonia, Australia, Canada etc. și pe toată lumea civilizată pentru eșecul lor și vor amenința la modul propriu cu distrugerea „dușmanilor”, așa cum au făcut-o recent, amenințând cu distrugerea nucleară a Franței, UK, eventual a întregii Europe și chiar a întregii lumi. Mentalitatea lor e ceva de genul: „După noi, potopul!”.

Editat de Vriies
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 03.05.2022 la 14:31, Ciocârlan a spus:

Adică, vor fi băgați în seamă când își vor recunoaște propriul eșec pe plan economic și emancipare socială. Vor rămâne la un moment dat și fără resurse militare, unica lor placă de a distrage atenția de la faptul că au de rambursat sume colosale către FMI și Banca Mondială. 

30% dintre locuitori au toaletă în fundul curții, iar mainstream-ul vede așa ceva, oricât de mult ar încerca fermele de trolling să distragă atenția de la faptul că Rusia pe plan economic e la marginea prăpăstiilor dintre lumea 1 și lumea a 3-a.

Rusia nu va fi singura, deoarece Rusia este scutul militar pentru China, India, Brazilia, Iran, Coreea de Nord, Venezuela, samd.

Asadar Rusia joaca cartea castigatoare.

Daca Rusia este lasata singura sa se retraga in propria carapace spre propria dezintegrare, urmatoarea va fi China, deoarece China desi are o armata mare ea inca nu are armele superputerilor.

China ar fi obligata sa se retraga la momentul 1970-1980, iar India ar trebui sa accepte din nou controlul anglo-american.

Iranul, Coreea de Nord, Venezuela, samd ar fi convertite rapid in democratii bananiere.

Blocul Răsaritean va avea cea mai mare putere militara si mai ales economica si va fi in crestere continua pe cand Blocul Apusean va depinde in mare masura de SUA deoarece UE va slabi puternic de acum inainte, iar Germania, Franta si UK abia se vor putea mentine pe linia de plutire tragand după acestea restul statelor falimentare din zona mediteraneana si partea de est.

 

 

 

-                         00000000000 Rossia win 2022 - Federative and autonom republics -XXI_ v2.png

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
27 minutes ago, zod said:

 

Blocul Răsaritean va avea cea mai mare putere militara si mai ales economica si va fi in crestere continua pe cand Blocul Apusean va depinde in mare masura de SUA deoarece UE va slabi puternic de acum inainte, iar Germania, Franta si UK abia se vor putea mentine pe linia de plutire tragand după acestea restul statelor falimentare din zona mediteraneana si partea de est.

 

Asta doar în visurile tale.

Sigur, e dreptul tău să visezi frumos din punctul tău de vedere, adică, la dominația axei Rusia - Coreea de Nord - Iran. Dar am o întrebare simplă pentru tine: De ce nu te duci tu, bre, să trăiești (în bunăstare) în Coreea de Nord sau Iran? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Vriies a spus:

Asta doar în visurile tale.

Sigur, e dreptul tău să visezi frumos din punctul tău de vedere, adică, la dominația axei Rusia - Coreea de Nord - Iran. Dar am o întrebare simplă pentru tine: De ce nu te duci tu, bre, să trăiești (în bunăstare) în Coreea de Nord sau Iran? 

Crezi ca este un vis frumos?! 

De ce ma trimiti sa traiesc in Iran ori Coreea de Nord, esti cumva agentie turistica?! 

Eu zic ca Portugalia si Spania sunt mult mai atractive

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 16 ore, Vriies a spus:

Asta doar în visurile tale.

Sigur, e dreptul tău să visezi frumos din punctul tău de vedere, adică, la dominația axei Rusia - Coreea de Nord - Iran. Dar am o întrebare simplă pentru tine: De ce nu te duci tu, bre, să trăiești (în bunăstare) în Coreea de Nord sau Iran? 

