Sari la conținut
Forum Roportal
Rayn

Anomaliie pandemice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cizmele de cauciuc sint indicate in multe locuri de purtat pe aici din pacate.   Invazia de tot feluri de oameni din jungle africane si sudamericane nu te face increzator in viitor fara a te proteja de boli si infectii.   Lumea scuipa pe jos in locuri publice, animalele se kka dar si cei fara casa ca n-au unde sa mearga si multe alte scarbenii, cel mai nou satrele de langa trotoare in anumite zone numai unde am putin de lucru, doar treburi oficiale foarte rar, dar ma scarbesc de ce vad acolo.   

Si in Romania cu 24 de ani in urma am purtat military combat boots sa nu prind ceva boli de pe trotoar si unde am pasit.  Lumea se uita si comenta ca in plina vara  îs  îmbracata ca de mers in ... razboi se potrivea doar nu aveam haine militaresti.   Si acolo strazile pe centru erau pline ca gramezi mari de kkt ca si multe alte mizerii, la piata de alimente sa nu mai vorbesc, parca eram intr-o groapa de gunoi, cum sa cumpar branza de vaci de casa sau altceva???   

N-am nevoie sa ma impinga nimeni la acceptanta pentru nimic, eu traiesc pentru mine si de foarte mult timp am interzis si asa zise prietene in casa care umblau cu multi barbati sa mai vina la mine.   Eu am regulile mele demult cine intra si cat sta.   Daca la copiii n-a placut de cineva, nu mai avea acces.   M-am ferit de boli si infectii ca nici nu ma pupacesc cu NIMENI cand le vad, sint alergica la cremele si pudrele lor care le face sa para mai tinere ca mine, le-am zis.   Nu mananc la nimeni din copilarie, asa ne-au educat si bine au facut. 

Obiceiurile mele cu care am crescut ma apara de multe, dar nu de toate, insa in continuare mananc hrean, usturoi, ceapa mai mult crud, ciuperci, vinete, varza, rosii, ardei gras rosu zilnic aproape, fructe cat incape, fasole, branzeturi dar nu pe toate si inca sint aici in conditie destul de buna, zic, asa cum evaluez eu, multi n-au ajuns la varsta mea.  

Ma vaccinez contra multe boli inca din 1975 - 76, cand ma pregateam de parasit Romania, trebuia sa am un Carnet de Vaccin International foarte bine garnisit cu tot feluri de vaccinuri recent luate, indicate obligatorii, fara de care nu ma lasau sa parasesc tara. Erau alte legi atunci, cu 1 an inainte deja a trebuit sa incep ca toate erau din 3 faze la diferite distante ca si azi.   

  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga, asta e dedicație pentru tine. 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4994943267215518&id=100000996838292

De ce postez aici? Pentru ca așa vreau, m-am săturat de agresivitatea unora, care își varsă frustrarile si veninul de câte ori au ocazia și se mai simt și superiori pentru ca fac asta. Mie nu îmi e felul să mă dau rotundă pe net și nu-mi consum energia cu oameni care se cred inteligenti si empatici si bla bla bla, dar nu sunt capabili sa isi vada defectele si mai au si sustinere sau sunt bine vazuti de cei de la condcerea forumului, ma iau la tranta cu astfel de oameni in viata de toate zilele, daca imi stau in cale, altfel sunt pasnica, nu vreau sa port razboaie cretine intr-un loc unde intru ca sa ma relaxez. Nu îi convine vreunei autoritati ca postez aici, suspend sau ban direct si gata, pot trai si fara roportal.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 41 minute, Fiero a spus:

Olga, asta e dedicație pentru tine. 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4994943267215518&id=100000996838292

De ce postez aici? Pentru ca așa vreau, m-am săturat de agresivitatea unora, care își varsă frustrarile si veninul de câte ori au ocazia și se mai simt și superiori pentru ca fac asta. Mie nu îmi e felul să mă dau rotundă pe net și nu-mi consum energia cu oameni care se cred inteligenti si empatici si bla bla bla, dar nu sunt capabili sa isi vada defectele si mai au si sustinere sau sunt bine vazuti de cei de la condcerea forumului, ma iau la tranta cu astfel de oameni in viata de toate zilele, daca imi stau in cale, altfel sunt pasnica, nu vreau sa port razboaie cretine intr-un loc unde intru ca sa ma relaxez. Nu îi convine vreunei autoritati ca postez aici, suspend sau ban direct si gata, pot trai si fara roportal.

Interesant interviul si daca esti un tip rational poti intelege ca exista anumite neintelegeri intre USA si partenerii europeni din NATO.

Se pare ca americanii sunt nemultumiti ca statele europene l-au incurajat pe Zelensky. Asta vrea sa spuna cred colonelul american, cand se refera la presedintele ucrainei ca ar fi marioneta.

Putem sa ne gandim ca Rusia a discutat inainte de invazie cu americanii si ca exista o solutie,  daca Zelensky nu ar fi marsat pe mana UE.

Este clar ca americanii nu aveau nici un chef de complicatii cu Rusia.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 minute, adal* a spus:

Interesant interviul si daca esti un tip rational poti intelege ca exista anumite neintelegeri intre USA si partenerii europeni din NATO.

Se pare ca americanii sunt nemultumiti ca statele europene l-au incurajat pe Zelensky. Asta vrea sa spuna cred colonelul american, cand se refera la presedintele ucrainei ca ar fi marioneta.

Putem sa ne gandim ca Rusia a discutat inainte de invazie cu americanii si ca exista o solutie,  daca Zelensky nu ar fi marsat pe mana UE.

