Sari la conținut
Forum Roportal
antiprostie

Romania in pragul colapsului - va intra tara in faliment pana in 2030?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ies acum pe strada  in Bucuresti , mai ales spre seara, si frate, e o atmosfera foarte dezolanta:  parca am o senzatie din aia de "ne-am intors in anii 1990-2002 ".  

Romania incepe sa arate mai degraba a tara din Asia Centrala.  

Saracie multa, aurolaci si cersetori tot mai multi , gunoaie mai ales in sectorul 1, cozi la biserici evident.   

Bucurestenii parca nu se mai imbraca ca-n anii trecuti cu haine scumpe. Femeile se imbraca  dezolant  .   Barbatii , majoritatea cu burta dobandita de pe urma  sedentarismului, se imbraca ca niste cocalari.  Ii mai vezi si cu mastile alea sanitare.....

Cativa tineri de bani-gata trec cu niste trotinete sau masini tunate luate la second hand si baga muzica tare la volum maxim de pocnesc  cinci  blocuri din apropiere, semn ca cluburile sunt si acum inchise.  Mai baga si MANELE.  

Vad tot mai multe masini scumpe puse la vanzare. 

Cladirile corporatiste de birouri sunt goale. 

La supermarkete si cinematografe sunt cozi lungi si  casieri putini.  

Preturi mari  si scumpiri peste tot in mall-uri , mascate de reduceri false. 

 

Sa fie asta doar inceputul, avand in vedere ca Romania , zacamintele de gaz se vor epuiza in 2029,  vom ramane fara paduri in cativa ani,   euro e deja 5 lei,  datoria publica a ajuns la 50% din PIB, iar tot mai multi tineri emigreaza in masa ?  

 

 

Editat de antiprostie
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cozi lungi la cinema?

E clar , vine apocalipsa.

Sper sa și plece până în octombrie când apare Venom 2 că vreau să-l văd în cinema.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, Çukur Bitmesin said:

Cozi lungi la cinema?

E clar , vine apocalipsa.

Sper sa și plece până în octombrie când apare Venom 2 că vreau să-l văd în cinema.

 

O, da, si eu. Si Dune :o:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, The Unknown said:

Care tari ai vizitat din Asia Centrala??? mor de curiozitate ... 

Dar de ce trebuie sa le vizitez? Cu ce am gresit eu sa vizitez asemenea tari?

AM INTERNET: GOOGLE MAPS, YOU TUBE CU CLIPURI 4K, GOOGLE EARTH, POZE, SITE-URI DE STIRI, SITE-URILE MINISTERELOR DE EXTERNE

Nu e nevoie sa ma duc pana acolo ca sa stiu cat de groaznice sunt tarile sarace. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 09.09.2021 la 0:11, antiprostie a spus:

Dar de ce trebuie sa le vizitez? Cu ce am gresit eu sa vizitez asemenea tari?   AM INTERNET: GOOGLE MAPS, YOU TUBE CU CLIPURI 4K, GOOGLE EARTH, POZE, SITE-URI DE STIRI, SITE-URILE MINISTERELOR DE EXTERNE!   Nu e nevoie sa ma duc pana acolo ca sa stiu cat de groaznice sunt tarile sarace. 

Ca sa stii ce vorbesti!!!   Pana n-ai vazut NIMIC, nu vorbi despre acel ceva.    

In Google si You Tube si Romania pare a fi foarte curat fi fara o pata, dar in realitate NU este si asta ne dovedesti TU, dar am vazut si eu cum a fost si in 1994 in vara si nu este mare diferenta. 

Doar daca ajungi acolo si te plimbi si in zonele mai sarace iti dai seama de cum arata oricare localitate!!!   Asa se poate vorbi si critica ceea ce n-a vazut majoritatea dintre noi.     

