Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Cîțu versus Orban la șefia PNL-ului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Congresul PNL cică va avea loc pe 25 septembrie, când Ludovic Orban și Florin Cîțu (mă rog, dacă până atunci n-or interveni schimbări de moment, pentru că orice este posibil) vor candida pentru șefia Partidului Național Liberal. 

Care o fi mai bun, care va face treabă mai bună? 

Dacă mă întrebați pe mine...Orban e șulfă politică, Cîțu e sărac cu duhul însă viclean.. 

Voi ce ziceți? Care dintre cei doi va ieși învingător și care va fi perspectiva PNL-ului, fie cu Orban fie cu alde Cîțu la conducere? 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intereseaza cine va iesi invingător ca tot politica mioritica va trebui sa o faca - adica " marga, ma in pu** toti fraierii. noi sa vedem de ai nostri."  Sunt deja perspective reale pentru ambii doi in acest sens.

Deci neinteresant. 

Noroc cu aia de la UE care ii mai trag de maneca si ii mai atentioneaza cand o iau complet pe ogor.

 

Editat de Rodica`
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am auzit de Cîțu decat recent, poate era si numele asta scris undeva unde eu nu citesc, dar nu mi-a sarit in ochi, ca atare, habar n-am cine-i omul.   Desi de Orban am auzit multe, tot nu stiu cine-i mai amanuntit.   N-am nimic cu niciunul dintre ei, din contra imi place de ei, dar cine va castiga, ma depaseste.   Nu stiu nici ce inseamna PNL, poate daca aflu, imi schimb parerea :meeting:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Olga, să știe și ea câte ceva despre Cîțu...:smile:

Florin Vasile Cîțu e de loc din Vâlcea, din părinți cu posibilitate care l-au trimis afară să învețe carte, adică în SUA, unde a făcut un colegiu din Iowa luîndu-și tot acolo și masteratul în științe economice.  Ca pregătire profesională pare beton, activând în cadrul Băncii Naționale a Noii Zeelande, între anii 2001 și 2003, în cadrul Băncii Europene de Investiții între anii 2003 și 2005 și în cadrul ING Bank România. Ca orator e mai puțin beton, uneori părând că-și înghite cuvintele. Și în loc să-și exerseze oratoria cu pietricele în gură (precum marele orator și om politic Demostene care a trăit în Atena antică, cu mai bine de 2400 de ani în urmă) și-a exersat-o cu alcool în gură pe vremea câd a fost student, fiind prins băut la volan de autoritățile din Iowa și condamnat la două zile de pârnaie cu executare. Acum, na, faptul că acum mai bine de 20 de ani a fost prins în tinerețe băut la volan, nu-i tocmai un capăt de țară. Să ridice două degete ăla care n-a băut măcar o dată în viață când a condus un vehicul pe un drum public! În fine, treaba e că i s-a pus pe tapet dosarul tocmai acum, în preajma alegerilor PNL. Iar adversarii politici, în frunte cu voci din PSD, cer demiterea lui Cîțu pe considerent că ar fi penal, fluturând și o lozincă în acest sens: „Aha, voi vreți fără penalii noștri, dar cu penalii voștri! :laugh:”.

Cam asta este cu Cîțu.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni n-a facut nici o prostie in tinerete, care atunci parea COOL???    In State initierea in acea Universitate se face cu foarte mult alcool, unii chiar mor ca sint tineri si inca n-au baut dar vor sa para barbati si bea pana la ultima suflare.   Scrie in ziare, cred ca au interzis oficial, dar tot se practica precum o distractie.   

Pietricica-n gura are de la Australieni, ei vorbesc asa de ciudat ca si UK-istii, nu l-am auzit vorbind.   Deci pentru ca n-a fost in era asta computerizata decand cu Inter-NET in ochi publici in Romania nu s-a scris despre el.  Ca a studiat in State am citit recent si ma mir de ce n-a ramas aici, ii era dor de ....???

Am avut coleg de munca din Nou Zeelanda, am crezut ca are o dizabilitate ... cica eu am un accent, mi-a reprosat.   Diferenta era ca pe mine ma intelege lumea, iar el era un semn de intrebare, doar el intelgea ce spunea. 

