Sari la conținut
Forum Roportal
warmonger2020

USR-PLUS este oficial un partid MORT!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La 12.10.2021 la 21:32, Mosotti a spus:

Pai eu n-am votat PSD in 2014 sau cand a fost, eu nu am votat pe nimeni, ptr ca stiu ca oricare vine, tot rau ne e. In decembrie am votat PSD ca ceva bun au facut.

1 % a facut ceva bun totusi, nu a scumpit utilitatile ca astia, a marit sal si pensii in euro, ca tu luai mai multi euro cu banii aia, si usor usor te-ai fi apropiat de sal europene in euro, si bani ar fi fost daca eliminai cat puteai evaziunea fiscala, taiai din salarii si pensii nesimtite, daca bagai impozitarea progresiva asa cum e in toata UE. Daca se mai ocupa si de economie sa producem, sa exportam, era mai bine, desi asta nu ar fi facut.

Mai tarziu veneau europenii sa mai vanda pe aici mai mult pentru ca lumea avea bani mai multi, prin asta europenii faceau concurenta celor de aici care in prima faza au marit exagerat preturile ca urmare a maririi sal si pensii.

Prin noiembrie 2020 au zis ca daca votam PNL sau USR, o sa explodeze preturile la utilitati, noi nu am inteles.

E adevarat ca PSD nu e prea de stanga, dar macar atat facura, astia nici atat n-au facut.

Mno, ce sa zic? Felicitari! 

Dar sa stii ca guvernarea PSD din 2012-2019 e  vinovata pentru situatia in care ne aflam. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/12/2021 at 9:38 PM, Enki said:

Ma scuzati, preturile la utilitati din UK sau Italia, tot din cauza ca au venit pnl si usr la putere in Romania au crescut?

Pretul la curent de la 1 ianuarie nu a urcat ca a urcat in UK si Italia ceva. Si da, noi nu aveam de ce sa avem probleme ca aveam resursele noastre, insa PNL, PDL si cine a fost dupa 2007, le-a dat la straini, daca ne intelegeam bine si cu rusii aveam contracte cu ei pe termen lung cu preturi mici la gaze, dar nu am vrut.

PNL la noi e de vina ca a scos subventiile si a liberalizat piata la curent, de ce a facut asta cand stiau ca lumea n-are bani ?! Ca erau bani de subventii, daca reduceai cat puteai evaziune fiscala, daca puneai impozit progresiv procentual ca in UE, daca mai taiai din pensiile nesimtite cele 200 de mii, aveai bani de asta, daca nu dadeai zeci de milioane sa faci catedrala neamului care e inutila, aveai bani. Plus ca oricum platim taxe si impozite si erau ceva bani.

Sau impuneai un anume pret si gata, nu puteau vinde la un pret mai mare de cutare, asta inseamna sa te gandesti la om, altfel nationalizezi toate companiile de energie si ii dai dracu pe privati, deci puteai face ceva daca vroiai.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desigur, in toata lumea creste pretul la energie si gaze, dar la noi in mod specific nu are legatura cu ce se intampla in toata lumea, la noi e doar din cauza ca au venit pnl si usr

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Enki a spus:

Desigur, in toata lumea creste pretul la energie si gaze, dar la noi in mod specific nu are legatura cu ce se intampla in toata lumea, la noi e doar din cauza ca au venit pnl si usr

Sau mai bine spus, PSD.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/14/2021 at 8:52 PM, Enki said:

Desigur, in toata lumea creste pretul la energie si gaze, dar la noi in mod specific nu are legatura cu ce se intampla in toata lumea, la noi e doar din cauza ca au venit pnl si usr

Pai nu, la noi are legatura faza in primu rand ca am dat ca prostii resursele la UE, gazu si petrolul, l-ai concesionat in 2007 pe 25 ani parca, iar cand expira concesionarea, nu o sa mai ai resurse deloc in pamant. Daca tineai resursele ptr tine aveai 80 % din necesar asigurat ptr intern, mai luai un 20 % de la rusi ieftin daca nu te puneai rau cu ei (ca asa au vrut UE si americanii, si noi ca sugatorii am facut asta, ne-am pus rau cu ei), si nu aveai tu treaba cu preturile din UE si din lume.

PNL si USR sunt de vina ca au scos subventiile si nu au plafonat preturile (cum au facut spaniolii sau Italienii) ca sa fie bine ptr omul de rand, dat fiind ca nu s-au ocupat sa urce nivelu de trai ca omu sa isi permita sa plateasca pretul intreg.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana si apele minerale natural gazoase din Romania sint vandute italienilor si ei il mai diluaza cu apa de mare si vinde americanilor cu 6 dolari litrul in sticle frumoase de plastic!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

USR nu doar ca-i un partid  mort de-a binelea, este efectiv in IAD! 

Sa vii si cu propuneri idioate gen Barna la ministerul afacerilor externe.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/ministrii-lui-ciolos-audiati-in-comisiile-parlamentare-de-specialitate-1705507

 

 

Noh, deci ne pregatim pentru alegeri anticipate! 

Editat de warmonger2020

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

RIP USR (2016-2021)

 

USR, care a inceput ca un  vis si a devenit un cosmar, a incetat sa mai aiba vreun gram de credibilitate. 

Ciolos, intoarce-te la Bruxelles.....oh, wait, ai demisionat din functia de lider al RENEW Europe si ai renuntat si la functia de comisar european pentru ....tara asta de cacat! 

 

Iar Barna, cred ca plange ca a facut prostia sa retraga USR din guvernul Citu, de fapt, el a pricinuit criza actuala, el si cu ministrii lui incompetenti. 

Din cauza lor mor oamenii pe capete in spitale. 

Editat de antiprostie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/18/2021 at 2:43 AM, The Unknown said:

Pana si apele minerale natural gazoase din Romania sint vandute italienilor si ei il mai diluaza cu apa de mare si vinde americanilor cu 6 dolari litrul in sticle frumoase de plastic!!! 

Pai aia e, am vandut tot ca prostii la altii, si acuma suferim.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×