Sari la conținut
Forum Roportal
warmonger2020

USR-PLUS este oficial un partid MORT!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 3 minute, Mosotti a spus:

cam asa vad eu capitalismul bun.

Eu nu cred ca omul va descoperi un sistem social viabil, pana cand va dispare ca specie.

Eu deja nu mai cred in civilizatia tehnologica a fiintelor inteligente, oriunde vor fi ele.

Probabil, sau macar sper sa existe undeva in acest univers o civilizatie inteligenta care sa fi rezolvat problemele sociale, altfel universul acesta este un fiasco si ajung si eu la concluzia unui zeu rau.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
51 minutes ago, adal* said:

Eu nu cred ca omul va descoperi un sistem social viabil, pana cand va dispare ca specie.

Eu deja nu mai cred in civilizatia tehnologica a fiintelor inteligente, oriunde vor fi ele.

Probabil, sau macar sper sa existe undeva in acest univers o civilizatie inteligenta care sa fi rezolvat problemele sociale, altfel universul acesta este un fiasco si ajung si eu la concluzia unui zeu rau.

 

Ei, vezi? Ăsta-i defectul tău, ești prea pesimist când vine vorba de viitorul stirpei umane. :laugh:

Io chiar cred în civilizația unor ființe inteligente, care ființe au reușit să depășească pragul propriei belicozități, al autodistrugerii, după care, beneficiind de o civilizație tehnologică, au reușit să parcurgă distanțe inter - sisteme solare, apoi chiar inter - galactice. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, adal* said:

 

Probabil, sau macar sper sa existe undeva in acest univers o civilizatie inteligenta care sa fi rezolvat problemele sociale, altfel universul acesta este un fiasco si ajung si eu la concluzia unui zeu rau.

 

Sunt deja 120 ani de cand s-a inventat radioul de pe vremea lui Tesla  si 40 ani de cand cautam semnale de viata inteligenta in univers.De cand  Carl Sagan  a fondat societatea planetara in 1980, nu s-a  gasit niciun semnal de viata inteligenta la distanta de 20 ani lumina. Anul asta trebuia sa fi primit semnale sau vreun raspuns din partea unei civilizatii extraterestre aflata la 20 ani lumina  Teoretic, in anul 2000 trebuia ca acele semnale trimise in 1980 sa fi ajuns  receptate de  o civilizatie industriala  aflata la 20 ani lumina, iar acum civilizatia respectiva sa ne fi transmis semnale ca raspuns.   Sunt 64 ani de cand sovieticii au trimis primul satelit in spatiu pe orbita si care a transmis semnale.....trebuia sa fi primit un semnal pana acum de la o civilizatie aflata la 30 ani lumina. Daca universul era plin de civilizatii industriale , trebuia sa fi primit inca din anii 40-60' niste semnale.   Si chiar si asa, sunt 40 ani de cand trimitem telescoape in spatiu si trebuia pana acum sa fi descoperit niste dovezi ca exista civilizatii de tip 3 capabile sa construiasca sfere Dyson sau chiar sa fi depistat niste ramasite radio ale unor batalii spatiale in care sa se foloseasca super-lasere ..... de la sute-mii ani lumina.  

 

Tind sa cred ca civilizatiile industriale sunt mai rare si mai efemere decat credem.  Faptul ca nu am descoperit nimic ar trebui sa ne ingrijoreze pe noi pamantenii, ca denota ca civilizatia noastra industriala nu e durabila si e posibil ca in cateva decenii sa intram in colaps si sa ne intoarcem la stadiul pre-industrial.    S-ar parea ca nicio specie biologica din universul asta nu e capabila sa ajunga la nivelul de civilizatie de tip 2-3. Asta nu inseamna ca exista forme de viata inteligenta.....e posibil ca in apropierea noastra sa existe multe civilizatii in sistemele solare apropiate, dar toate sa fie primitive, la stadiul agrar-feudal, fara industrie, fara capacitate de a emite semnale , fara telecomunicatii sau tehnologii de zboruri spatiale. 

