Sari la conținut
Forum Roportal
adiadi123123

Un mecanic bun ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 6 ore, Rodica` a spus:

 

Gradul de confort e prima treaba care tre sa ma satisfacă și apoi dotările de siguranță și utilizare. 

Nu în ultimul rand consumul.

Aici a picat testul (meu), VW/VAG. 

Mai prost decât în Passat b5 și Octavia 1/Golf 4, n-am stat. Nu mi-s prăjină de om, nici 1.80 nu am. Deci dacă picioarele mele nu încap undeva, cineva a dormit la facultate. Și la job. 

De motor... Depinde câți bani ai! Dacă îți permiți mașini în garanție, n-ai de ce să te uiți.

Dacă nu ai buget extraordinar, dar în schimb mai ai și pretenții de pilot de raliu, te interesează și fiabilitatea motorașului care spală parbrizul. Pe lângă confort.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de câți bani ai. E vorba de câți bani vrei sa aloci acestui consum numit automobil.

Unii nu au dar fac pe dracu în 4 sa ia Merc nou și alb, alții nu au chef de complicații și iau ce se nimerește ca le place lor culoarea. 

Oricum nici prea multe dotări nu sunt faine ca devin enervante. E un senzor în rezervorul cu lichid de parbriz și te anunță din minut în minut cand ți se termina... Am văzut undeva. :triniti:

Pentru unele situații exista soluție sa ți le scoată? Adică mecanicul îți poate anula senzorul acesta sau altele la fel de enervante? Sau cum se face? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici intervine fiabilitatea. La VW țiuie de dimineața până seara senzorul de la lichidul de frână. Ca idee, și daciile din anii 80 aveau senzorul ăla, dar numai VW a reușit să facă unul care se strică.

Și tot VW a inventat contactul de la pedala de frână care se strică intermitent cu senzorul amintit. Da, și pe ăla îl au toate mașinile, inclusiv Dacia 1300. Dar numai la VW se strică. Și la gemenii lui (Seat, Skoda). 

Senzorii se pot anula destul de ușor, majoritatea sunt rezistori, se pune o rezistență electronică sau un contact, iar totul e "pe viață". Dar majoritatea becurilor de avertizare țin de siguranță, deci eu prefer un Opel de 30 de ani, la care nu se aprind becuri aiurea, iar senzorii țin mai mult decât mașina în sine. 

Acum 10 ore, Rodica` a spus:

Unii nu au dar fac pe dracu în 4 sa ia Merc nou și alb

Știu și eu cazuri. Au venituri cât mine, pun toate neamurile bani, și cumpără mașină de jde mii de euro. Apoi se zgarcesc la un set de anvelope și o revizie. 

Nu știu dacă e total greșit, nu mă laud nici cu mentalitatea mea de strângător; am realizat că bag toți banii în lucruri moarte, și prea puțin în "trăiește-ți viața". 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e buna mentalitatea asta a ta. Ca ramai cu regrete toată viata dacă ai vrut ceva la un moment dat și nu ai luat. 

Sunt de părere ca fiecare pofta pe care o ai, cele rezonabile, desigur, trebuie îndeplinită la momentul când apare. Ca viata buna e făcută și din micile capricii pe care ni le îndeplinim. Chiar dacă apoi regretam și constatam ca am făcut o prostie. La momentul ala și-a atins scopul. 

Sa comentam puțin mașina asta, dacă vrei, desigur. 

 

Editat de Rodica`
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 ore, Rodica` a spus:

Unii nu au dar fac pe dracu în 4 sa ia Merc nou și alb,

Indica un NIVEL in societate acea masina???   Cunosc mentalitatile multora care circula cu "Mercedez" iar eu ... cu masina daca e sa povesteasca la cineva despre o cunostinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 minute, The Unknown a spus:

Indica un NIVEL in societate acea masina???   

Da normal. Indica faptul ca e condusa de un bărbat trecut de 60 de ani și cu ani destui de penitenciar, în general de etnie romă, care nu mai poate suferi alte umilințe. Inclusiv cea de a conduce o mașină normala, gen Skoda. 

Dar mai sunt și alții, nu generalizam chiar asa. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol2:   ... este CV-ul unora, nu-s necesare vorbe sau referente, faptele graiesc!!!   Mor de ras ...    Am uitat sa intreb cat costa, COVID a cam redus si pretul masinilor, cel putin in Phoenix. 

Stiu demult n-am fost in Romania, n-am cu cine vorbi acolo ca mereu sint ocupati cu statul in casa  :surrender: sa numere minutele sau ce ca nici pisici n-au si eu sun, nu le costa nimic.  Sint pensionari cu mult inaintea noastra.  Se obisnuiesc cu niste cuvinte si tot repeta, cand vine o stire, cica au murit.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, Rodica` a spus:

Pai nu e buna mentalitatea asta a ta. Ca ramai cu regrete toată viata dacă ai vrut ceva la un moment dat și nu ai luat. 

 

Sa comentam puțin mașina asta, dacă vrei, desigur. 

 

Poftele mele sunt în scule, betoane și mașini. Și mâncare. Și haine. Și electronice. 

Când îmi lipsește ceva, fac loc în buget și cumpăr. Sunt foarte descurcăreț cu banii, dar mi se pare că fac prea multe investiții moarte. Deși sculele și garajul nu sunt tocmai moarte, s-au cam amortizat.

 

Nu prea am ce spune despre nenea Udi, nu vin la mine din alea (încă). Nici nu-mi doresc clienți cu VW. Pardon, Audi. Au impresia că au bijuterie, iar eu ar trebui să mă prezint la 4 ace, și să le spun cu lacrimi în ochi, că e perfectă, și nu are nevoie de service. Pe naiba.

Dacă e motor diesel TDI, generația aia e chiar bună. Au trecut la injecția CR, cu 10 ani întârziere. Brațele suspensiei sunt multe, scumpe și foarte greu de desfăcut. E genul de mașină pentru care te duc cu vorba mecanicii. 

Dacă e TSI/TFSI, se zice că sunt de toată jena, și consumă ulei cu găleata. Nem tudom. Nici nu îmi doresc să le cunosc. 

Eu fac mecanică momentan, pentru că am experiență cu generațiile vechi, fabricate din 1980 până prin 2010. Pe viitor mă refugiez în vopsitorie, aia mi-e pregătirea. De fapt sunt mai experimentat în mecanică, dar mă plictisește. Vin mașinile la mine, că sunt proști ăilalți (mecanici).

Editat de Motorină

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, The Unknown a spus:

Indica un NIVEL in societate acea masina???   Cunosc mentalitatile multora care circula cu "Mercedez" iar eu ... cu masina daca e sa povesteasca la cineva despre o cunostinta.

Din păcate, daaa! 

Oamenii te percep în funcție de ce conduci și cum te îmbraci. 

Prin 2014 încă mă foloseam de o Dacie 1310. Curată, neruginită, cu geamuri fumurii și în stare tehnica ireproșabilă. 

Gagicile mă refuzau. Chiar și cele care mă cunoșteau. Când am trecut la o străineză cu trapă, s-au deschis mulți craci către mine :laugh:. Dintre cele care mă refuzau înainte.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Treaba ta. Dacă luai decapotabila cracii veneau din toate părțile. Acum vin doar prin trapa. 

:balloon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×