Sari la conținut
Forum Roportal
Cezara6

Apologia sau combaterea sinuciderii....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

3 hours ago, NicolaeT said:

Pai se discuta doar de inculti.

Bineînțeles că de inclulți...ca tine, așa, lipsiți de o cultură elementară în domeniu, precum și de bun-simț. Probabil că nu știi nici măcar unde a apărut prima dată ideea de reîncarnare.

 

Apropo de vasta ta cultura: „Apoi la nivel practic ai NDE-urile, reincarnarile, experientele pe 5-meo-dmt, etc.”.

N-ai aflat până-n momentul vorbirii că nu se pune virgula înainte de „etc”, așa? 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, Vriies a spus:

Bineînțeles că de inclulți...ca tine, așa, lipsiți de o cultură elementară în domeniu, precum și de bun-simț. Probabil că nu știi nici măcar unde a apărut prima dată ideea de reîncarnare.

 

Apropo de vasta ta cultura: „Apoi la nivel practic ai NDE-urile, reincarnarile, experientele pe 5-meo-dmt, etc.”.

N-ai aflat până-n momentul vorbirii că nu se pune virgula înainte de „etc”, așa? 

Nazistii gramaticali sunt cei mai penibili tipi de virtuosi. Cand toate argumentele sunt epuizate, cel mai de jos om apeleaza la chestiile gramaticale, ca atata mai poate si el. Ceea ce e de asteptat. Cand nu ai capacitatea intelectuala sa porti un dialog pe baza de argumente, evident ca nu o ai nici sa pricepi ca limba e o unealta si nu un scop in sine. Dar na, fiecare pe nivelul lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am obiceiul să-i corectez pe alții  care dau dovadă că știu să poarte un dialog civilat. Însă tu ai sărit din start ca buba pe om, acuzându-i pe alții de incultura de care tot tu dai dovadă. 

Reiterez, probabil că nu știi nici măcar unde a apărut prima dată ideea de reîncarnare. 

Dacă știi, ai o bilă albă de la mine.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu-s culta in cap, ca nici eu nu vad unde sunt dovezile alea pentru viața de dupa moarte.

Ca asa, la nivel de discuție filozofica la un pahar de vin, se spun multe. Imaginatia nu are limite.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 12/11/2021 at 11:23 AM, NicolaeT said:

Nu exista moarte, lol. Astea sunt idei venite din neintelegerea realitatii. Asa ca hai sa intelegem realitatea ca sa nu mai avem framantari inutile. Tot ceea ce poate exista de la sine este Dumnezeu. Fiind tot ceea ce poate exista, Dumnezeu este singur. De aceea etc

Good trip, who's your dealer?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, interesantă ar fi o explicație despre experiența cu 5-MeO-DMT, adusă în discuție mai sus. Este un compus psihoactiv găsit în mai multe plante și în concentrații mari în veninul de broască râioasă Bufo alvarius. 5-MeO-DMT  este utilizat în scopuri spirituale și recreative și poat avea efecte psihoterapeutice. Cu toate acestea, utilizarea 5-MeO-DMT nu este bine înțeleasă.

În ciuda faptului că utilizarea 5-MeO-DMT-ului este ilegală în SUA și în alte părți, utilizarea acestuia continuă în rândul persoanelor care ar putea cumpăra 5-MeO-DMT vândut pe Internet sau din alte surse. Consumul se face într-o varietate de cadre ceremoniale „subterane”, ca formă de explorare spirituală. 

Adică, ar fi interesant să ne povestească, dacă a experimentat acest  5-MeO-DMT, în ce cadru, cum l-a procurat și mai ales în ce a constat revelația. 

 

 

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Vriies a spus:

Reiterez, probabil că nu știi nici măcar unde a apărut prima dată ideea de reîncarnare. 

Ideea de reincarnare a aparut prima data cand aveam vreo 5 ani si m-am gandit la asta. Orice om cu un anumit nivel de inteligenta se gandeste singur la chestii, nu trebuie sa citeasca carti ca sa se prinda de cum merge lumea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Vriies a spus:

Adică, ar fi interesant să ne povestească, dacă a experimentat acest  5-MeO-DMT, în ce cadru, cum l-a procurat și mai ales în ce a constat revelația.

Uita-te la videoclipurile lui Leo. De exemplu:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Enki a spus:

Nici eu nu-s culta in cap, ca nici eu nu vad unde sunt dovezile alea pentru viața de dupa moarte.

Ca asa, la nivel de discuție filozofica la un pahar de vin, se spun multe. Imaginatia nu are limite.

Cand nu stii ce e aia filozofie intr-adevar ai impresia ca e doar un joc de-a imaginatia.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×