 

OZN-urile dovedite de Pentagon nu par a fi nave spatiale mecanizate, fiind imateriale, capabile sa treaca prin orice materie, sa se teleporteze in alte dimensiuni, sa dispara imediat, sa capete alte forme  sau sa depaseasca viteza luminii (niciun obiect material nu poate depasi lumina in universul asta). Toate relicvele si monumentele antice stranii  pe care le gasim pe Pamant , de la statuile Moai, megalitii ca Stonehenge, Gobekli Tepe ,  Pumapunku, Sacsayhuaman pana la picturile rupestre stranii si obiectele de ceramica  ce infatiseaza fiinte ciudate ,  petroglifele de la Nazca si chiar piramidele egiptene, imposibil de realizat de civilizatiile din epoca bronzului si chiar din epoca pietrei,   nu par a fi realizate de civilizatii de tip 2-3 , sa fim seriosi.  Nici macar o civilizatie de tip 3 cu robotica avansata  pe care le imaginam in Star Trek sau in Mass Effect  nu poate realiza cu atata migaleala un monument ca Pumapunku , si nici n-ar avea vreo motivatie sa le construiasca din piatra doar ca sa supuna niste homo-sapiensi primitivi.  

Par mai degraba par a fi realizate de niste fiinte astrale / energetice,  provenite dintr-o alta dimensiune, poate dintr-un alt univers , cu capacitati peste legile fizicii, care pot traversa spatiul-timp , care pot lua orice forma doresc (de animale, creaturi sau oameni supranaturali) si pe care le-am venerat probabil ca "ZEI" din antichitate (incluziv Dumnezeul biblic  ar putea fi unul dintre ei).  Acele luminite care traverseaza cerul  si le numim OZN-uri ar putea fi chiar acele "fiinte" care ne-au ghidat si ne-au influentat de-a lungul istoriei, si ne-au ajutat sa progresam si sa prosperam.  E posibil sa fie chiar OAMENII DIN VIITOR, dar  ajunsi la stadiu astral/energetic si care calatoresc de fapt in trecut, adica in prezentul nostru.    

E posibil ca atunci cand Pamantul va deveni nelocuibil, civilizatia noastra se va prabusi si specia umana va fi in prag de extinctie, acele "fiinte" sa ajute la supravietuirea oamenilor, selectandu-i pe cei mai vrednici, chiar sa-i readuca la viata si sa-i salveze prin a-i transporta cu o nava spatiala spre o alta planeta - "cetatea cereasca" care este descrisa in Apocalipsa lui Ioan. Si asta cu scopul ca oamenii salvati sa tranziteze de la stadiul biomecanizat la cel astral/energetic. 

Filmele ca Interstellar si Odiseea Spatiala al lui Stanley Kubrick  au abordat acest subiect, ai chiar aici o interpretare a filmului Odiseea Spatiala, dupa care si Christopher Nolan s-a inspirat in producerea filmului Interstellar.  

 https://en.wikipedia.org/wiki/Interpretations_of_2001:_A_Space_Odyssey

 

 

Editat de antiprostie
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
34 minutes ago, Vriies said:

Ei, vezi? Ăsta-i defectul tău, ești prea pesimist când vine vorba de viitorul stirpei umane. :laugh:

Io chiar cred în civilizația unor ființe inteligente, care ființe au reușit să depășească pragul propriei belicozități, al autodistrugerii, după care, beneficiind de o civilizație tehnologică, au reușit să parcurgă distanțe inter - sisteme solare, apoi chiar inter - galactice. 

Daca era dupa cum spui tu si daca calatoriile interstelare ar fi fost atat de USOARE , depistam semnale si semne ale civilizatiilor intersolare si intergalactice........ZILNIC.....pentru ca universul asta are o varsta de 13 miliarde de ani .  Ba intram demult in contact cu civilizatiile respective. Periodic am fi asistat la batalii spatiale mai ceva ca in filmele Star Wars.  Probabil aderam demult la aliante si organizatii intergalactice.  

