Sari la conținut
Forum Roportal
Radu1984

Câteva întrebări legate de cultul greco-catolic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bună ziua! Am și eu câteva întrebări legate de cultul greco catolic, sunt absolvent de teologie ortodoxa dar am unele curiozități și am căutat dar nu prea am găsit nimic. Evident au slujirea liturgica identica (sau aproape identica) cu cea ortodoxă (Rânduiala liturgica/Cărți de cult/Veșminte,etc.), nu degeaba le spune de rit bizantin. Eu cum am absolvit de mult, din 2005 nu mai țin minte prea bine unele elemente, însă întrebările mele fac referire la rangurile preoțești și călugărești în ceea ce privește cultul greco catolic român și anume : Preoții de mir (căsătoriți sau celibi) primesc ranguri de sachelar, iconom și iconom stavrofor ca la ortodocși? Dar preoții călugări (ieromonahii) că și ei au, primesc ranguri ca singhel, protosinghel și arhimandrit așa cum e in ortodoxie? Evident la greco catolici fac referire. Astea sunt întrebări la care nu prea am găsit răspunsuri, a nu se înțelege că am ceva împotriva cultului catolic fie el de rit latin sau bizantin. O zi bună și multă sănătate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma faci sa rad  :lol2:   adica atatea necazuri sint pe Planeta asta si tu nu poti dormi de grija rangurilor preotesti???   Ma intreb oare cine mai da un fraque pe informatia asta!!!

Daca te interesai de pretul nuntilor si al ingroparilor, in diferite judete ca sumele difera dupa zone si venituri, mai ziceam ca ai interese financiare inainte de religioase, dar rangurile oricum se dobandesc prin vechime, ca in oricare job pe lumea asta!!!   Daca ai uitat ce ai invatat in 2005, chestionez daca mai stii pe Tatal Nostru??? sau bagi CD-ul si tii palaria  :meeting:  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, The Unknown a spus:

Ma faci sa rad  :lol2:   adica atatea necazuri sint pe Planeta asta si tu nu poti dormi de grija rangurilor preotesti???   Ma intreb oare cine mai da un fraque pe informatia asta!!!

Daca te interesai de pretul nuntilor si al ingroparilor, in diferite judete ca sumele difera dupa zone si venituri, mai ziceam ca ai interese financiare inainte de religioase, dar rangurile oricum se dobandesc prin vechime, ca in oricare job pe lumea asta!!!   Daca ai uitat ce ai invatat in 2005, chestionez daca mai stii pe Tatal Nostru??? sau bagi CD-ul si tii palaria  :meeting:  

Nu vad unde e amuzamentul dar e clar că nu ați înțeles  cea ce am întrebat ! Cinismul nu-și are locul , despre ce sa vorbesc , despre covid-19 care pare a fi singurul subiect în zilele noastre ?! Am spus că am uitat unele elemente legate de alte culte , nu ce am învățat timp de 5 ani in seminarul de teologie ortodoxă legat de ortodoxie ,  am făcut-o din dragoste față de Dumnezeu și față de BOR , dar nu mai contează , plus că rangurile preoțești sau călugărești nu au întotdeauna legătură cu vechimea ci si cu activitatea pe care o au la activ  (există preoți cu rang de iconom stavrofor și au 30 și ceva de ani , dar o bogata activitate , pastorala sau filantropica de ex.) . Dar nu mai contează , multă sănătate să aveți !   Dacă cineva are un răspuns sau mai multe și dorește o conversație civilizată și constructivă privind întrebările mele vă aștept cu drag ! Doamne Ajuta !

                       

Editat de Radu1984

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dom'le, nu cred ca ai nimerit forumul potrivit. Nu știu dacă cineva care postează pe aici te poate lamuri cu chestii legate de ierarhia bisericeasca. 

Numa zic, degeaba te superi. 

La o cercetare superficiala pe internet cred ca vei găsi foarte ușor atât forumuri cât și grupuri pe FB unde poți pune aceasta întrebare. 

Te-ai vaccinat anticovid? 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, Rodica` a spus:

Dom'le, nu cred ca ai nimerit forumul potrivit. Nu știu dacă cineva care postează pe aici te poate lamuri cu chestii legate de ierarhia bisericeasca. 

Numa zic, degeaba te superi. 

La o cercetare superficiala pe internet cred ca vei găsi foarte ușor atât forumuri cât și grupuri pe FB unde poți pune aceasta întrebare. 