Dar nu ne-ai lamurit care ar fi orasele din Asia Centrala???   N-am auzit de nici o Agentie Turistica sa reclame ceva pe acolo.  In fostele State care apartineau de Rusia nu se poate vizita aiurea, nici in Asia de Sud in India sau alte tari, mergi daca vrei, doar in Mongolia sint si din State sau pe Marele Zid Chinezesc, dar nici americanii n-au acces sa mearga de capul lor in oras la vizitat mizerie sau la cumparaturi, doar de stat in Hotel de unde sint luati spre Ziduri si inapoi, iar la parter in hotel vine lume autorizata sa le vanda artizanat.   Sint paziti de garda cu arme sa nu fuga!!!  Adica erau, ca nu se mai duce nimeni dupa ce primii turisti s-au intors si au povestit cum erau primiti, parca din anul 1994 a inceput.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romania ca Romania, insa cand cele mai mari combinate din Europa au intrat in conservare, de pilda cel mai mare combinat siderurgic din Belgia, un mare combinat care producea cupru in Olanda si mai nou un mare combinat care producea sticla in Germania, toate intrate in hibernare deoareceenergia este prea scumpa ca sa mai produca ceva...?! 

Europa se dezindustrializeaza si in mass media totul este acoperit cu covid si razboiul din Ucraina?! 

Firmele vor sa-si externalizeze productia, probabil in Africa controlata inca de Blocul Vestic... 

Situatia se resimte si in Romania, deoarece China exporta tot mai putin si mai scump, iar firmele nu se mai pot aproviziona cu produse feroase si neferoase, nici cu ingrasaminte chimice, samd! 

Marile firme din zona mea resimt deja aceste lucruri. 

Au existat mici sincope de aprovizionare in perioada covid, apoi criza vapoarelor, iar acum pe sfarsit de 2022 si inceput de 2023 este aproape un picaj. 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In State, Clinton cand a ajuns presedinte, a distrus orasul Detroit, numit si Motor City.  A transferat la chinezi toata fabricarile de auotmobile din America.  La fel si serviciile de telefon de la toate firmele americane: -banci, asigurari, etc., care inca de atunci asa functioneaza.  El a justificat ca vrea pe cei ilegali sa-i trimita acasa si le da joburi sa raspunda la telefoane pentru toate serviciile ce avem nevoie aici in State.   

Ma suna la nesfarsit din Asia de Sud-Est ca-mi ofera canale de TV, ba asigurare medicala, de automobil, de imobiliar si de inmormantare mai nou, pe langa sa vand casa si tot ce am in posesie.    Aduna si bani pentru copiii orfani, pentru pompieri raniti in actiune, pentru politicieni sa aibe de umblat prin Amerika  :surrender:   etc. 

Tot atunci a scos si doctorii din India si Pakistan care nu au devenit cetateni americani ca sa nu plateasca taxe de stat si locale ca restul populatiei, desi au studiat aici si unii aveau experienta de 20 de ani si copiii la facultate, dar le-a trimis inapoi de unde au venit. 

A inchis si serviciile de reparat ceasuri, pantofi, computer, etc,. ca sa le puna pentru investori straini care vor cu bani sa vina aici sa preia una din aceste servicii pentru 5 ani si sa dea de lucru la cel putin 3 americani, salarii competitive alfel e dat afara din America.  Asa este si metoda in Canada care vin cu bani.   

La cati repara pantofi pe aici, in Phoenix mai ales unde slapii sint incaltaminte tot anul, mori de foame, doar cei care poarta cizme de cowboy care costa foarte multi bani, ei duc la reparat ca sint din piele de vita si se merita.  Odata am fost si eu ca aveam ceva la un picior, operatie minora si a trebuit sa am ceva mai mare pe un picior pana s-a vindecat.    

De atunci merge spre rau totul in Amerika pentru locuitori, dar ne predica exact opusul si cand ne anunta ca vom muri de foame, ei vor locui pe o insula in Atlantic si de acolo ne vor dirija!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×