Dar uita-te pe cer cu telescopul si nu o sa gasesti NIMIC. NADA. PUSTIU!    

Cei de la NASA au cheltuit milioane de dolari pe telescopul Hubble, pe sateliti, pe sonde Voyager, inclusiv institutul SETI si n-au gasit NIMIC.   Telescopul Hubble n-a detectat niciun semn, vreo ramasita sau vreo sfera Dyson la milioane de ani lumina,  si in mod sigur nici James Webb nu va depista nimic. 

Asta pentru ca pur si simplu :

1. civilizatiile industriale nu sunt menite sa dureze  mai mult de cateva secole si tind sa se autodistruga prin razboaie , sa-si epuizeze resursele planetare sau sa-si distruga clima din cauza suprapopularii 

2. e greu spre imposibil sa fabrici aeronave care sa calatoreasca mii de ani in cosmos si sa reziste pasagerii in intervalul asta fara a fi in hibernare sau chiar robotizati.   Tind sa mizez mai mult pe pasageri roboti sau cyborgi care sa nu aiba nevoie de oxigen, hrana si apa, ci doar de energie. 

3. iti trebuie o cantitate enorma de energie, chiar a doua planete si a unei stele intregi , ca sa poti alimenta aeronave care sa efectueze zboruri intre sisteme solare, sa nu mai spun cata energie si resurse ar fi necesare pentru a construi o benzinarie pe planetele gigantice gazoase pentru a alimenta aeronavele cu hidrogen si metan . Vorbim de niste distante enorme, de zeci-sute-mii ani lumina, adica asta inseamna  

4. chiar si asa, calatoriile interstelare ar fi foarte lente,  sute sau mii de ani , chiar si cu propulsie nucleara. 

5. niciun obiect material nu poate depasi viteza luminii, astea sunt legile universului, si nicio  fiinta biologica vie n-ar rezista la viteza luminii. Ar ajunge la destinatie praf si pulbere, cu tot cu aeronava. 

6. ne trebuie sute de ani de cercetari si inovatii pentru ca sa ne dam seama cum sa rezolvam probleme elementare precum imponderabilitatea si asigurarea gravitatiei artificiale, si radiatiile cosmice. Niciun astronaut nu poate rezista mai mult de 2 ani in spatiu in imponderabilitate sau pe o alta planeta straina. 

Ca ne convine sau nu, civilizatia umana  cam are zilele numarate ......in secolul asta e cam PA, iar specia umana va trebui sa gaseasca modalitati extreme pentru supravietuire pe termen lung, precum adapostire in buncare si orase subterane.  Atmosfera si ecosistemul planetei sunt   destul de distruse  pentru  ca suprafata terestra sa fie  nelocuibila 5-10 milioane de ani de acum inainte. 

Numai un MIRACOL DIVIN ne-ar mai putea salva, macar pe unii dintre noi.  Si zic asta la PROPRIU. 

Fiindca OZN-urile dovedite nu provin deloc din spatiu , din alte sisteme solare si nici nu par a fi niste aeronave mecanizate, ci mai degraba fiinte astrale provenite din alte dimensiuni.  Ori asta, ori sunt falsificari facute de presa si servicii secrete pentru a distrage populatia tinuta sub control de elite, la fel cum au facut si cu religia.  

 

Editat de antiprostie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si sa nu uit:

 

7.Drake a calculat ca ar putea fi de la cateva mii la  milioane de civilizatii avansate in galaxia asta.Asta in 1961 cand URSS abia il trimitea pe Gagarin in spatiu si nu stiam mare lucru nici despre Venus si Marte, la vremea cand se faceau filme despre astronautii   care vizitau Venus  si se intalneau cu venusience fierbinti sau filme in care Pamantul era invadat de martieni.  Vorbim de 1961 cand multi inca sperau ca acele canioane de pe Marte erau umplute cu apa, iar pe Venus, sub atmosfera densa, se ascundea o planeta cu vegetatie luxurianta.  

