Sari la conținut
Forum Roportal
antiprostie

Isus Christos, un personaj mitic sau istoric?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

10 hours ago, adal* said:

Din ce am citit, nu pare sa existe marturii scrise in legatura cu un anume personaj IIsus.

Totul trebuie sa fi inceput cu esenienii, care vorbeau de un invatator, similar lui Mesia ce avea sa vina.

 

Poi, nu citiși îndeajuns. Există mărturia scrisă a lui Flavius Josephus, istoricul roman de origine evreiască de prin sec I, contestat mai apoi de evrei că s-ar fi dat cu romanii. În fine, acesta susținea ceva de genul că  Isus a fost „Mesia” și „un învățător înțelept” care a fost răstignit de Pilat din Pont. Bine, în zilele noastre mulți comentatori contestă autencicitatea pasajului respectiv, însă el există.

 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
40 minutes ago, observant said:

Cel mai puternic argument ca Iisus nu a existat ca o figura istorica reala este acesta: ati putea crede ca romanii cei pasionati de vinuri bune ar fi permis iudeilor sa condamne la moarte pe un magician care putea transforma apa in vin?

Romanii apreciau vinuri de Falerno (Italia), Vienne (Galia), Ceret (Hispania), Mosel (Germania), Britania.

Doar romanii din orasul Roma consumau la apogeul puterii lor in fiecare an cate 180 de milioane de litri de vin, adica o sticla de vin zilnic de persoana. Beau vinul in loc de apa!

 

Ăsta nu e neapărat un argument „puternic”. Ci mai degrabă, unul pitoresc. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Vriies a spus:

Poi, nu citiși îndeajuns. Există mărturia scrisă a lui Flavius Josephus, istoricul roman de origine evreiască de prin sec I, contestat mai apoi de evrei că s-ar fi dat cu romanii. În fine, acesta susținea ceva de genul că  Isus a fost „Mesia” și „un învățător înțelept” care a fost răstignit de Pilat din Pont. Bine, în zilele noastre mulți comentatori contestă autencicitatea pasajului respectiv, însă el există.

 

Stiam de pasajul asta si stiam ca este considerat de exegeti ca fiind o adaugire tarzie, cand manuscrisul a fost rescris. Stiu asta de ceva  vreme si acum mi-ar fi greu sa ma indoiesc, sau sa imi revad atitudinea in legatura cu acest pasaj. Dar nu se stie niciodata.

Oricand pot aparea lucruri noi care sa ne oblige sa ne reajustam credintele.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

11 hours ago, adal* said:

Stiam de pasajul asta si stiam ca este considerat de exegeti ca fiind o adaugire tarzie, cand manuscrisul a fost rescris. Stiu asta de ceva  vreme si acum mi-ar fi greu sa ma indoiesc, sau sa imi revad atitudinea in legatura cu acest pasaj. Dar nu se stie niciodata.

Oricand pot aparea lucruri noi care sa ne oblige sa ne reajustam credintele.

Mda, ce să zic. Multe discuții pe tema asta.

Și multe discuții pe tema dacă Isus (sau Iisus, ca să nu supărăm ortodoxia) a fost un personaj real/istoric sau mitic.

Bine, pentru cineva care este credincios prin excelență, această problemă nu are sens. Ba chiar este considerată o blasfemie sau ceva de genul. 

Însă lăsând oleacă credința la o parte și încercând să cercetăm strict prin prisma izvoarelor/mărturiilor istorico - arheologice, constatăm că problema e greu de tranșat. 

Probabil că va fi tranșată definitiv, când s-o inventa cu adevărat cronovizorul:laugh:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, adal* a spus:

Oricand pot aparea lucruri noi care sa ne oblige sa ne reajustam credintele.

Noutati in religie!!!   Sa uitam tot ce am stiut dinainte si ramanem cu update-ul, cu noutatea, dar sa si CREDEM ... e cam greu azi de vandut asa ceva, nu crezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 ore, adal* a spus:

Stiam de pasajul asta si stiam ca este considerat de exegeti ca fiind o adaugire tarzie, cand manuscrisul a fost rescris. Stiu asta de ceva  vreme si acum mi-ar fi greu sa ma indoiesc, sau sa imi revad atitudinea in legatura cu acest pasaj. Dar nu se stie niciodata.

Oricand pot aparea lucruri noi care sa ne oblige sa ne reajustam credintele.

