Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Stoicismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce e stoicismul și când a apărut el?

Care ar fi substanța stoicismului, mai putem fi stoici în vremurile noastre?

 

La prima întrebare propun io un răspuns, așa, în fugă.

La a doua, îl aștept pe King să ne spună ce e și cum. Mai ales că am auzit că al nostru King adoră și trăiește cu entuziasm principiile stoice. 

 

Stoicismul, foarte pe scurt, e un curent filosofic care a prins contur în perioada elenistică, cam prin sec. 3 îen, fondat de Zenon din Kition - ni se spune. A'ma, de, au fost unii stoici de seamă, cum ar fi stoicii de mai târziu Seneca și Marcus Aurelius - împăratul filosof. Wow! Cre că ăsta e singurul împărat roman filosof pe care-l știu io. Respect! Dacă știți și altul, e bine să-l dați repede pe gât, colea! :laugh:

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stoicismul a fost practicat, de fapt, dinainte sa i se dea un nume in istorie.

Este in fond o disciplina. Spirituala, dar extrapolata si in viata fizica de zi cu zi.

Dupa ce iti identifici valorile morale carora te ,,angajezi'' sa le slujesti.

Editat de Stu'
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multe idei ale lui Socrate au inspirat stoicismul - idei exprimate indeosebi de Platon si pe alocuri de Aristotel.

A fost o filosofie temporala doar in caz particular, stoicismul in fond fiind o filosofie atemporala a oamenilor care au inteles ca nu este suficient sa ai valori, ci sa le respecti totodata, pentru a putea creste spiritual cu adevarat, in sensul totodata moral al cuvantului.

Spinoza, Descartes..erau adepti ai stoicismului. Epictet, Seneca..

 

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, Stu' said:

Multe idei ale lui Socrate au inspirat stoicismul - idei exprimate indeosebi de Platon si pe alocuri de Aristotel.

A fost o filosofie temporala doar in caz particular, stoicismul in fond fiind o filosofie atemporala a oamenilor care au inteles ca nu este suficient sa ai valori, ci sa le respecti totodata, pentru a putea creste spiritual cu adevarat, in sensul totodata moral al cuvantului.

King iubeste doar degetul mic al stoicismului. Mie imi e invatator permanent de foarte multa vreme.

Spinoza, Descartes..erau adepti ai stoicismului. Epictet..

 

Wow! Uite daia mi-au plăcut mie anumite dezbateri filosofice de pe roportal, mai ales când interveniși tu. Că sunt tranșante! Oki, hai să vedem dacă King iubește mai mult decât degetul mic al stoicismului. 

Sincer să fiu, mi-a plăcut și mie stoicismul, așa, ca un capitol al filosofiei. Dar, apropo, ce te-a învățat stoicismul? 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-a invatat sa accept literalmente si cu seninatate ce nu pot controla ( in faza temporala a stoicismului filosofii considerau ca ii ajuta pe oameni sa rabde mai usor, mai impacati, asupririle, despotismul, inrobirea - intr-un moment in care comunitatile nu erau inca pregatite din nou de rascoale, revolutii). Ss ma concentrez pe ce pot controla sa schimb in mai bine. In primul rand in mine.

Apoi, m-a invatat sa imi exersez valorile, carnal, in mod disciplinat. Ca pot sa devin ceea ce fac in mod repetat, doar. Nici mai mult, nici mai putin.

Dar eu combin stoicismul si cu alte filosofii. Nu cred ca e suficient sa fii un stoic inflexibil in viata.

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Stu' said:

M-a invatat sa accept literalmente si cu seninatate ce nu pot controla ( in faza temporala a stoicismului filosofii considerau ca ii ajuta pe oameni sa rabde mai usor, mai impacati, asupririle, despotismul, inrobirea - intr-un moment in care comunitatile nu erau inca pregatite din nou de rascoale, revolutii). Ss ma concentrez pe ce pot controla sa schimb in mai bine. In primul rand in mine.

Apoi, m-a invatat sa imi exersez valorile, carnal, in mod disciplinat. Ca pot sa devin ceea ce fac in mod repetat, doar. Nici mai mult, nici mai putin.

Dar eu combin stoicismul si cu alte filosofii. Nu cred ca e suficient sa fii un stoic inflexibil in viata.

Corec! Vorba lu garg. :smile:

Dar chiar așa, pe garg l-o interesa cât de cât stoicismul? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' eu nu ziceam decat ca, avand in vedere ca King a decretat doar zilele astea ca s-a indragostit de stoicism, e logic ca i-a ajuns abia la degetul mic. Cunoasterea, patrunderea ei ca filosofie,  dureaza. Pana se aseaza si se maturizeaza din subconstient in constient.

Si la cum il vad pe Garg, el e mai degraba existentialist, da' nu stiu daca stie. 

:)))

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Stu' said:

Da' eu nu ziceam decat ca, avand in vedere ca King a decretat doar zilele astea ca s-a indragostit de stoicism, e logic ca i-a ajuns abia la degetul mic. Cunoasterea, patrunderea ei ca filosofie,  dureaza. Pana se aseaza si se maturizeaza din subconstient in constient.

Si la cum il vad pe Garg, el e mai degraba existentialist, da' nu stiu daca stie. 

:)))

Foarte corect ce spuseși tu colea. Ai gândit ca un om mare! :smile::tongue:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Vriies a spus:

Stoicismul, foarte pe scurt, e un curent filosofic care a prins contur în perioada elenistică, cam prin sec. 3 îen,  ...

Credeam ca Marea a aruncat ruine pe plaja.   Cu schimbarea climei, datorita "curentilor" vor mai iesi din adancuri si alte obiecte de admirat din "timpul trecut" la prezent :o: 

Cine a botezat cu aceasta denumire ideile in spatele acelor metode de umilire al umanilor???   Pana si azi asa sint crescuti urmasii pe tron-uri, sa nu exprime necaz sau bucurie in public, as considera mai mult stil de viata la scara inalta.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×