 Fermi, autorul paradoxului care ii poarta numele, a calculat ca viata   ar putea fi mai rara in univers decat credem, avand in vedere ca  planetele, pentru a avea viata, trebuie sa aiba aceleasi conditii si sa treaca prin evenimente similare ca si Terra (distanta fata de Soare, componenta sistemului solar,  impactul cu Theia , formarea Lunii , bombardamentele de asteroizi,  o planeta gigantica gazoasa ca Jupiter, clima, forma continentelor si oceanelor, si sa nu uitam de meteoritul care a nimicit dinozarii si a racit clima pentru a duce la aparitia mamiferelor si primatelor, singurele specimene capabile sa evolueze in fiinte bipede si inteligente ) .   Pe urma, Robin Hanson a formulat teoria Marelui Filtru care indica ca civilizatiile sunt efemere si de scurta durata.  

In urma cu cativa ani cei de la NASA au estimat ca ar putea fi maxim 36 de civilizatii inteligente  in galaxia noastra. Unii mai pesimisti  estimeaza ca ar fi existat maxim 6 in galaxia noastra in toata istoria universului, trei dintre ele sa fi disparut demult.  Altii si mai pesimisti estiemaza ca  toate planetele sa fie sterile si viata de pe Terra sa fie un "accident" si noi sa avem ca scop raspandirea vietii pe alte planete. 

Terra, si mai ales sistemul nostru solar, sunt unice, datorita componentei si istoriei lor. 

Ori e posibil sa fie cateva milioane de civilizatii (si alea primitive  si pre-industriale incluse) , dar nu simultan...si probabil ca la fiecare secunda, o civilizatie se autodistruge sau este distrusa de  o catastrofa cosmica sau geologica.   Iar conditile sa fie de asa natura incat ca nicio civilizatie sa nu interactioneze cu alta din cauza legilor fizicii. 

Editat de antiprostie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, antiprostie said:

Daca era dupa cum spui tu si daca calatoriile interstelare ar fi fost atat de USOARE , depistam semnale si semne ale civilizatiilor intersolare si intergalactice........ZILNIC.....pentru ca universul asta are o varsta de 13 miliarde de ani .  Ba intram demult in contact cu civilizatiile respective. Periodic am fi asistat la batalii spatiale mai ceva ca in filmele Star Wars.  Probabil aderam demult la aliante si organizatii intergalactice.  

Dar uita-te pe cer cu telescopul si nu o sa gasesti NIMIC. NADA. PUSTIU!    

 

Nu mai pune cuvintele tale în gura preopinentului. Nu a zis nimeni că aceste călătorii interstelare ar fi ușoare. Ci că  unele ființe, a se citi - civilizații:  „au reușit să depășească pragul propriei belicozități, al autodistrugerii, după care, beneficiind de o civilizație tehnologică, au reușit să parcurgă distanțe inter - sisteme solare, apoi chiar inter - galactice.”, ceea ce-i cu totul altceva.

Faptul că noi nu depistăm semnale și semne ale acestor civilizații evoluate, care au ajuns la capacitatea de a se deplasa depășind barierele spațio-temporale (chestie pe care noi încă ne străduim să ne-o imaginăm), s-a datorat și se datorează mai multor factori:

1. Incapacitatea noastră tehnologică și în cele din urmă evolutivă, pe ansamblu,  de a sesiza și interpreta clar aceste semnale și semne. În rarele cazuri în care le depistăm, acestea rămân escamotate.

2. Faptului că aceste civilizații sunt cu mult deasupra noastră, tehnologic, științific și evolutiv, vorbind la modul cel mai general, astfel încât să se situeze dincolo de capacitatea noastră de observare.

