Sari la conținut
Forum Roportal
12345

Filozofia problemei - rezolvari filozofice ale diferitelor teme, stiintifice sau nu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va propun o tema, prim tema.

Doua avioane se ridica din Romania cu destinatia America.

Primul pleaca catre rasarit, iar celalat catre apus.

Ce trebuie sa faca fiecare avion pentru a ateriza la destinatie?

Se poate argumenta stiintific si clasic conform tuturor normelor aviatice.

Real insa, 

Pamantul impreuna cu atmosfera sa se roteste in sens contrar acelor ceasornicului, in sens trigonometric, spre rasarit daca e observat de undeva din afara atmosferei terestre, spre exemplu de pe Luna sau de pe o nav stationara fata de Pamant si atmosfera sa. Nu intram in detalii nesemnificative aici privind rotatia Lunii, latitudinea din Romania versus cea din America, gravitatie, trasee de zbor si altitudini etc.

Asadar, privind de pe Luna,

- avionul care se indrepta catre rasarit e necesar sa parcurga distanta Romania-America.

- avionul care se indrepta catre apus, e necesar numai sa se inalte si sa se mentina in acelasi loc din atmosfera si America vine singura la el.

Nu stiu cat combustibil se consuma in fiecare varianta, inspre rasarit trebuie sa se roteasca in jurul Terrei mai repede decat aceasta se roteste in jurul axei, iar inspre apus trebuie sa invinga fortele atmosferice pentru a se mentine in acelasi loc.

Ce parere aveti?

Editat de 12345

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alta,

Cine a aparut prma data, oul sau gaina?

Dupa cum se poate observa, intrebarea nu specifica al cui ou.

Asa ca, prima data a aparut oul, dar nu al gainii, oul dinaozaurului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La prima temă, nu mă hazardez să răspund acum, mai ales că-s și oleacă obosit. O să mai disec subiectul și o să încerc un răspuns. :smile:

La cealaltă, aia cu „oul sau găina”, m-am gândit încă din copilărie când mi-a fost pusă problema. :laugh: Inițial, răspunsul meu sincer a fost  că: oul!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una superba care, desi foarte simpla, e extrem de subtila si incomoda,

Cine spune povestea cui?

Universul spune povestea omului sau omul spune povestea universului?

Omul e povestitorul, universul e povestea sa, indiferent daca povestea e una stiintifica, religioasa, spirituala, transcendentala etc.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, 12345 said:

Una superba care, desi foarte simpla, e extrem de subtila si incomoda,

Cine spune povestea cui?

Universul spune povestea omului sau omul spune povestea universului?

Omul e povestitorul, universul e povestea sa, indiferent daca povestea e una stiintifica, religioasa, spirituala, transcendentala etc.

Indiscutabil că universul, dacă am fi în stare să-l ascultăm, ar spune toate poveștile posibile, inclusiv pe a omului. 

Sigur, omul e povestitorul. Însă el povestește, deocamdată, doar frânturi din ceea ce i se pare a fi o poveste adevărată. Pe măsură ce va evolua și va înțelege, va povesti povești din ce în ce mai adevărate. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 hours ago, 12345 said:

Va propun o tema, prim tema.

Doua avioane se ridica din Romania cu destinatia America.

Primul pleaca catre rasarit, iar celalat catre apus.

Ce trebuie sa faca fiecare avion pentru a ateriza la destinatie?

Se poate argumenta stiintific si clasic conform tuturor normelor aviatice.

Real insa, 

Pamantul impreuna cu atmosfera sa se roteste in sens contrar acelor ceasornicului, in sens trigonometric, spre rasarit daca e observat de undeva din afara atmosferei terestre, spre exemplu de pe Luna sau de pe o nav stationara fata de Pamant si atmosfera sa. Nu intram in detalii nesemnificative aici privind rotatia Lunii, latitudinea din Romania versus cea din America, gravitatie, trasee de zbor si altitudini etc.

Asadar, privind de pe Luna,

- avionul care se indrepta catre rasarit e necesar sa parcurga distanta Romania-America.

