Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum un an si ceva in urma , pe vremea cand eram inchisi in casa,.am cunoscut o femeie pe o retea de socializare, ea nifiind de aici, doar lucreaza in tara noastra. Glumeam etc. Dupa un timp am trecut la intrebari daca e cu cineva, maritata, mi- a spus ca e singura, i-am propus sa me vedem si-a zis cand se termina cu pandemia pot sa o vizitez, nu lucreaza in acelasi oras cu mine,dar un oras apropiat, o ora juamtate cu masina. Ne-am intalnit, totul a fost ok, au trecut cateva luni, timp in care ne vedeam o data pe saptamana sau o data la doua saptamani in weekend. In rest comunicam zilnic pe net, totul parea ok, s-a pus oarecum la suflet, am simtit asta si din partea ei, Dupa o vreme dintr-o data am simtit ca nu prea mai comunica online cu mine, decat chestii rapide gen buna dimineata si atat. Am tot intrebat ce s-a intamplat, mi-a spus ca nimic, doar simte nevoia de putin spatiu pentru ea. Am spus ok, n-am mai insistat, Daca imi scria ceva scurt ii raspundeam la fel, n-am vrut sa fiu stresant. Dupa vreo 2 saptamni dintr-o data iarasi a inceput sa vorbeasca, de  parca  nu s-a intamplat nimic. Mi-am zis ca poate asa e ea mai ciudata, n-am mai insistat cu intrebari, am lasat asa. Mi-a zis ca vrea sa ne vedem, am zis ok, am inceput sa ne vedem din nou in acelasi ritm vreo trei luni pana intr-o zi cand iarasi a inceput sa fie ciudata. De data asta am insistat, vroiam sa stiu, simteam ca ceva nu e ok. Mi-a zis ca totul e la fel, sa am rabdare, nu sa- intamplat nimic.Nu am crezut-o, am mers pe fir, nu stiu, poate am gresit, si am aflat de fapt ca se mai vede cu cineva cateodata, persoana nefiind din tara, venea cu avionul, statea cateva zile si pleca.Asta era motivul pentru care devenea mai putin comunicativa si nu vroia sa ne vedem.Am intrebat-o, nu a recunoscut nici cum, pana la urma si-a dat seama ca stiu si mi-a spus ca intradevar e o persoana cu care se cunoaste de 10 ani si ca e vorba doar despre bani, am inteles ca ala are bani si o sponsoriza, fiind si mai in varsta. Am intrebat de ce nu mi-a spus si m-a lasat sa cred ca totul e ok, ba chiar am vorbit cum putem face sa ramanem impreuna,ea neffind de aici, cum am specificat mai sus. Mi-a spus ca nu s-a schimbat nimic, totul e ok, nu vrea nimic cu persoana respectiva, dar ca nu poate renunta , trebuie sa-si ajute familia si are nevoie de bani, Am intrebat-o cum pot sa o ajut, mi-a spus ca nu vrea banii mei.  Am lasat asa ,  si nu inteleg de ce. Am mai continuat mai departe, cand e cu mine simt ca tine la mine, ca nu-i e totuna dar nu stiu ce sa fac. Nu ma pot rupe de ea, zici ca am luat-o razna/ Nu stiu , o idee  sau o parare,  poate ma trezeste la realitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poi, dacă ai mers mai departe, ce nu-ți mai convine? Ori mergi înainte ori spui pas.

E mișto tipa? Dă-mi și mie nr ei de tel. :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vriies, asta era ideea, am mers mai departe , cu toate ca acum stiu totul. Nu stiu cum e mai bine sa fac. Da e misto tipa, plus ca de departe, e ceva nou pentru mine dar dureros. Numarul ti-l dau cand ma hotarasc ce fac. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 minutes ago, SilviuPP said:

Vriies, asta era ideea, am mers mai departe , cu toate ca acum stiu totul. Nu stiu cum e mai bine sa fac. Da e misto tipa, plus ca de departe, e ceva nou pentru mine dar dureros. Numarul ti-l dau cand ma hotarasc ce fac. 

Ok. Răspunsul meu sincer pentru tine, din perspectiva unui om trecut binișor de prima tinerețe, este:

1. Îți clarifici acum, în seara asta, natura relației tale cu doamna sau domnișoara, mă rog. Recte, dacă o iubești și crezi că poți trece peste relațiile ei anterioare și, mai ales, dacă tu crezi că te vezi vezi pe viitor alături de ea. Dacă da, atunci  mâine pui mâna pe tel și-i zici: „Eu vreau să fiu cu tine! Tu vrei să fii cu mine? Dacă da, renunți acum la el și vom fi împreună!”. Dacă ea zice da, atunci casă de piatră! Dacă zice nu sau c-o fi și c-o păți, întrerupi relația, oricât ar fi de trist pentru tine. Și...

2. Începi să cauți altceva. Cauți o relație stabilă în care să oferi și să simți că primești. Probabil ești tânăr. Viața este scurtă, nici nu ne dăm seama când  trece pe lângă noi.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din mica mea experienta cu alte scapari de genul, iti recomand sa-ti bagi picioarele.

Tu stii doar de un tip cu care se vede pentru bani (ceea ce e deja grav), dar pe langa ala mai incap si altii, linistit. Chiar daca te iubeste si ea inapoi (am trecut si eu prin asta si stiu ca nu era tocmai minciuna), ea te inseala, tu nu. Tu astepti ceva serios cu ea, ea nu vrea ceva serios. Te-a "luat" tocmai pentru ca esti de la ceva distanta, si isi poate face treburile nederanjata. Altfel lua pe unul de la ea din oras, ca sunt sigur ca are oferte.