3. Cu telescopul n-ai cum să descoperi civilizații extraterestre. :laugh:

4. N-ai cum să intri în contact cu civilizații extraterestre și să aderi la alianțe și organizații extraterestre, din condiția ta de „pigmeu”. Respectiv din condiția în care tu, ca minicivilizație, nici măcar nu-ți imaginezi că ar exista civilizații situate mult mai sus decât tine pe scara evoluției, câtă vreme tu ai treabă pe Pământ doar cu lupta pentru supraviețuire, respectiv cu luptele între religii, cu suprapopularea, cu deșertificarea, cu poluarea, cu lupta pentru supremație a puterilor locale.

5. Ecuația lui Drake, de când a fost formulată (mă bucur că ai căutat pe net și ai găsit că a fost formulată în 1961; ăsta e un pas semnificativ spre cunoaștere!), a fost continuu reevaluată și este încă actuală: https://exoplanets.nasa.gov/news/1350/are-we-alone-in-the-universe-revisiting-the-drake-equation/

Ar mai fi  multe de discutat referitor la observațiile tale și la acest subiect, însă mă opresc acum, pentru că nu-i locul aici de astfel de discuții. Dacă ești într-adevăr interesat de astfel de subiecte, vino pe secțiunea „Astrologie și paranormal”, în care găsești subiecte dedicate acestor chestiuni.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
18 hours ago, adal* said:

Eu nu cred ca omul va descoperi un sistem social viabil, pana cand va dispare ca specie.

Eu deja nu mai cred in civilizatia tehnologica a fiintelor inteligente, oriunde vor fi ele.

Probabil, sau macar sper sa existe undeva in acest univers o civilizatie inteligenta care sa fi rezolvat problemele sociale, altfel universul acesta este un fiasco si ajung si eu la concluzia unui zeu rau.

 

Nu vad ce e asa greu sa rezolvi problemele sociale, daca ai un sistem bun, merge treaba f bine, doar sa vrei sa-l pui. Am zis, faci capitalism cum trebuie, nu sa munceasca cineva ptr altcineva, ci noi ptr noi, iar la stat dai taxele si impozitele ptr ce trebuie si atat, nu mai faci supraproductie, nu mai omori capitalismu prin asta cum e acuma, produci si pe comanda, sa fie putina economie planificata si sa fie un echilibru. Nu unu sa aiba miliarde si altul nimic.

De ex ai bani mai mult ca mine, investesti sa facem un bloc, muncim amandoi in felu nostru, tu cu acte, clienti, etc sa zicem, eu proiectare, etc, la sfarsit tu iti iei din profit investitia inapoi, si restul impartim profitul, ca doar am muncit amandoi nu ? Mi se pare logic, altfel fa-ti singur blocu sa vedem poti ?

Daca ai oameni pe pregatiri diferite, profitu se imparte insa si in functie de pregatire, insa in loc sa iei 2000 lei vei lua 3000, deci fiecare va avea mai mult fata de daca lua unu 90 % din profit total nejustificat, si asa putem avea o viata mai buna. Ca normal ca muncitoru o sa aiba 3000 in loc de 2000, ingineri 7000 in loc de 5000, insa toti vor avea mai mult fata de daca munceau ptr altul, e f simplu, nu vad ce e asa complicat si ce mare inteligenta iti trebe sa faci asta. Deci pe aceiasi munca, luam mai mult fiecare, nu unu sa faca burta mare, si noi abia sa traim din banii aia, si e logic asa, ca toti muncim la chestia aia, nu doar unul, sau mai rau, acel unu sa nici nu munceasca.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 hours ago, Vriies said:

Nu mai pune cuvintele tale în gura preopinentului. Nu a zis nimeni că aceste călătorii interstelare ar fi ușoare. Ci că  unele ființe, a se citi - civilizații:  „au reușit să depășească pragul propriei belicozități, al autodistrugerii, după care, beneficiind de o civilizație tehnologică, au reușit să parcurgă distanțe inter - sisteme solare, apoi chiar inter - galactice.”, ceea ce-i cu totul altceva.

