Sari la conținut
Forum Roportal
dandor

Oare am gresit oferind mită?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am sa fiu scurt ca sa atrg cati mai multi cititori... :razz:

Eu ma ocup si de constructii si astazi am mers la un magazin sa cumpar 4 saci de ciment[era o urgenta] ...am achitat la caserie contravaloarea, apoi cu un bon de mana am mers la incarcat...acolo ...baiatul cu salopeta rosie ma intreaba:

-daca dai o suta(60% din pret) iti mai dau un sac...!!!! :twisted: :twisted:

...nu am rezistat tentatiei....dar mai tarziu seara am regretat....daca asa o sa facem mereu....unde ajungem..

:twisted: -dar poate a fost bine pentru firma mea

:evil: -dar totusi am oferit mita

:twisted:- ce vina am eu ..trebuia sa aiva angajati loaiali

:) ...etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi se pare a fi o gluma - insa daca esti manager-ul unei firme de constructii poate ar trebui sa te pui in pielea managerului depozitului de materiale. Cu siguranta ca si angajatii tai pot face asa ceva, ce zici???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..daca nu as fi realizat greseala....nu aduceam mesajul la coltul tris

Mie nu mi se pare a fi o gluma - insa daca esti manager-ul unei firme de constructii poate ar trebui sa te pui in pielea managerului depozitului de materiale. Cu siguranta ca si angajatii tai pot face asa ceva, ce zici???

...totusi ...tu...ce ai fi facut...de asta am adus discutia pe site !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu mi sa-a parut a fi o gluma. Eu incercam sa fac o gluma. Se pare...nereusita.

 

Cu siguranta ca ai gresit dandor. Gandeste-te numai la faptul ca asta face parte din economia subterana a Romaniei. Pana acum se fura de la stat, acum ca nu mai sunt asa multe firme de stat, furam de la patroni. Nu pe tine te acuz de furt ci pe acel care ti-a propus afacerea.

Cred ca doar atunci cand vom intelege ca furand de la cel care iti asigura painea de toate zilele (asa cum e ea mai dulce sau mai acra) de fapt te furi pe tine, abia atunci vom reusi sa o scoatem la capat. Insa coruptia, mita, sunt prea "la ele acasa" in Romania.

 

.....totusi ...tu...ce ai fi facut...de asta am adus discutia pe site !!!

 

sper ca intrebarea ta vizeaza un TU general.

 

Eu nu as fi acceptat targul. la-as fi intrebat care ii sunt motivele pentru care imi propune asta. Evident ca raspunsul ar fi fost banii. Cred ca m-as fi adresat patronului in cele din urma. Stiu ca o sa fiu catalogata "bitch" insa avem nevoie de o astfel de atitudine daca vrem sa iesim cat mai repede din "rahatul" (scuzati cuvantul, insa nu am altul acum) care ne sufoca.

 

pe.sa. Stiu ca te-ai gandit: fac si eu o afacere si castiga si respectivul de o paine in plus. Ii fac un bine. Insa, vazand ca-i merge va face asta pana cand va fi prins. Si atunci ce bine i-ai facut? I-ai dat o paine in plus si pe partea cealalta la-ai ajutat sa piarda totul. Thinca about it! :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg cum nu isi va da seama patronul de furt. Eu unul as trage din salariul angajatilor valoarea bunurilor care lipsesc si dupa se vor gandi de 2 ori inainte de a face asa ceva.

Dar poate va aduce din alta parte marfa care a vandut-o la negru si atunci la-ai ajutat sa faca un ban, patronul nu pierde nimic, sinugurul care pierde este statul.

Te intreb ceva: daca in sacul acela ai gasi altceva decat ciment ce vei putea face? Deci eu nu sunt de acord cu astfel de chestii, tentatie exista dar cred ca nu as accepta asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai fi fost tu respectivul care ar fi acceptat ar fi fost urmatorul,iar lantul sigur va continua.Unde este raul practic -ca la teorie toti suntem buni- in a accepta acel sac la reducere de pret,fata de propria persoana.Banuiesc ca nimeni nu este atat de fudul incat sa propuna o afacere si sa nu isi fi asigurat spatele.De vina este Sistemul,care este asa cum este,oamenii sunt doar niste marionete-cei care nu au un cuvant de spus- referindu-ma in general,nu la cazul de fata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt intr/u totul de acord cu tine spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai spider.. ce pot sa zic... gand la gand cu bucurie. plus ca si eu cred ca sistemul il face omul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×