- avionul care se indrepta catre apus, e necesar numai sa se inalte si sa se mentina in acelasi loc din atmosfera si America vine singura la el.

Nu stiu cat combustibil se consuma in fiecare varianta, inspre rasarit trebuie sa se roteasca in jurul Terrei mai repede decat aceasta se roteste in jurul axei, iar inspre apus trebuie sa invinga fortele atmosferice pentru a se mentine in acelasi loc.

Ce parere aveti?

Hai, că m-am uitat acu, înainte de culcare, la problema pe care o puseși. Foarte faină, recunosc! Avionul care ar vrea să se  îndrepte către apus, presupunând că doar ar reuși numai să se înalțe și să se mențină în acel loc, deasupra României, așteptând ca America să vină spre el, ar aștepta muuult și bine un asemenea deznodământ! Fiind parte a sistemului, el va fi purtat de atmosfera terestră. Tot ceea ce poate face, pentru a ajunge în America, este să nu mai stea pe gânduri deasupra României așteptând ca America să vină la el, ci să bage cărbuni spre America! :laugh:

Cu privire la combustibilul consumat în ambele variante, aici e un calcul complicat și n-aș vrea să mă hazardez cu rezultatul. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Vriies a spus:

Tot ceea ce poate face, pentru a ajunge în America, este să nu mai stea pe gânduri deasupra României așteptând ca America să vină la el, ci să bage cărbuni spre America! :laugh:

:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Vriies a spus:

Cu privire la combustibilul consumat în ambele variante, aici e un calcul complicat și n-aș vrea să mă hazardez cu rezultatul. 

Avionul care ar vrea să se  îndrepte către apus, presupunând că doar ar reuși numai să se înalțe și să se mențină în acel loc, deasupra României, așteptând ca America să vină spre el, ar aștepta muuult și bine un asemenea deznodământ! Fiind parte a sistemului, el va fi purtat de atmosfera terestră. Tot ceea ce poate face, pentru a ajunge în America, este să nu mai stea pe gânduri deasupra României așteptând ca America să vină la el, ci să bage cărbuni spre America! 

-Nici nu am cerut evaluarea de carburant, din contra, am trecutt-o la nesmnificative.

 

Banuiesc ca doar erai obosit, asa cum te-ai exprimat.

Am spus eu ca avionul sta deasupra Romaniei? Ha ia iaaa :no:

Am spus ca avionul trebuie privit din afara Pamantului si  a atmosferei sale si am indicat Luna drept punct de observare. Deci fata de Luna, privit de pe Luna sau de pe o naveta spatiala ceva, avionul se ridica de la sol in pozitia catre America prin apus, sta in aer (stationar fata de Luna si fata axa de rotatie a Pamantului) si doar invinge atmosfera care se roteste odata cu Pamantul, dar avionul nu sta deasupra Romaniei  - because: Romania si atmosfera Pamatului se rotesc odata cu Pamantul - negresit, America intrucat se roteste odata cu Pamantul, vine la avion.

Recunosc am utilizat exprimarea incorecta, "in acelasi loc din atmosfara" dar ma refeream la observarea Pamantului de pe Luna, in acelasi loc pentru privitorul de pe Luna.

Sa vedem acum fairplay.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, 12345 a spus:

- because: Romania si atmosfera Pamatului se rotesc odata cu Pamantul - negresit, America intrucat se roteste odata cu Pamantul, vine la avion.

Un alt roman din Arges, jura ca el a ajuns in Phoenix,  Arizona din ROmania cu avionul care alerga doar pe pamant, nu se ridica in aer!!!   Pe urma am aflat ca era drogat ca avea fobie de la zbor.   Era insurat prin corespondenta, trebuia sa ajunga la nevasta in Tara Fagaduintei   :o:   

Nu stiu daca deja este in circulatie sau fabricatie acel avion care functioneaza asa cum descri tu aici.   Acele legi al fizicii nu se aplica practic in aviatia comerciala!!!

In realitate avionul zboara peste Europa, Oceanul  Atlantic si multe State Americane cand eu calatoresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×