La fel am patit si cu niste oameni care au lucrat in South Korea, acolo si-au crescut copiii si cu toti vorbeau acea limba la o petrecere.   O pietricica este bob de mazare, dar ei inghiteau planeta de fiecare data cand deschideau gura.  Pentru ca aici e plin peste tot de tot feluri de handicapati, la ce era sa ma gandesc???   M-am lamurit cand a tinut un scurt discurs in engleza ca nu-i defectuos, el cel putin.  Am intrebat pe cineva despre ei, inafara de mine, toti cunoasteau cine sint.        

Eu nu sint de acord cu rahaturi din astea ca scoatem din dulap acte contra cuiva, daca locuiam acolo DELOC nu practicam votarea in asemenea conditii.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pun aici filmarea cu salariul minim si mediu si numaistiucum ca se va zice... aha... tu il vrei pe Șică....va las pe voi. 

Oare de ce nu l-a pus ministru la sport? Macar interimar, pana se intoarce titularul postului de la JO.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gasesc cam extra putin acel ban platit in Romania dar si diferenta intre unu calificat cu facultate si unu necalificat!!!

Din cauza asta o viata intreaga am trimis la sora mea bani sa nu fie mai jos de un anumit nivel de trai, sa nu sufere de lipsuri de chestiuni elementare.   Pensionarea la fel n-a fost pe merit platit, de la prima zi pana au murit amandoi plateau avocati sa le recalculeze pe dreptate ca el a fost platit in batjocura desi in armata a invatat meserie, iar ei i s-a spus ca lucrand in Industria Usoara se primeste doar poza de pe ban.    

Tot ce au cotizat la pensionare este folosit de altcineva ca tata a murit la 50 de ani, mama abia a iesit la pensie si a emigrat in America iar sora mea dupa 45 de ani de munca daca a primit si acea mizerie de ban si a murit devreme, n-au folosit nimic aproape din cati bani au platit pentru asigurara in avans.    Doctorii doar pe extra ban lucrau, deloc nu se accepta doar asigurarea, mii de dolari mai erau necesari ca sa fie internati in spitale pentru analize.   Doar cei de la salvare n-au cerut extra bani cand au ridicat corpurile din casa!!! 

In spital, operatie = autopsie ca sa mai invete si doctorii cate ceva, ca si preotii trebuie sa aibe venituri garantate!!!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu care din cei doi va iesi presedintele partidului. Orban e mai pe stilul psd-ist, Citu mai pe stilul usr-ist. Scoaterea de la naftalina a unui episod de  Citu baut la volan is soooo kgb, dar se pare ca lui Orban nu ii pasa ca isi creeaza imagine de securistoid, probabil pentru ca se bazeaza pe altii care sunt exact la fel, si pe aia vrea sa ii impresioneze, si in pnl asta nu e motiv de rusine ci de mândrie. Cam asta e pnl-ul azi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza cine castiga alegerile interne din PNL, conteaza ca viitorul e deja decis pentru Romania. 

Romania  e o democratie esuata oficial, iar americanii nu-si bat capul cu statele esuate mult timp- vedeti  Vietnamul de Sud, Ucraina, Georgia, Egipt,  Argentina,  Brazilia, Tunisia,  Libia, Turcia,  Afganistanul, in curand Irakul.  Nu mai investesc nimic in ele, nu mai depun niciu efort pentru apararea democratiei in tarile respective,  pur si simplu le lasa in plata Domnului. 

Noi am fost lasati in plata Domnului inca din 2017 cand Soros si-a retras ONG-urile din Romania ,  cand s-a vazut cat de irecuperabili suntem ca tara: la un an dupa Colectiv sa castige PSD cu 45% denota ca poporul asta e de o nesimtire crasa si merita lasat in mizerie.....efectele se vad deja cand ii vedem pe PNL-isti  si USR-istii  ca o ard la fel de smardoi ca PSD-istii. Democratia in Romania e deja moarta,  efectele inca nu se simt , dar le vom simti cat de curand. 

 

Din 2025, Romania va fi pasata Rusiei, ca avertisment pentru Ungaria, Grecia si Polonia , alte tari membre irecuperabile care risca sa fie date afara  in  suturi din UE si NATO daca mai continua cu politicile corupte si conservatoare.

 

70% din romani merita sa traiasca guvernati de AUR!  Romanii decenti, aia putini  care sunt, au plecat demult si vor mai pleca aia care au mai ramas. 

Trebuie sa intelegeti ca nu exista salvare pentru tara asta, nicio sansa de dezvoltare....nu cat timp va fi populata de romani. 

3.jpg

2.png

Editat de antiprostie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×