Da, dar cine se poate folosi de apocrife ca de un vademecum ? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

      Voi mai posta aici din cand in cand cartile unor cercetatori moderni, care se axeaza pe originea mitologica a personajului-fantoma "Iisus". Daca pe la 1840 studiile lui Bruno Bauer erau respinse cu aroganta de catre mediul stiintific, in ultimele decade comunitatea istoricilor este foarte favorabila receptiei unor carti/studii ce indica sau mozaicarea mitologica a nastrusnicului erou de legenda "Iisus", sau/și implicarea curtilor imperiale romane in distribuirea materialelor de propaganda crestine, menite sa ofere revoltatilor iudei din Iudeea, Egipt, Asia Mica, Italia sau Grecia un Mesia duios, bland, care nu indeamna iudeii la rascoala, asa cum asteptau ei, ci ii indeamna sa se dezarmeze si sa pupe pe obrajori pe cruntii centurioni romani.

      Suspecta acesta iubire de dusmani, pardon, de romani, a lui "Iisus", care, de altfel, era plin de ura si venin la adresa iudeilor, pe care ii acuza ca sunt "șerpi" și "copii ai diavolului" si-i ameninta cu apocalipsa si genocidul in caz ca nu devin mielusei naivi in fața sclavagistilor torționari romani.

      Astazi recomand cartea cercetatorului Henry Davis, "Creating christianity - A weapon of Ancient Rome".

https://www.amazon.com/Creating-Christianity-Weapon-Ancient-Rome/dp/1789265576

 

"A profound and controversial investigation of a complex theme - the war that led to the fall of Jerusalem and the creation of the Christian religion.

'Davis presents the results of his own explorations thoughtfully, providing a plethora of supportive data. A provocative and well-reasoned work, Creating Christianity is recommended for believers and non-believers alike, as the questions Davis is posing are worth exploring and well-argued.' SPR Reviews

 

'I found his selection of evidence to be both interesting and compelling...'Creating Christianity: A Weapon Of Ancient Rome is a thoughtful work of historical non-fiction by author Henry Davis.' Readers' Favorite

 

'Davis is painstaking in his research and provides ample textual evidence. Nevertheless, his highly unusual conclusions will likely find a skeptical reception from many believers and scholars.' Kirkus

The purpose of Creating Christianity - A Weapon Of Ancient Rome is to provide factual information regarding ancient Roman history, that is not currently taught within classical studies. The book is not written in an attacking or condescending way.

The main conclusion of the book is that the New Testament (the new law) was created by a powerful senatorial family called the Calpurnius Pisos, who had the full support of their relatives, the Herodian royal family (the family of ‘Herod the Great’), and the Flavian emperors, with the Piso family hiding their name within the Koine Greek scriptures. The book is considered both provocative and compelling and explains many things, including -

  • why the supposed Jewish Historian, Flavius Josephus, never existed.

  • how the Book of Revelation presents the name of the Piso family member who oversaw the creation of the Christian scripture.

  • why the number 666 was changed to 616.

  • the literary methods used to present the various family names within the New Testament.

  • how the 'rules' of the languages of the time; Hebrew, Greek, Latin, etc., were used to create names.

  • how the use of prosopography (the investigation of common characteristics of historical people by the collective study of their lives and multiple career analysis) has enabled this information to be discovered.

The investigation examines not only primary source documents in their original languages but also the work of others who have carefully researched various historical individuals.

 

The publication was also the winners of the .eu Web Award for education in 2016"

 

https://www.henryhdavis.com/book


 

 

Cartea afirma ca Iosif Flaviu era un pseudonim pentru un aristocrat al curtii imperiale flaviane din familia Piso.

 

Veti spune ca nu stiti engleza, ca nu aveti bani sa va cumparati cartea. Insa exista dictionare rapide pe net pentru a va facilita buchisirea. Oare ce zabava poate fi mai de folos cetitoriului decat a ceti o carte care spune adevarul pasionant despre istoria antica, avand in vedere ca traim intr-o tara plina de crestini, troite, iehovisti ce iti bat la usa pentru a te anunta vestea buna ca ai castigat un loc in genocidul apocaliptic al lui Yahve, cereri de donatii, articole despre apucaturi stranii ale episcopilor, si asa mai departe?

Nu merita cativa banuti investiti in bucuria de a scapa de frica iadului vesnic pentru ca ati comis gravul pacat de a exista?

 

Editat de observant
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cine imi mai mai aminteste Isus?

Zoroastru, primul profet al istoriei orientului, cel care a conceput batalia dintre bine si rau, si a initiat ritualul bautului de vin. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×