Faptul că noi nu depistăm semnale și semne ale acestor civilizații evoluate, care au ajuns la capacitatea de a se deplasa depășind barierele spațio-temporale (chestie pe care noi încă ne străduim să ne-o imaginăm), s-a datorat și se datorează mai multor factori:

1. Incapacitatea noastră tehnologică și în cele din urmă evolutivă, pe ansamblu,  de a sesiza și interpreta clar aceste semnale și semne. În rarele cazuri în care le depistăm, acestea rămân escamotate.

2. Faptului că aceste civilizații sunt cu mult deasupra noastră, tehnologic, științific și evolutiv, vorbind la modul cel mai general, astfel încât să se situeze dincolo de capacitatea noastră de observare.

3. Cu telescopul n-ai cum să descoperi civilizații extraterestre. :laugh:

4. N-ai cum să intri în contact cu civilizații extraterestre și să aderi la alianțe și organizații extraterestre, din condiția ta de „pigmeu”. Respectiv din condiția în care tu, ca minicivilizație, nici măcar nu-ți imaginezi că ar exista civilizații situate mult mai sus decât tine pe scara evoluției, câtă vreme tu ai treabă pe Pământ doar cu lupta pentru supraviețuire, respectiv cu luptele între religii, cu suprapopularea, cu deșertificarea, cu poluarea, cu lupta pentru supremație a puterilor locale.

5. Ecuația lui Drake, de când a fost formulată (mă bucur că ai căutat pe net și ai găsit că a fost formulată în 1961; ăsta e un pas semnificativ spre cunoaștere!), a fost continuu reevaluată și este încă actuală: https://exoplanets.nasa.gov/news/1350/are-we-alone-in-the-universe-revisiting-the-drake-equation/

Ar mai fi  multe de discutat referitor la observațiile tale și la acest subiect, însă mă opresc acum, pentru că nu-i locul aici de astfel de discuții. Dacă ești într-adevăr interesat de astfel de subiecte, vino pe secțiunea „Astrologie și paranormal”, în care găsești subiecte dedicate acestor chestiuni.

1-2.  Ce descrii tu sunt exact fiintele astrale din alte dimensiuni, nu civilizatii din alte sisteme planetare.   

 3. Ba poti sa descoperi. Iti trebuie doar un telescop si cunostinte serioase de matematica si astrofizica. In secolele anterioare s-au putut descoperi planete ca Uranus, Neptun si Pluto fara sa fie vizibile  doar facandu-se  calcule matematice, calculand traiectorii si orbitele planetelor cunoscute atunci.Multe dintre planetele din celelalte sisteme solare le descopera savantii doar vizualizand stelele, masurand luminozitatea si facand calcule.  Nu mai zic de gauri negre.   Ce naiba, s-au descoperit si asteroizi    fara sa fie vazuti cu telescopul!  

Eu iti spun ca daca exista o civilizatie intergalactica de tip 3 cu capacitatea de a extrage energie de la mai multe stele din toata galaxia, descopeream demult niste urme, niste sfere Dyson, niste dare si particule lasate de aeronavele spatiale. Vruiau antenele de la NASA de semnale zilnic daca exista o civilizatie intergalactica.  

Avem toate tehnologiile cu care putem auzi si vedea semne ale civilizatiilor. DRACU, putem sa depistam si sa studiem   radiația cosmică de fond de la inceputul BIG-BANGULUI, si nu putem depista niste civilizatii galactice care ar trebui sa lase multe urme in galaxia asta?  

 

4. Normal ca  un bastinas n-ar putea . Pana in secolul 15,bastinasii din America nu stiau de existenta europenilor pana la contact.  

Nu poti sa ne compari pe noi cu bastinasii din America. Bastinasii nu aveau telecomunicatii si nici nu trimiteau semnale spre Europa, nici nu se interesau.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp, cica-s alegeri in USR-PLUS.  

