Sari la conținut
Forum Roportal
antiprostie

Romania in pragul colapsului - va intra tara in faliment pana in 2030?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Probabil ca nu va intra, vor aduce imigranti, legal, sa munceasca aici. Pe ritmuri orientale de manele sirilankeze.

Insa, asa cum spune evreul Nouriel Roubini (profesor de economie la Universitatea  din NY), economia mondiala  va intra in recesiune PENTRU TOTDEAUNA, 

conform cu acest grafic, preluat de pe site-ul www.overshooday.org in 2014, care vrea sa spuna ce s-a mai tot spus, ca economia mondiala nu poate sa creasca la infinit (precum populatia) pe resurse planetare finite. Faptul ca 30% din economia globala e scoasa din functie de razboiul Rusia  - Ucraina, face acest grafic mai abrupt. Plus  dezastrele climatice care nu au fost luate  in calcul  in 2014.....

Parca tot asa o  scalda si Mircea  Badea cu formularea ca .. "vom  intra de aici inainte intr-o alta paradigma". Noua paradigma se cheama "saracie internationala" pentru majoritatea populatiei.

Auditie placuta si sa nu aveti "cold  heart", fiti empatici cu saracii...

 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un mediu capitalist nu are cum să ajungă falimentar la nivel național. Nici măcar inflația nu depinde de mediul privat - prețurile cresc în funcție de piața liberă, însă salariul minim este stabilit prin decizie politică. Dacă faci referire la incapacitatea de plată ce o va întâmpina statul român din cauza împrumuturilor succesive, efectuate în mod iresponsabil (poate în mod voit) și cu interes pe termen scurt... atunci da, cam înainte de 2027.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"România riscă să devină, în viitor, o țară depopulată.   Trebuie foarte mult sprijinită familia și tot ceea ce înseamnă îngrijirea copilului.   Fără forță de muncă vom fi determinați să aducem forță de muncă din exterior.   Noi gonim de aici forța de muncă națională, ca să o înlocuim cu alții."  

https://www.capital.ro/veste-cumplita-pentru-absolut-toata-romania-mai-avem-doar-30-de-ani-va-fi-o-tara.html

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Decenii intregi am incercat sa inteleg cum gandesc romanii, de ce si ce este Romania. 

Dupa cum va tot spuneam, am incercat sa vad lucrurile obiectiv iar nu subiectiv si am ajuns la ceea ce spune d-l profesor Mircea Cosa, la ce spune Avalon, Americanca noastra, samd. 

Romania este o Romanie PSD-ista indiferent ce spuneau unii si altii si va ramane PSD-ista indiferent de orice, deoarece nici o forta politica nu doreste sa investeasca in refacerea tarii si prefera sa carpeasca. 

Astfel suntem ori vom deveni o tara de asistati social, o tara de tipul Republicii Moldova, o tara de pensionari si asistati social, iar lumea se va obisnui sa traiasca asa. 

Educatia nu va mai conta deloc, iar oamenii vor incepe sa-si completeze lipsurile in fel si chip, vor face si munca sezoniera, braconaj, taierea ilegala a padurilor, cultivarea canabisului in zone izolate, samd. 

Practic s-a dat vina pe PSD, insa toate fortele politice au dus aceeasi politica de carpeala generalizata. 

Din acest motiv ei spun ca vor sa ridice uniform toata tara, ceea ce este imposibil chiar si pentru o tara dezvoltata. 

Romania trebuia sa decreteze ca zone defavorizate Moldova, Transilvania si Muntenia si trebuia sa realizeze o zona portuara de la Galati la Vama Veche, care sa devina prima zona de dezvoltare a Romaniei ca megalopolis portuar. 

A doua zona de dezvoltare trebuia sa fie Oltenia-Banat pe Dunare intre Drobeta si Bazias-Bega-Timisoara. 

O a treia zona de dezvoltare ar putea fi zona Arad-Carei. 

Populatia din celelalte zone (zonele defavorizate), ar trebui sa primeasca joburi si ajutoare pentru stramutare, credite atractive pentru locuinte in zonele de dezvoltare, samd. 

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, zod said:

Decenii intregi am incercat sa inteleg cum gandesc romanii, de ce si ce este Romania. 

Dupa cum va tot spuneam, am incercat sa vad lucrurile obiectiv iar nu subiectiv  

 

Norocul nostru, al românilor, este și va fi că decenii întregi nimeni nu va încerca să înțeleagă cum gândești tu - mai ales în problema „de ce și ce este România”. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Vriies a spus:

Norocul nostru, al românilor, este și va fi că decenii întregi nimeni nu va încerca să înțeleagă cum gândești tu - mai ales în problema „de ce și ce este România”. 

Cred ca nu ai inteles, practic ceilalti stiau foarte bine cum voteaza si de ce voteaza astfel, ce inseamna viata in Romania, ce se poate si ce este imposibil in Romania, iar eu nu stiam.

Eram naiv si credeam ca ceva se misca ori ca se poate misca.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, zod said:

Cred ca nu ai inteles, practic ceilalti stiau foarte bine cum voteaza si de ce voteaza astfel, ce inseamna viata in Romania, ce se poate si ce este imposibil in Romania, iar eu nu stiam.

Eram naiv si credeam ca ceva se misca ori ca se poate misca.

Am înțeles foarte bine. Erai naiv, vărule, mânca-ți-aș inima ta de băiat scump și naiv, care decenii întregi ai încercat să gândești , ca să te citez, „cum gandesc romanii, de ce si ce este Romania.” :laugh: 

Lasă-i, bre, pe români să gândească așa cum îi duce capu'! Și încearcă să gândești și matale oleacă mai cu temei! :wink:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, Vriies a spus:

Am înțeles foarte bine. Erai naiv, vărule, mânca-ți-aș inima ta de băiat scump și naiv, care decenii întregi ai încercat să gândești , ca să te citez, „cum gandesc romanii, de ce si ce este Romania.” :laugh: 

Lasă-i, bre, pe români să gândească așa cum îi duce capu'! Și încearcă să gândești și matale oleacă mai cu temei! :wink:

Cum spunea prof. Mircea Cosa, "suntem o tara de individualitati si fiecare este pe cont propriu si zic eu ca are dreptate. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stire data azi pe Antena 3: guvernul nu a mai platit compensatiile populatiei la gaz si curent din decembrie 2022. Datoria acumulata la furnizori, 1,3 miliarde euro. Furnizorii ameninta ca lasa Romania in bezna.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×