Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Vânătoare în România - că-i pe gratis

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uite câteva specii de animale sălbatice rare, care încă trăiesc la noi dar care, n-avem grijă de ele și nu le oferim șansa să trăiască, sunt sortite pieirii. 

Le-am luat și io de pe net...

Hoitarul – această specie de vultur mic, de culoare albă-gălbuie, s-a înjumătățit atât în România, cât și în țările vecine în anii 2000. În prezent, hoitarul nu mai cuibărește la noi în țară, dar mai apar periodic 1 – 2 exemplare în Dobrogea din Bulgaria. Încă din perioada comunistă, această specia a fost declarată monument al naturii. Cică în întreaga Europă ar mai  exist în jur de 5.000 de perechi.

Egyptian_vulture_at_De_Wildt_Cheetah_and_Wildlife_Centre_South_Africa-scaled.jpg

Gâsca cu gât roşu – aproape 90% din numărul total de gâște cu gât roșu la nivel mondial iernează în zona de coastă a României și în nordul coastei Bulgariei, în doar câteva locuri. Unul dintre acestea e zona Lacului Techirgiol.

62105893.jpg

Balaurul dobrogean – este cel mai mare șarpe din România, lungimea acestuia ajungând până la 2,5 metri. În prezent, se estimează că ar mai exista doar câteva zeci de indivizi. Cu toate că este inofensiv, acesta continuă să fie ucis intensiv de oameni. Unii zic că e urât. Băh, da de se să-l omorâm, măh? Asta nu pot să-nțeleg. 

11194564_10204124017643119_6468562482419190163_o.jpg

Morunulaceastă specie spectaculoasă a început să fie distrusă de barajul de la Porţile de Fier, apoi de poluarea Dunării și în principal de braconajul pe scară largă din România şi pescuitul excesiv. Cu toate că se fac eforturi de milioane de euro pentru repopulare, în România mai există doar câteva mii de adulți.

ElFAh_gXIAA_Sdm.jpg

Râsul – este cea mai mare felină din Europa și în ciuda faptului că este un animal orcrotit, este vânat pe motiv că provoacă pagube gospodăriilor, prin derogări de la lege. Aiurea! Este vânat de cei care-și zic „vânători” pentru trofee. În prezent, în țara noastră ar mai fi circa 1.300 de indivizi, reprezentând cea mai mare populație din Uniunea Europeană.

ras-1024x685-1.jpg

Dihorul pătat – România este singura țară din Europa în care viețuiește această specie, numărând doar circa 500 de indivizi, în Dobrogea. Dihorul pătat poate fi întâlnit, după cum probabil v-ați dat seama, în zonele aride și de stepă.

marbled-polecat.jpg

 

Pisica sălbatică - La prima vedere este foarte asemănătoare cu pisica de casă, în special cu exemplareel tigrate pe nuanţe gri ale rasei pisicii norvegiene de pădure.  Odată cu sfârşitul ultimei glaciaţiuni, pisicile sălbatice s-au adaptat şi traiului în păduri dese.  Mai puțin râvnită și vânată decât râsul este totuși pe cale de dispariție. Astăzi se întâlnește din Deltă până în munți, pe teritorii mult mai largi decât râsul. Ea preferă pădurile liniștite, cât mai întinse, cu mulți arbori bătrâni și/sau hățișuri.

Pisică sălbatică ieşită la vânătoare

  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legat de taierile ilegale de paduri, a venit o propunere ca sa implice si jandarmeria romana in controalele făcute transporturilor de lemne, pe lângă garda forestiera si politia romana. Nu va schimba cu nimic asta, lemnul taiat va ramane tot taiat. Pana nu se implementeaza ceva care sa prevină, nu doar sa sanctioneze ulterior, batem pasul pe loc.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Îi mai lăsăm? :bag:

Sunt rău, dar mă întreb cum o să fie sezonul "indienilor" care secau pădurile de ciuperci și fructe la care nu au contribuit cu nimic :lol2:

Screenshot_20210620_071625_com.facebook.katana.jpg

Screenshot_20210525_084608_com.android.cellbroadcastreceiver.jpg

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot prin zona mea

https://www.monitorulsv.ro/Ultima-ora-local/2021-07-27/Mihai-Cadar-tanarul-pastor-ucis-de-urs-va-fi-inmormantat-in-satul-bunicii-care-l-a-crescut

 

Un urs a "vanat" o vaca dintr-o stana, iar doi ciobani au plecat sa pozeze prada. Bineinteles ca ursul era in zona, i-a atacat, pe unul l-a ranit la fata, iar pe celalalt l-a omorat.

Nu sunt tocmai in tema, dar consider ca au comis doua greseli mari:

1. Au deranjat ursul de la masa (eu stiu ca si cainii devin agresivi daca te apropii de hrana lor)

2. S-au dus cu niste bote, nici macar un spray de alungat ursul (da, nici de caine nu scapi cu bota).

 

A mai fost un calugar atacat, pe muntele Rarau; l-a muscat si apoi a fugit. Si acolo e discutabil, pana la urma, mi se pare firesc ca in padure e ursul, si poate fi agresiv => mergi in grup, si iei spray special.

Cat despre atacurile in zone domestice, mi se pare normal sa-i cam impuste :biggrin:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va avea o foarte rea reputatie Romania in LUME ca a dat liber la ucis ursii ca voiau mancare.  Si in State ucid ursii si nu se da liber sa fie ucisi ca omul decide unde sa mearga sa locuiasca si unde vrea sa fie in vacanta cu familia.   Este scris la intrarea in padure ce te paste si NIMENI nu vine in ajutor.   

Grand Canyon pe cat este ziua de safe, pe atat este de periculos dupa apus de soare cand ursii si alte fiare isi cauta de mancare.   In fata Marilor Hoteluri sint garzile bine echipate cu arme sa apere turistii care vin din hotelurile din apropiere in localuri sa manance/distreze, nici eu n-am stiut pana n-am fost ACOLO in mijlocul pericolului.   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://news.yahoo.com/hunters-think-killed-8-point-203547993.html

A fost vanat un Pseudohermaphrodite Deer in Alabama de un grup e vanatori, cu acte.   Cand au inceput sa-l jupoaie, si-au dat seama ca ceva lipseste  :surrender:   Acel grup de vanatori au organizat actiunea pentru Charity,  munca voluntara si au dat de o curiozitate naturala.  Pentru ca nu ma pricep deloc la acest sport, legal si aici cand este anuntat oficial si in limita permisa.     

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×