Iar Ciolos tine mortis sa-si distruga cariera politica criticand-o pe Ursula. Si cand te gandesti ca multi il voiau din nou premier. Vai de noi! 

 https://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/dacian-ciolos-o-critica-pe-ursula-von-der-leyen-in-chestiuni-care-nu-tin-doar-de-intentie-nu-va-vad-la-conducere-1669199

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, antiprostie said:

1-2.  Ce descrii tu sunt exact fiintele astrale din alte dimensiuni, nu civilizatii din alte sisteme planetare.   

 

Nu discutăm aici despre ființe astrale. Ăstea țin de alt domeniu, anume, al paranormalului. Ceea ce încerc eu să descriu sunt fix civilizații extraterestre, adică ființe în carne și oase, aflate cu câteva mii de ani înaintea noastră atât tehnologic cât și spiritual. 

1 hour ago, antiprostie said:

 

 3. Ba poti sa descoperi. Iti trebuie doar un telescop si cunostinte serioase de matematica si astrofizica. In secolele anterioare s-au putut descoperi planete ca Uranus, Neptun si Pluto fara sa fie vizibile  doar facandu-se  calcule matematice, calculand traiectorii si orbitele planetelor cunoscute atunci.Multe dintre planetele din celelalte sisteme solare le descopera savantii doar vizualizand stelele, masurand luminozitatea si facand calcule.  Nu mai zic de gauri negre.   Ce naiba, s-au descoperit si asteroizi    fara sa fie vazuti cu telescopul!  

 

Ceea ce spui tu că a fost descoperit și se poate descoperi cu telescopul și prin calcule matematice se referă la planete, sisteme solare etc., nicidecum la civilizații extraterestre! Reiterez, nu poți descoperi civilizații extraterestre cu telescopul! 

1 hour ago, antiprostie said:

 

Eu iti spun ca daca exista o civilizatie intergalactica de tip 3 cu capacitatea de a extrage energie de la mai multe stele din toata galaxia, descopeream demult niste urme, niste sfere Dyson, niste dare si particule lasate de aeronavele spatiale. Vruiau antenele de la NASA de semnale zilnic daca exista o civilizatie intergalactica.  

Avem toate tehnologiile cu care putem auzi si vedea semne ale civilizatiilor. DRACU, putem sa depistam si sa studiem   radiația cosmică de fond de la inceputul BIG-BANGULUI, si nu putem depista niste civilizatii galactice care ar trebui sa lase multe urme in galaxia asta?  

  

Comparativ cu o civilizație care are față de noi un avans tehnologic de câteva mii de ani, tehnologia noastră e fix o frecție la piciorul de lemn, ca să nu spun zero. Deci slabe speranțe să detectezi cu tehnologia pe care o avem noi azi, urmele unei civilizații care e deasupra noastră cu câteva mii de ani tehnologic vorbind. Asta unu la mână. Doi la mână, în rarele cazuri când „urmele ” acestor civilizații au fost detectate, rezultatele au fost ținute sub tăcere sau complet escamotate. 

1 hour ago, antiprostie said:

 4. Normal ca  un bastinas n-ar putea . Pana in secolul 15,bastinasii din America nu stiau de existenta europenilor pana la contact.  

Nu poti sa ne compari pe noi cu bastinasii din America. Bastinasii nu aveau telecomunicatii si nici nu trimiteau semnale spre Europa, nici nu se interesau.  

Era vorba de diferența foarte mare dintre civilizația noastră de azi și o civilizație care ar avea un avans, cum spuneam, de vreo câteva mii de ani față de a noastră. În sensul ăsta civilizația noastră ar fi precum un pigmeu, comparativ cu acea civilizație evoluată. Nu numai că se poate compara

1. condiția băștinașilor din America cu cea a spaniolilor, cu

2. condiția noastră de acum față de o civilizație extraterestră situată cu câteva mii de ani înaintea noastră,

ci chiar am putea spune că decalajul este mult mai mare în cazul din urmă. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×