Este clar ca americanii nu aveau nici un chef de complicatii cu Rusia.

 

Eu cred ca Zelensky nu a respectat scenariul, precum Trudeau, probabil nimeni nu il credea atât orgolios, altfel nu i se oferea un asemenea rol, are balta pește. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Fiero a spus:

Olga, asta e dedicație pentru tine. 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4994943267215518&id=100000996838292

De ce postez aici? Pentru ca așa vreau, m-am săturat de agresivitatea unora, care își varsă frustrarile si veninul de câte ori au ocazia și se mai simt și superiori pentru ca fac asta. Mie nu îmi e felul să mă dau rotundă pe net și nu-mi consum energia cu oameni care se cred inteligenti si empatici si bla bla bla, dar nu sunt capabili sa isi vada defectele si mai au si sustinere sau sunt bine vazuti de cei de la condcerea forumului, ma iau la tranta cu astfel de oameni in viata de toate zilele, daca imi stau in cale, altfel sunt pasnica, nu vreau sa port razboaie cretine intr-un loc unde intru ca sa ma relaxez. Nu îi convine vreunei autoritati ca postez aici, suspend sau ban direct si gata, pot trai si fara roportal.

Chill, nu am cont pe facebook. :lol2:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 35 minute, gargbird a spus:

Chill, nu am cont pe facebook. :lol2:

Atunci uita-te aici. Urmează linkul. Mai jos ai povestea pe scurt.

 

"Foarte mulți dintre voi ați auzit, probabil, de Euromaidan, protest care a avut loc în Kiev, în Februarie 2014. Motivul acestor valuri de demonstrații și neliniște civilă, transformate ulterior în lovitură de stat, a fost refuzul președintelui ucrainean de atunci, Victor Yanukovych, de a semna o înțelegere de asociere a Ucrainei cu Uniunea Europeană. 

Probabil, foarte puțini dintre voi ați auzit de Antimaidan-ul de la Odessa, din Aprilie 2014, protest care denunța rezultatul evenimentului menționat anterior. 

Și mai puțini dintre voi, probabil, sunt la curent cu abuzurile și crimele absolut barbare, ce au avut loc în timpul acestui protest secundar, abuzuri și crime comise, în cel mai grotesc mod posibil, de ultra-naționaliștii ucrainieni care astăzi sunt recunoscuți ca adevărate monumente democratice, în lupta lor împotriva invadatorilor ruși. 

Cu siguranță, acțiunea armatei ruse în Ucraina nu are nicio legitimitate și trebuie oprită, în cel mai scurt timp posibil, pentru a preveni pierderea de alte vieți omenești, de ambele părți. Însă, așa cum, probabil, o să vă dați seama, dacă o să aveți răbdare să urmăriți întregul documentar de mai jos (~ 30 de minute), lucrurile nu sunt nici pe departe așa cum ne sunt prezentate în mass-media iar ultra-naționaliștii ucrainieni nu par a fi cu nimic mai presus, din punct de vedere moral, decât cotropitorii ruși, care acum se pare că i-au încolțit. 

În ceea ce mă privește, sunt câteva lucruri care, personal, m-au șocat:

- faptul că poliția și pompierii ucrainieni nu au intervenit pentru a preveni măcelul ce a urmat, intrând în acțiune doar după ce totul a fost făcut scrum iar supraviețuitorii incendiului erau scoși pe brațe și loviți cu pumnii, picioarele și alte obiecte contondente, în timp ce erau obligați să îngenuncheze și să cânte imnul Ucrainei;
- faptul că, în momentul în care incendiul începuse să cuprindă întreaga clădire, mulți au sărit de la balcon pentru a se salva, iar cei care au supraviețuit, ca prin minune, întinși pe pământ și în imposibiltatea de a se mai ridica din cauza impactului cu solul, au fost loviți fără milă, de aceiași barbari ultra-naționaliști ucrainieni, care au vrut să se asigure că niciunul nu o să mai scape cu viață;
- faptul că întregul platou a început să aplaude frenetic atunci când unul dintre liderii mișcării ultra-naționaliste ucrainiene a intrat, în direct, la televiziunea ucraineană, să anunțe faptul că a distrus întreaga tabără adversă, dându-i foc din temelii;
- faptul că, în cele din urmă, aceste brute au fost catalogate drept eroi naționali. 
- 48 de persoane, în total, au murit în chinuri. 

Atenție, documentarul conține imagini cu puternic impact emoțional. Concluziile, ca de obicei, vă aparțin." 

 

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate tanara, le-au primit cu bune intentii oamenii din Modova si au fost criticati.   N-au cum sa pretinda NIMIC refugiatii, nimeni nu le este dator cu nimic, doar au mila cand vad si copiii.   Sa ajunga in alta tara si sa zica ceva acolo, o sa vada reactia.      

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am inteles tot ce a spus ca asa un limbaj n-am mai auzit dar o inteleg ca ea nu stie altfel, ca de unde este toata lumea vorbeste la fel.   Ar fi dur critizata daca ar schimba ceva in exprimare sint sigura  de asta, insa n-am gasit nimic de ras in ceea ce a spus.    Am si eu un accent indiferent in ce limba vorbesc, dar asta nu se poate schimba sau modifica.     

Daca n-ai fost inca in Maramures, si ajungi acolo crezand ca esti in Romania, o sa ai surpriza la inteles limba romana, daca n-ai pe cineva acolo care sa-ti explice.

N-as recomanda nici sa razi de ei, ca nu stii ce obiceiuri au.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×