Eu cred ca sunt doar realist si sceptic/pesimist, cat despre dorinte si vise chiar am propus realizarea unei uniuni cu Republica Moldova dupa modelul Rusia-Belarus iar nu a unei uniri prin dizolvare si contopire. 

Chiar si in lipsa unei uniuni transstatale puteam realiza o forma de unionat fals prin acorduri de libera circulatie, o piata mass-media comuna si o moneda comuna, apoi diferite forme de asociere si sprijin reciproc, proiecte comune de infrastructura, samd. 

Cu toate acestea nu eu sunt cel care viseaza ci din pacate eu sunt cel realist si pragmatic in aceasta discutie. 

Te intreb:

- De ce au fugit soldatii americani din Ucraina imediat ce s-a anuntat invazia din moment ce Ucraina este un stat independent si era asociat cu SUA inclusiv pe parte militara prin proiecte comune?! 

Dupa ce Rusia a pus la pamant jumatate de Ucraina de ce nu au intervenit americanii cu trupe UN macar in vestul Ucrainei?! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, zod said:

Eu cred ca sunt doar realist si sceptic/pesimist, cat despre dorinte si vise chiar am propus realizarea unei uniuni cu Republica Moldova dupa modelul Rusia-Belarus iar nu a unei uniri prin dizolvare si contopire. 

Chiar si in lipsa unei uniuni transstatale puteam realiza o forma de unionat fals prin acorduri de libera circulatie, o piata mass-media comuna si o moneda comuna, apoi diferite forme de asociere si sprijin reciproc, proiecte comune de infrastructura, samd. 

Cu toate acestea nu eu sunt cel care viseaza ci din pacate eu sunt cel realist si pragmatic in aceasta discutie. 

Te intreb:

- De ce au fugit soldatii americani din Ucraina imediat ce s-a anuntat invazia din moment ce Ucraina este un stat independent si era asociat cu SUA inclusiv pe parte militara prin proiecte comune?! 

Dupa ce Rusia a pus la pamant jumatate de Ucraina de ce nu au intervenit americanii cu trupe UN macar in vestul Ucrainei?! 

Sub umbrela realismului, din ce văzui io până acum, cam ții cu lupul de stepă - a nu se confunda cu Der Steppenwolf , al lui Hesse. :laugh: În toate „scenariile” tale de pe aici rușii sunt buni și drepți, spre deosebire de europeni și americani care-s răi. Mai mult, cu ceva pagini în urmă pe acest topic, chiar încercai să propagi ideea că, dpdv genetic, am fi în majoritate slavi și/sau urmași ai triburilor din Asia. Noroc că ți-am arătat chiar pe topicul deschis de tine că nu-i deloc așa. 

 

Americanii nu au intervenit pentru că Ucraina nu e membră NATO și pentru ca acest conflict local (a se citi: invazie a rușilor într-o țară suverană) să nu escaladeze într-un conflict global. În schimb, i-au sprijinit logistic, exact cum i-au sprijinit rușii pe talibani.

Editat de Vriies
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Situatia este groasa rau pentru Zelensky si ceata lui. Rusii au omorat numai ieri 400 de militari ucrainieni. In ultima saptamana ucrainoenii au pierdut cam 300 de mitari pe zi (morti sau prizonieri), moralul in randul trupelor fiind foarte scazut. Astazi a aparut Valeri Vasilievici  Gherasimov in persoana teafar si nevatamat, deci inca o minciuna a propagandei americane demontata. 

In legatura cu tensiunile din Transnistria, ucrainienii sunt disperati sa scormoneasca rahatul, ei fiind in spatele acestor provocari, fiind disperati sa atraga Nato in conflict cu Rusia. Slava domnului ca autoritatile de la Tiraspol si de la Chisinau au actionat cu intelepciune pana acum. 

Ora inchiderii pentru Zelensky se apropie, el va trebui sa dea socoteala pentru cei peste 25.000 de soldati ucrainieni ucisi pana acum pentru o ambitie stupida de a le-o trage rusilor. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×