Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aceasta-i întrebarea! 

Cică Rusia și-ar fi concentrat la granița cu Ucraina peste 130 000 de soldați, plus evident tehnică militară. 

SUA, Australia și multe țări din UE au început retragerea personalului de la ambasadele din Ucraina.

Putin duce în continuare o politică de forță, NATO și UE amenință deocamdată doar cu represalii economice.

Bă, ej nebun? Chiar e posibil să înceapă războiul?  Dacă da, care vor fi consecințele?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ca Rusia s-a retras dar nu mai tin minte unde cu 1 ora inainte de meciul cu francezii contra spanioli.  

Retragerea personalului este o chestiune protocolara, sa nu stea cu frica in tara straina daca nu mai sint in relatie prietenoasa.

Nu depinde de asta multe si eu cred ca NU va fi nici un razboi.   Rusia poate ocupa si Romania daca vrea cu un drum sa cucereasca mai mult, fara sa traga un glonte.   

Aici e vorba de petrol si niste afaceristi care n-au jucat cartile bune si bine, dar nu vor scapa de blestem.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai citit bine. Rusia nu s-a retras. Se află în continuare cu peste 100 000 de soldați la granița cu Ucraina și cu o grămadă de tehnică militară concentrată. 

Bine ar fi să se retragă, am zice noi. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, Maeve. said:

Atata timp cat apare in presa ca vine razboiul, sigur nu vine. 

Mda, să sperăm...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu vrea razboi ca nu va fi unde sa-i cheltuie banii castigati in batalie!!!  Paris nu va fi ca in al 2-lea Razboi Mondial si nici Amerika, vorbesc din filme ce am vazut si carti ce am citit despre actiunea militara, dar bunicul a fost cel care ne-a pus la punct cu conflictele militare, motive si adevaruri inainte si dupa, nu ora de istorie sau clasele de literatura.   

Azi e usor de cucerit orice dar de refacut e mai greu.  Nu vom muri cu toti deodata e clar, iar cei care incep actiunea, nu vor participa la alcatuirea unei noi societati pe scoarta pamantului.

Vor iesi din inventar inainte sa-si numere milioanele castigate de la dusmani, de asta nu se va incepe nimic, vor juca de-a exercitii militare daca zapada nu-i prea mare!!!

E doar parerea mea de strategist,  apreciez situatia din punctul meu de vedere, nu tin cu nimeni de data asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Occidentul nu confirmă că Rusia și-ar retrage o parte din trupe de la granița cu Ucraina și acuză Rusia de minciună. SUA și Marea Britanie spun că, de fapt, numărul militarilor ruși continuă să crească și că, de fapt, au observat vehicule blidate, elicoptere și spitale mobile rusești îndreptându-se spre granița cu Ucraina, nu părăsind zona – așa cum susține Rusia.

NATO/SUA zice că Rusia caută un pretext pentru a ataca Ucraina iar Biden zice că o soluție diplomatică încă ar fi posibilă.

https://romania.europalibera.org/a/newsletter-europa-libera/31707692.html

https://romania.europalibera.org/a/rusia-pretext-atac/31708401.html

 

Io acum nu prea știu încotro s-o iau, de va fi să fie nașpa. :laugh: Într-un caz de conflagrație, (ferească Sfântul!), Constanța va fi făcută muci. Port cu nave militare, aeroport militar, centrala nucleară aproape, vai mama noastră! La o adică mă ia pe mine Stu în spațiu, în căsuța ei de la munte? Slabe speranțe! :laugh: Mai bine dau o fugă la rudele mele din Oltenia. Dar și acolo...Deveselu e aproape, nașpa situațiune! Așa că mai bine stau acasă, fie ce-o fi. :sad:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca poate face pfizer un vaccin si pentru razboi.

Rusii n-au treaba cu noi si nici n-au interes sa se ajunga la un conflict de amploare. Eu asa cred.

Ue este in pragul colapsului, iar un conflict major la marginea UE, ar fi ca o gura de oxigen pentru uniune.

Nu stii cum este mai bine.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
24 minutes ago, adal* said:

 

Rusii n-au treaba cu noi si nici n-au interes sa se ajunga la un conflict de amploare. Eu asa cred.

Ue este in pragul colapsului, iar un conflict major la marginea UE, ar fi ca o gura de oxigen pentru uniune.

Nu stii cum este mai bine.

Rușii au avut treabă cu toți vecinii lor, indiferent că, la un moment dat, le-au stat sau nu în calea expansiunii. Istoria o spune negru pe alb. 

Mizez și eu pe faptul că Rusia ( a se citi: Putin) ar evita un conflict de amploare. 

Sper ca, în ciuda dușmanilor,  UE să nu fie în pragul colapsului și să o ducă mult de aici încolo:laugh:

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi nu este tensiune din cauza acestul razboi, poate din cauza ca mereu erau implicati americanii undeva intr-un conflict de interes, sint deja caliti sa auda asemenea stiri :mda:Nu discut cu nimeni despre tema asta in alimentara sau altundeva.    Daca Biden nu rezolva chestia asta il va costa Biroul Oval si alte chestii rotunde ca este la marginea prapastiei si asa dar nimeni nu se grabeste sa-l dea jos, inca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×