Desparte-te de ea, eventual bate cu pumnul in masa ca vrei casnicie si copil acum, ca sa fuga singura.

  • Like 1
  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, SilviuPP a spus:

Mi-a spus ca nu s-a schimbat nimic, totul e ok, nu vrea nimic cu persoana respectiva, dar ca nu poate renunta , trebuie sa-si ajute familia si are nevoie de bani, Am intrebat-o cum pot sa o ajut, mi-a spus ca nu vrea banii mei.  Am lasat asa ,  si nu inteleg de ce. Am mai continuat mai departe, cand e cu mine simt ca tine la mine, ca nu-i e totuna dar nu stiu ce sa fac. Nu ma pot rupe de ea, zici ca am luat-o razna/ Nu stiu , o idee  sau o parare,  poate ma trezeste la realitate.

Deci tipa are un mascul pentru bani si pe tine pentru sex cu oarece sentiment. Ce nu-ti convine?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oh wow (vorba francezului). Am ajuns să citesc despre cyber-povești de dragoste. 

Pe vremea mea chestiile se petreceau diferit. Nu zic mai bine sau mai rău, doar diferit. Mă întâlneam cu prietena mea, ne priveam în ochi, vorbeam, dacă nu ne văzusem de mai mult timp "spărgeam gheața" cu glume, ne întrebam chestii, ne simțeam unul pe celălalt. Dacă era ceva în neregulă, discutam, mai pe față sau nu. 

"Păi și care-i șmecheria?! Și noi facem la fel!"

Da, da' nu prea. 

Vezi tu, my young apprentice, online-ul e cutia Pandorei. Da, știu exact ce zic. Când deschizi cutia, iese numai rahat din ea. Pricepi? În cutie poți să fii cine vrei (sau cine poți, că dacă ești un prostălău în viața reală, aici vei fi o multitudine de prostălăi care se cred deștepți).Rahatul ăsta de tehnologie care "ne apropie", de fapt ne desparte. 

În online înveți să minți. E primul lucru pe care-l faci. Îți alegi cel mai reușit selfie din cele 884 făcute, îl postezi pe facebook și scrii dedesubt: "Nici nu știu când mi-a fost făcută poza asta... Nu eram atent, urmăream sclipirea unei raze de lună pe așternutul diafan al blablabla".

Cel mai greu lucru e să nu mai minți. Să apari în poze în timp ce te scremi pe veceu, în timp ce mănânci ca spartul, în timp ce încerci să-ți astupi chelia cu alea 30 de fire de păr care ți-au mai rămas pe frunte. 

Să nu-ți sugi burta, să nu mai cauți unghiul din care nu ți se văd dinții galbeni, picioarele subțiri sau privirea de bețiv cronic.

Cred că în online e imposibil să fii sincer, ar fi sinucidere curată. 

 

Revenind la subiect (scuzați disertația), culegi ce ai semănat. Ai vrut Samsung nuștiucât sau iPhone12? Poftim, ia cu pâine.

Dacă erai un țăran corec, cu vacă, teren arabil, cal, bicicletă, îți găseai o Mărioară care te înșela clasic, prin căpițe. 

Ai vrut tehnologie? Asumă-ți-o.

Ai două opțiuni, în cazul (vizibil din satelit, dacă mă întrebi pe mine) în care ții la ea:

8. accepți tot ce se întâmplă în afara orelor voastre de program și înveți să îți reprimi întrebările oricărui mascul alfa clasic, adică faci pe prostu' și continui relația, sau

a) îi montezi un senzor de mișcare în zona mediană, iar aplicația de pe telefonul tău îți va arăta dacă ea a făcut mișcări ciclice peste media zilnică acceptată, tată.

Tu ce vrei de la noi, de fapt? Ne întrebi dacă să te însori cu ea? 

Atâta timp cât te complaci în situația asta, continuă relația. 

Merită? Sorry, mate, doar tu știi răspunsul. 

Un sfat strict, da' strict  personal: FUUUUUUGIIIII!!!!!!!  

  

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gargbird, nu sunt chiar asa de tanar, am prins vremurile fara internet si telefon, stiu cum se desfasura o relatie. De fugit as fugi dar nu stiu ce naiba am patit, parca imi pare rau, chit ca stiu ca nu-mi face bine,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oi fi prins tu vremurile fără internet, dar ești tot imatur, fix ca pe vremurile alea.

Deci accepți să-ți împarți.. ce-o fi ea pt tine, cu altul, doar pentru că n-ai curaj să rămâi singur. Nu-ți face bine, cauți sfaturi pe net, dar nu ești în stare să îi dai papucii, îți place să-ți faci rău. Te poți rupe de ea, dar nu vrei. 

Te atrag femeile cu probleme? Probabil, din moment ce nici tu nu ești ok, la rândul tău. 

Situația nu se va schimba, nu-ți face iluzii. Îți irosești viața ca un fraier, cu una care nu te iubește și nu te va iubi niciodată. 

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, gargbird said:

Cred că în online e imposibil să fii sincer, ar fi sinucidere curată. 

Deosebit de interesantă perspectivă. O să meditez la asta.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×