Sari la conținut
Forum Roportal
antiprostie

Alegerile din 2024...si de ce voi vota cu AUR ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

2 minutes ago, Tomaso said:

Ba da,  toți avem interese personale atunci când ne raportăm la politică.   Și nu este vorba despre avantaje,  profit, câștig.    Discutăm despre interese din tot spectrul.   De exemplu, UDMR se adresează votanților lor care au interese specifice.   Psd se adresează unor categorii sociale cu interese antagonice intereselor votanților USR.    Atunci când votezi o faci în acord cu interesele personale,  pentru că votul se va duce către formațiunea politică cu discurs apropiat de ideile și interesele personale.    Nimeni nu votează fără o minimă judecată,  doar așa, ca să bifeze.   

Una e să ai interese personale de genul „să-ți aducă ție viitorul partid avantaje, profituri, câștiguri, indiferent că celorlalți care sunt majoritari le va aduce sărăcie și haos”, și alta e să votezi cu speranța că cei pe care-i votezi vor aduce un echilibru în societate și o vor pune pe un făgaș mai bun, să zicem așa. E o mare diferență de nuanță, chiar dacă nu vrei s-o sesizezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu tot respectul,  asta-i  “să fie bine ca să nu fie rău”.    Ce înseamnă “să votezi cu speranța”?   Serios întreb.   Cum adică?    Tu nu votezi un partid care îți propune că odată ajus la putere îți va reprezenta interesele?     Aceste este rolul unui partid,  să reprezinte interesele uneo categorii sociale.   Nu ale “poporului”  ci ale unei părți din popor.   Parte care are interese diferite de cele ale altei părți din popor.    Cum decidem ale cărei părți din popor îi facem legi care să îi avantajeze?   Prin vot.   Cine strânge mai multe voturi cucerește puterea și face ce poftește,  profită, își trage avantaje.    Cei învinși sunt dezavantajați,  dar asta-i democrația,  minoritatea se supune majorității.   
 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
15 minutes ago, Tomaso said:

Politica înseamnă puterea celor mai mulți.    Aceștia supun minoritatea și își îndeplinesc interesele lor personale.   De exemplu,  votanții psd vor ca statul să le dea pensii și salariu.   Corect? Vor ca statul să ia mai mult de la unii și să le dea lor.   Atunci când votează o fac cu acest gând și puțin le pasă de interesele acelora care nu vor să li se ia mai mult pentru a mări pensiile și salariile altora.    Deci,  politica înseamnă doar interse, nimic altceva.   

Mda, asta e o definiție conform mentalității perdante și simpliste care dăinuie în ziua de azi și care ne duce inevitabil la kkt. În realitate, politica este sau ar trebui să fie o activitate care are drept scop îmbunătățirea vieții sociale a indivizilor unei anumite comunități. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, Tomaso said:

Cu tot respectul,  asta-i  “să fie bine ca să nu fie rău”.    Ce înseamnă “să votezi cu speranța”?   Serios întreb.   Cum adică?    Tu nu votezi un partid care îți propune că odată ajus la putere îți va reprezenta interesele?     Aceste este rolul unui partid,  să reprezinte interesele uneo categorii sociale.   Nu ale “poporului”  ci ale unei părți din popor.   Parte care are interese diferite de cele ale altei părți din popor.    Cum decidem ale cărei părți din popor îi facem legi care să îi avantajeze?   Prin vot.   Cine strânge mai multe voturi cucerește puterea și face ce poftește,  profită, își trage avantaje.    Cei învinși sunt dezavantajați,  dar asta-i democrația,  minoritatea se supune majorității.   
 

 

Te-ai legat de cuvântul „speranță”. Îl poți înlocui cu altceva. Se poate reformula în felul următor:

Una e să ai interese personale de genul „să-ți aducă ție viitorul partid avantaje, profituri, câștiguri, indiferent că celorlalți care sunt majoritari le va aduce sărăcie și haos”, și alta e să votezi având ca singur scop ca cei pe care-i votezi să aducă un echilibru în societate și să o vor pună pe un făgaș mai bun, să zicem așa. E o mare diferență de nuanță, chiar dacă nu vrei s-o sesizezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Îmbunătățirea vieții sociale, dl inginer? :lol2:

Nu ma aștept ca guvernul sa îmi imbunatateasca viata pe partea asta. 

