Sari la conținut
Forum Roportal
Cezara6

Apologia sau combaterea sinuciderii....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

On 12/22/2021 at 11:19 AM, NicolaeT said:

In afara de NDE pe care poti sa o deduci cu propria minte, toate celelalte sunt povesti si normal ca ai nevoie de altii sa le inventeze. Exista o infinitate de povesti, nu le poti inventa tu pe toate.

Poi, undeva mai sus, recomandai: „ia niste 5-meo-dmt, traieste acolo iubiri absolute, si revin-o aici impacata si aia e. Traieste-ti viata/visul asta linistita apoi.” Adică, ai memoria scurtă sau tu recomanzi povești? 

Atenție, nu contest virtuțile 5-meo-dmt, însă observ că, după ce inițial l-ai rcomandat, ulterior l-ai băgat la „povești”. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 27.12.2021 la 11:37, Vriies a spus:

Poi, undeva mai sus, recomandai: „ia niste 5-meo-dmt, traieste acolo iubiri absolute, si revin-o aici impacata si aia e. Traieste-ti viata/visul asta linistita apoi.” Adică, ai memoria scurtă sau tu recomanzi povești? 

Atenție, nu contest virtuțile 5-meo-dmt, însă observ că, după ce inițial l-ai rcomandat, ulterior l-ai băgat la „povești”. 

In functie de cum anume e structurata o constiinta e posibil sau nu sa aiba la indemana modalitati rapide de a experimenta adevarul Eului. In cazul oamenilor s-a intamplat sa existe substante de genul asta care sa ofere astfel de experiente. Dar adevarul Eului poate fi dedus pe cale pur rationala, indiferent de domeniile qualice la care cineva are acces. Eu l-am dedus din qualiile vizuale ca sunt cele mai bogate pentru noi ca si constiinte umane. Alte fiinte trebuie sa fie la fel de in stare sa deduca acelasi adevar din propriile domenii qualice.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 1/6/2022 at 9:18 PM, NicolaeT said:

In functie de cum anume e structurata o constiinta e posibil sau nu sa aiba la indemana modalitati rapide de a experimenta adevarul Eului. In cazul oamenilor s-a intamplat sa existe substante de genul asta care sa ofere astfel de experiente. Dar adevarul Eului poate fi dedus pe cale pur rationala, indiferent de domeniile qualice la care cineva are acces. Eu l-am dedus din qualiile vizuale ca sunt cele mai bogate pentru noi ca si constiinte umane. Alte fiinte trebuie sa fie la fel de in stare sa deduca acelasi adevar din propriile domenii qualice.

Aici controversa nu era despre cum anume poate fi dedus adevărul, ci despre faptul că într-o postare recomandai 5-meo-dmt, apoi, în alta, îl considerai doar o poveste. În fine, să trecem peste.

Am o întrebare, tu însuți ai experimentat 5-meo-dmt ? Sau vorbești numai din povești? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 10.01.2022 la 21:53, Vriies a spus:

Am o întrebare, tu însuți ai experimentat 5-meo-dmt ? Sau vorbești numai din povești? 

Eu n-am luat, ca nu stiu sa fumez, ala se trage dintr-o pipa. Dar au luat altii cat de cat destepti si poti sa te orientezi din ce zic ei. Evident, ei bat si campii, iau continutul epistemic al experientelor ca fiind adevar ontologic, gen ei simt ca devin omniscienti si de aici deduc ca chiar sunt omniscienti, qualie care poate fi explicata si altfel decat a o lua de buna, surprinzator putand fi explicata tot ca o demonstratie a faptului ca esti Dumnezeu, pentru ca Intelegerea este intoarsa spre ea insasi, si fiind tot ce este are impresia ca intelege totul. Deci faptul ca exista qualia de "inteleg totul" demonstreaza insasi existenta eterna a facultatii de Intelegere.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Robespierre a spus:

Bai, dac-ar exista si qualia "sa ma pricep la ceva atat de trivial precum relatiile barbati-femei", nu ai mai plictisi decat cu pseudo-inteligenta ta de balta.

Imi pare rau ca tu ai 4 clase in timp ce eu am doctorat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 minutes ago, NicolaeT said:

Imi pare rau ca tu ai 4 clase in timp ce eu am doctorat.

Bă, ej nebun? Ai „doctorat”? :smile::laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 ore, Vriies a spus:

Bă, ej nebun? Ai „doctorat”? :smile::laugh:

cu diploma are.

nu de orisicare.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×