Te-ai vaccinat anticovid? 

Bună seara ! Probabil că am greșit forumul , am postat și pe altele dar există această problemă la noi ortodocșii care dintr-o mândrie sau chiar un fanatism exagerat , îmi răspund într-un mod oarecum deplasat și ostentativ iar acest lucru nu e ok . Indiferent de cultul din care facem parte , atâta timp cât suntem creștini , avem un singur Dumnezeu iar aceste nesfârșite divergente nu au de-a face cu cea ce e esențial . Nu mă supăr deloc , nu am de ce să mă supăr , răspunsul dumneavoastră este unul civilizat . Am să mai caut , nu e ceva urgent , ceva ce nu suferă amânare , e mai degrabă o recapitulare a cea ce am uitat din perioada de studiu în care , dacă îmi aduc aminte bine nici nu am abordat acest subiect , nu al cultului catolic , fie el de rit latin sau bizantin , despre acestea am învățat (ci de aceste diferențe expuse în postare) O seara buna și multa sănătate !

 

Editat de Radu1984

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, Radu1984 a spus:

Am să mai caut , nu e ceva urgent , ceva ce nu suferă amânare , e mai degrabă o recapitulare a ...

Mda, ar trebui un update ca lumea religiilor ca vechile povesti nu mai tin la tavaleala!!!    

De exemplu in State la Los Angeles incearca sa creeze un Nou Dumnezeu, pe Alex Trebek, un evreu din Canada care a murit in Noiembrie 2020 de cancer.   Avea un job de moderator de joaca, Jeopardy pe care il detinea de vreo 40 de ani.    Incearcau sa ne bage-n cap ca de fiecare data cand incepe acel joc, sa ne inchinam la el, ca vom trai prin el,  si e mereu in gandul nostru etc., dar lumea s-a sesizat repede iar inlocuitorul ales a fost eliminat pentru ca NU voia sa se inchine cu mainile impreun ate si aplecaciune de 45de grade!!!  celui trecut ca n-a fost nici cetatean american cand a primit munca.   M-am scarbit si de joc ca si de toti care produc acel program.   Sala a fost numit dupa mortu' ca s-ar fi numit jumatate din  Los Angeles daca lasa Primaria, dar este o traditie/lege ca dupa 20 de ani este permis oficial ... se vor numi strazi in America si alele daca vrea cineva atunci.   Asa s-au infiintat religiile si altadata, dar le urmaresc cei care vad o oportunitae in ele, nu eu!!! 

Tot ma gandeam de unde vine titlul unui om "Dumnezeu"???  Am ajuns la concluzia ca Domnul Zeu = Dumnezeu ... versiunea propagata prin viu grai  :meeting:       

Editat de The Unknown
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara, domnule Radu!

Întrebările pe care le-ai pus sunt întrebări specifice la care, eventual, ar putea răspunde exact doar cineva familiarizat cu respectivul cult greco catolic. 

Mici speranțe ca aici să-ți răspundă cineva la aceste întrebări. Bine, nu se știe de unde sare iepurele! :smile:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
44 minutes ago, Radu1984 said:

Indiferent de cultul din care facem parte , atâta timp cât suntem creștini , avem un singur Dumnezeu iar aceste nesfârșite divergente nu au de-a face cu cea ce e esențial .  

Sunteți primul absolvent de teologie la care văd aceste idei eretice. :)) Glumesc, și aveți dreptate cu fanatismul. Pe care nu l-am văzut exacerbat la catolici, dacă tot e vorba și de ei. Îmi pare rău, nu știu răspunsul la întrebările dvs.

  • Like 4
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara tuturor ! În sfârșit un loc unde întâlnesc oameni cu o gândire echilibrata , da doamna Amarena catolicii nu se strofocă atâta sa instige la ura între culte ortodox/catolic . Nici nu vreau să mă gândesc cate "anateme și blesteme" pe capul meu : " Cum , tu ortodox cu studii ortodoxe sa vb. de ereticii aia ?  Păi să te bată ... :no: " amuzant pentru mine . Eu consider pe toți creștinii frați , indiferent de cult și/sau apartenența religioasă creștină .  În încheiere vreau doar sa va doresc multa , dar multă sănătate în aceste grele vremuri prin care trecem și din care să scăpăm cat mai repede cu ajutorul bunului Dumnezeu !

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Văzuși, dragă Radu? Amarena a pus punctul pe i! Merită pupici forumistici!

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×