A zis unul deștept.... Politica trebuie sa realizeze interesul public. Posibil ca asta ai vrut sa zici. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Politica este o formă prin care majoritatea face legi în favoarea intereselor lor.   Așa a fost de când este lumea.  
Nu există un bine colectiv.   Ceea ce vrei dumneata (la modul general) poate fi exact ceea ce nu vrea un altul.   Cum o rezolvăm fără să ajungem la lupte?   Prin vot.  
Ne delegăm votul unora care promit să ne reprezinte,  să legifereze în favoarea unei părți.  Cine are mai multe voturi câștigă,  iar cealaltă parte va pierde.   Asta înseamnă democrație, puterea este a celor mai mulți.   
 

Eu nu mă număr printre cei mulți,  sunt parte a unei minorități nereprezentate politic de niciun partid actual (trecut și - din păcate - viitor).  Mi-am eliminat orice speranță din mine că în timpul vieții mele o să existe partidul care să mă reprezinte.   Așa că stau oe margine și chibițez,  nu particip la alegeri,  nu susțin niciun partid și îmi văd de viață,  mi-o fac așa cum pot și cât sunt eu în stare.  Nu aștept nimic din partea statului,  eventual mi-ar plăcea să mă lase în pace,  iar politica o văd doar ca pe o sursă de amuzament și subiect de discuții polemice.   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

Te-ai legat de cuvântul „speranță”. Îl poți înlocui cu altceva. Se poate reformula în felul următor:

Una e să ai interese personale de genul „să-ți aducă ție viitorul partid avantaje, profituri, câștiguri, indiferent că celorlalți care sunt majoritari le va aduce sărăcie și haos”, și alta e să votezi având ca singur scop ca cei pe care-i votezi să aducă un echilibru în societate și să o vor pună pe un făgaș mai bun, să zicem așa. E o mare diferență de nuanță, chiar dacă nu vrei s-o sesizezi.

Nu profituri și câștiguri ci legi. Legi care sa ma ajute în activitatea mea profesionala. Legi care sa îmi facă viata mai ușoară pe plan personal. Ideea e sa votezi cu aia care îți spun ce legi vor da ei pentru a-ți satisface ție interesele. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Tomaso a spus:

 

Eu nu mă număr printre cei mulți,  sunt parte a unei minorități nereprezentate politic de niciun partid actual (trecut și - din păcate - viitor).  Mi-am eliminat orice speranță din mine că în timpul vieții mele o să existe partidul care să mă reprezinte.   Așa că stau oe margine și chibițez,  nu particip la alegeri,  nu susțin niciun partid și îmi văd de viață,  mi-o fac așa cum pot și cât sunt eu în stare.  Nu aștept nimic din partea statului,  eventual mi-ar plăcea să mă lase în pace,  iar politica o văd doar ca pe o sursă de amuzament și subiect de discuții polemice.   

Asta e majoritatea, nu te supăra. Majoritatea nu votează și nu se simte reprezentata de vreun partid și chibiteaza și tot ce zici acolo. 

Majoritatea nu minoritatea. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Rodica` said:

Îmbunătățirea vieții sociale, dl inginer? :lol2:

Nu ma aștept ca guvernul sa îmi imbunatateasca viata pe partea asta. 

A zis unul deștept.... Politica trebuie sa realizeze interesul public. Posibil ca asta ai vrut sa zici. 

Dacă ai vrut neapărat să fii ironică și ai crezut că o poți face prin propoziția „Îmbunătățirea vieții sociale, dl inginer? :lol2: ”, te anunț că, da, exact așa se pune problema, indiferent de așteptările tale.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
15 minutes ago, Tomaso said:

Politica este o formă prin care majoritatea face legi în favoarea intereselor lor.   Așa a fost de când este lumea.  
 

Greșit.

Iote, îți propun o altă definiție...

Politica e o formă prin care cei care conduc la un moment dat, fac legi din ce în ce mai bune  în favoarea tuturor membrilor societății. Asta a fost tendința/vectorul de când este lumea. Societățile care n-au reușit acest lucru au sucombat. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×