Sari la conținut
Forum Roportal
Cezara6

Apologia sau combaterea sinuciderii....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

34 minutes ago, NicolaeT said:

Ideea de reincarnare a aparut prima data cand aveam vreo 5 ani si m-am gandit la asta. Orice om cu un anumit nivel de inteligenta se gandeste singur la chestii, nu trebuie sa citeasca carti ca sa se prinda de cum merge lumea.

Întrebarea era „unde” și nu „când ți-a apărut ție” :laugh: Adică, ți-a apărut așa din senin! Dar n-i avut curiozitatea să vezi că le-a apărut și altora, prin India, acum vreo 3000 de ani.

Ți-a apărut precum și alte idei, concepte, noțiuni cum ar fi materia, spațiul, timpul, E = mc2, F=ma, constanta lui Planck, găurile negre,  5-MeO-DMT, NDE etc.  Fără să pui mâna să citești o iotă sau măcar să fi auzit o vorbă despre astea,  ți s-au năzărit așa din senin și te-ai prins tu cum merge lumea!

Orice om cu un anumit nivel de inteligența citește cărți, analizează, compară, gândește și abia mai apoi emite judecăți despre cum anume merge lumea. Altfel riscă să spună numai prostii pe forum.  

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Vriies a spus:

Orice om cu un anumit nivel de inteligența citește cărți, analizează, compară, gândește și abia mai apoi emite judecăți despre cum anume merge lumea. Altfel riscă să spună numai prostii pe forum.  

Asta e ca si cum: "Orice schiop are nevoie de carje, toata lumea stie asta! N-ai cum sa mergi fara carje!". Eh, uite ca oamenii cu 2 picioare merg si fara. Cum fac asta, un schiop nu va putea pricepe niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
52 minutes ago, NicolaeT said:

Uita-te la videoclipurile lui Leo. De exemplu:

 

 

Când voi avea mai mult timp, poate mă voi uita la cel pe care l-ai propus.

Deocamdată am citit câte ceva despre cam ce și cum abordează Leo Gura în acele videoclipuri. 

https://rationalwiki.org/wiki/Leo_Gura

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
18 minutes ago, NicolaeT said:

Asta e ca si cum: "Orice schiop are nevoie de carje, toata lumea stie asta! N-ai cum sa mergi fara carje!". Eh, uite ca oamenii cu 2 picioare merg si fara. Cum fac asta, un schiop nu va putea pricepe niciodata.

Văd că ocolești răspunsul. 

Reiterez, sub o formă doar un picuț modificată: 

Dacă ideea sau conceptul de reîncarnare ți-a apărut dintr-o dată, așa, pe când aveai 5 anișori, ți-au apărut mai târziu și alte idei, concepte, noțiuni cum ar fi materia, spațiul, timpul, E = mc2, F=ma, constanta lui Planck, găurile negre,  5-MeO-DMT, NDE etc.? Adică, fără să pui mâna să citești o iotă sau măcar să fi auzit o vorbă despre astea?  Ți s-au năzărit tot așa din senin și te-ai prins tu cum merge lumea?

 

Ah, și observ că ai fost totuși atât de „șchiop” încât să citești/vizionezi/analizezi videoclipurile lui  Leo Gura. :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 minute, Vriies a spus:

Deocamdată am citit câte ceva despre cam ce și cum abordează Leo Gura în acele videoclipuri. 

https://rationalwiki.org/wiki/Leo_Gura

Nu, nu asta ai citit. Ci ai citit doar parerea unora despre altul. Si din toate parerile din lume le-ai ales pe cele care sa iti indice ca Leo zice chestii rele si prin asociere si eu zic chestii rele. Cand ai fi putut pur si simplu sa asculti tu direct si sa analizezi cu propria minte. Dar cand propria minte lipseste, ajungi sa o folosesti pe a altora. Fiecare dupa posibilitati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, NicolaeT said:

Nu, nu asta ai citit. Ci ai citit doar parerea unora despre altul. Si din toate parerile din lume le-ai ales pe cele care sa iti indice ca Leo zice chestii rele si prin asociere si eu zic chestii rele. Cand ai fi putut pur si simplu sa asculti tu direct si sa analizezi cu propria minte. Dar cand propria minte lipseste, ajungi sa o folosesti pe a altora. Fiecare dupa posibilitati.

Ți-am zis că o să citesc/ascult și ce spune el și voi reveni cu păreri analizând sursa. 

Deocamdată și tu ai o părere despre acel Leo Gura. Acum rămâne de văzut care păreri sunt alea juste. 

Dar nu ai răspuns la întrebarea anterioară. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 ore, Enki a spus:

Deci, Gura e guru lui NicolaeT

Nu. E doar un tip care se nimereste sa zica ce zic si eu. Si decat sa imi pierd eu vremea cu oameni dezinteresati, le dau doar un link cu aceleasi idei, si daca feng shui-ul le e corect in momentul in care vad linkul, exista si o sansa de 1% sa asculte ce se zice acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 ore, Vriies a spus:

Dacă ideea sau conceptul de reîncarnare ți-a apărut dintr-o dată, așa, pe când aveai 5 anișori, ți-au apărut mai târziu și alte idei, concepte, noțiuni cum ar fi materia, spațiul, timpul, E = mc2, F=ma, constanta lui Planck, găurile negre,  5-MeO-DMT, NDE etc.? Adică, fără să pui mâna să citești o iotă sau măcar să fi auzit o vorbă despre astea?  Ți s-au năzărit tot așa din senin și te-ai prins tu cum merge lumea?

In afara de NDE pe care poti sa o deduci cu propria minte, toate celelalte sunt povesti si normal ca ai nevoie de altii sa le inventeze. Exista o infinitate de povesti, nu le poti inventa tu pe toate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×