Sari la conținut
Forum Roportal
antiprostie

Alegerile din 2024...si de ce voi vota cu AUR ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

10 minutes ago, adal* said:

daca nu-mi place activismul pro, nu inseamna ca fac activism contra.

faca-se voia domnului!:biggrin:

ba cam faci, așa, în liniște și subtil...:biggrin:

 

muah! 

d'aia-mi place mie de tine, că ești băiat deștept și știi să le întorci din condei! :smile:

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 20.06.2021 la 18:52, Rodica` a spus:

Curentul ecologist, este, în opinia mea o idee care poate polariza forțe pentru planuri de dezvoltare viabile. 

La nivel abstract,  teoretic,  poate o fi,  dar în viața reală ecologismul așa cum este la ora actuală se manifestă distructiv și ne face viața mai urâtă și mai scumpă.   Poate în alte vremuri,  cu alte generații ...     Ecologiștii  ”noștri”  știm cu toții că sunt ca pepenii,  verzi la exteriori,  roșii la interior.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 ore, gargbird a spus:

Votul nu este necesar?! WTF?! Firea a ieșit primăriță și a distrus la propriu Bucureștii tocmai din cauza absenteismului masiv la vot! 

Dacă nu ieșeam la vot, puteam să fim reprezentați acum în lume de Președintele Dăncilă, cu Dragnea proaspăt grațiat și făcut Prim-Ministru!

Nu sunt bucureștean,  dar din ce îmi spun bucureștenii  Firea începe să pară o lumină față de ceea ce ați votat.   Mă rog,  nu-i problema mea,  voi ați votat,  voi să-i suportați.  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 ore, gargbird a spus:

Politicienii se tem de votul poporului, așa că s-ar bucura să citească inepțiile tale (well, cei care știu să citească, desigur).

În România, la fel ca în orice alte țări ieșite din comunism, votul ar trebui să fie obligatoriu!

Ceea ce ai scris tu este o inepție.   Și o lipsă totală de spirit democratic.   Nu ai tu dreptul să impui altuia ce să facă.  Vrei să votezi?   Du-te și votează.  În altă ordine de idei,  scutește-mă cu exprimările de macho man,  fii politicos așa cum sunt eu și putem să conversăm.   Dacă nu,  așa cum nu votez pot să nu îți mai răspund.    

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 41 minute, Tomaso a spus:

La nivel abstract,  teoretic,  poate o fi,  dar în viața reală ecologismul așa cum este la ora actuală se manifestă distructiv și ne face viața mai urâtă și mai scumpă.   Poate în alte vremuri,  cu alte generații ...     Ecologiștii  ”noștri”  știm cu toții că sunt ca pepenii,  verzi la exteriori,  roșii la interior.

Mai scumpa, da, dar cu scopul de a trai într-un mediu mai curat. Nu e destul de bun scopul asta? Dar mai urâtă de ce? Mașinile hibrid și electrice sunt frumoase, Veneția fără vasele de croaziera e frumoasa, pădurile fără construcții și atvuri sunt frumoase, etc, etc. 

Ecologiștii noștri nu sunt ecologiști. La nivel politic desigur. Muncitorii pentru ecologie, din ce cunosc, sunt de relativ buna credință. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 45 minute, Tomaso a spus:

În altă ordine de idei,  scutește-mă cu exprimările de macho man,  fii politicos așa cum sunt eu și putem să conversăm.

Scuze, nu am vrut să jignesc.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, gargbird a spus:

Scuze, nu am vrut să jignesc.

Trecem peste.   :chef:

 

Acum 11 minute, Rodica` a spus:

Mai scumpa, da, dar cu scopul de a trai într-un mediu mai curat. Nu e destul de bun scopul asta? Dar mai urâtă de ce? Mașinile hibrid și electrice sunt frumoase, Veneția fără vasele de croaziera e frumoasa, pădurile fără construcții și atvuri sunt frumoase, etc, etc. 

Ecologiștii noștri nu sunt ecologiști. La nivel politic desigur. Muncitorii pentru ecologie, din ce cunosc, sunt de relativ buna credință. 

Vreau să îți dau un singur exemplu de folosirea ecologismului pe post de spolierea cetățenilor.    Adică sub pretextul  cerințelor ecoligiste se ascunde o nesățioasă și perversă taxare pentru nimic.    Certificatele verzi ne-au intrat în viață după o companie lungă și susținută.   Rezultatul este că facturile de energie s-au dus în sus fără ca natura să aibă vreun câștig efectiv.   Tot aceste cerințe au scos de pe piață foarte mulți producători mici,  în beneficiul celor mari.     Acum se închid minele pe cărbune,  tot pe considerente ecologice.   Ni se impun accize și tot felul de taxe la taxe pe criteriul apărării mediului.      Noi simțim doar că de la an la an ni se măresc taxele și ni se reduce nivelul de trai pe motivații ecologiste.    

În timpul acesta,   restul țărilor neeuropene nu dau doi bani pe ecologia euro atlantică.    Și adună la ei toate industriile băgate în faliment de către politicile ecologiste.   După aceea ne vând ei produsele pe care noi le făceam pe vremuri.    

Carnea noastră cea de toate zilele o cumpărăm din import.   Tot pentru că ecologismul a distrus fermele și industria creșterii animalelor.   O fi bine,  o fi rău?  

Ecologismul  pe care politicienii îl rotesc pare a fi doar o poveste.  Ni se vântură niște iarbă pe la nas, musai verde ...  :))))   și apoi ni se bagă mâna în buzunar.  

Gunoiul se adună în continuare la grămadă.   Nu se reciclează decât la nivel de intenție,  în fapt,  de fapt,  tot la grămadă se aruncă în groapă.  Însă pe vorbe fără materializare în faptă ni se iau bani.   Și mereu ni se închide gura cu declarații ecologiste. 

Am dat doar un exemplu.   Dacă mă apuc să povestesc despre ce se întâmplă în industrie,  devine și mai urât,  ne stricăm cheful

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Tomaso said:

Ceea ce ai scris tu este o inepție.   Și o lipsă totală de spirit democratic.   Nu ai tu dreptul să impui altuia ce să facă.  Vrei să votezi?   Du-te și votează.  În altă ordine de idei,  scutește-mă cu exprimările de macho man,  fii politicos așa cum sunt eu și putem să conversăm.   Dacă nu,  așa cum nu votez pot să nu îți mai răspund.    

Nu prea e o inepție. Mai degrabă ar fi un deziderat, tocmai, ca să meargă democrația aia pe care o invoci. Probabil, exprimarea corectă ar fi fost: În România, ca și în alte țări emancipate sau nu, populația ar trebui să conștientizeze importanța votului individual. Mie mi se pare ciudat, ca să mă exprim eufemistic, că tu invoci democrația iar în același timp îndemni populația să nu voteze. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu îndemn să nu voteze.   Eu susțin altceva,  anume că a vota înseamnă să primești o ofertă serioasă,  să votezi că vrei,  nu așa,  votez ca să am de unde mă întoarce.   Politicienii s-au cam obișnuit să ne bage sub nas tot felul de panarame știind bine că oamenii votează.    Chestia asta mie mi se pare de neadmis.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am înțeles. Se pare ca politicile ecologice la nivel macro nu sunt prea eficiente, asa e. 

Totusi, în prezent, atitudinea individuala, a fiecăruia, pentru un mediu curat cred ca ar ajuta infinit mai mult. Educația pentru ecologie ar fi utila... în fine. 

Deviem foarte mult de la Aurul nostru. :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×