Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

 

piftie-de-boboteaza-400x250.jpg.webp

Dimineata iar voi lucra pe un bun "Intaritor de Oase" piftia, dar inainte mergem la cumparat marfa.   Cineva i-a zi omului ca asta ajuta, vom baga in oala si gheare de pui de la chinezu' ca acolo se gaseste mereu, sper sa vad mai bine dupa un somn.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Piftia de porc este unul dintre preparatele tradiționale de Crăciun.   

Așadar, dacă atunci când faceți piftii alegeți să folosiți gelatină, veți vedea că veți obține un preparat limpede.
  • 1,8 – două kg carne de pasăre cu os și piele (pulpe, aripi, gheare de curcan sau cocoș)
  • trei lingurițe rase de sare
  • două lingurițe boabe de piper negru
  • doi morcovi
  • o rădăcină de păstârnac
  • patru căpățâni de usturoi (puse în 2 tranșe)
  • 30 grame gelatină granule sau foi
  • trei sau patru albușuri crude de ou (pentru a limpezi piftia)

https://evz.ro/ingredientul-esential-pentru-o-piftie-limpede-multe-gospodine-nu-stiu-acest-truc.html

*Sper ca lumea nu se ia dupa aceste instructii cu albusuri si alte bazaconii!!!*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca sint educata de acasa de mica, sa NU mananc la nimeni NIMIC, pe strada DELOC de la vanzatori de ce o fi.   Asta ma scapa de boli interne si nu numai sau chiar de moarte ca una care face piftie din asta fiert doar 90 de minute, are puterea sa te ucida daca esti mai sensibila.  

Piftia are nevoie de 8 ore de fiert pe foc foarte mic sa iasa Collagen-ul dintre tesuturi si sa fie "safe" de mancat, ca picioarele de porc, urechi, nas, coada si alte parti sa nu mai contina vietati periculoase omului intre tesuturi greu de patruns altfel. 

Foaia de Dafin, Piper, Zafran si Sarea sint dezinfectante, la care eu mai adaug si radacina de Ginger sa schimbe acel miros infernal desi eu NU mananc Porc, dar si copitele de vita au acelas miros cand fierb.  Ma adaug si Telina verde si tulpini de Patrunjel, un pumn mare de usturoi razuit, tot ca sa mai schimbe mirosul dar si un ardei gras mare si rosu de obicei sa aibe si zeama o culoare mai acceptabila, nu de mort.   

Zafran ii mai da pe langa aroma si culoare placuta ca eu fierb si limbi de miel, oaie sau capra in oala de piftie ca-mi place, la fel si Pipote de Curcan ca se gasesc in acest sezon din belsug.  Cumpar si alte oase de vita cu carne si grasimi, se gasesc in magazinele latino toate alea sortate si categorizate ca si ei cumpara pentru ceva asemanator ca ciorba de burta dar contine si intestine de porc, o tona de ardei iute ca focul si cine stie ce inca, MENUDO se numeste dupa care mor barbatii latino, femeile mai putin din cate stiu.       

Fara 10 kg de chestii nici nu incep piftia si n-am nevoie de alta gelatina ca zeama se condenseaza repede ca este facut ca lumea.  N-are nevoie de alte "clarificatii" decat de o strecuratoare si o bucata de Tifon = Cheesecloth sa opreasca oscioarele marunte care oricum raman la fundul vasului in care am strecurat zeama.  

Morcovi, oua sau alte balarii nu intra in reteta mea sau alte zarzavaturi de supa,  ar schimba tot gustul in ceva dulceag, care nu este scopul acestei specialitati atat de greu de obtinut.       

    De asta NU se incheaga zeama!!!     

Greutatea apare de la cumparat marfa si se incheie cu spalatul vasului in care a fiert.   Cand este gata este fierbinte oala si doar cu un polonic pot sa scot zeama, dar si oasele si restul cu instrumente cu coada lunga si izolata sa nu ma arda aburii.   Sint grele acele oase care au iesit din locurile lor care este semn ca este perfect fiert totul.

Pana se curata de alea toate bucatile, trece vreme buna ca sint fierbinti dar trebuie portionat in containere atunci.   Avem aici niste pipete lungi pentru a uda bine curcanul in cuptor cand se coace, nu se sparg la temperaturi inalte si cu acel instrument scot si grasimea de pe zeama din oala in care deja am strecurat dar mai pun inca usturoi razuit fin sa aibe gustul dorit de piftie.  Se topeste usturoiul aproape in intregime dar se aseaza si nu este in calea nimanui, iar zeama este foarte clara, din oricare colt ne-am uita la vasele de sticla in care-mi place sa le etalez.    

Daca nu se acorda timpul necesar, nu se obtine mancarea dorita.   Am mai auzit pe multe sa se vaite ca nu se leaga piftia dar n-am intrebat din ce cauza.   Azi din ce in ce mai putina lume stie sa prepare traditionalele specialitati, indiferent de nationalitate, ca s-au redus la Pizza si Pasta.   In magazine nici nu se uita la subprodusele animale de scarba ce le produc.

Adaug un scurt story ... mai demult fiul m-a rugat sa fac ceva foarte scarboasa mancare  :surrender:  ca vor juca Poker cu prieteni si colegi de munca iar cine pierde are de mancat  de pe masa special aranjat cu din astea!!!    A cerut scuze ca nu vrea sa ma jigneasca, dar pentru ei asa pare un mare numar din retetele mele de ACASA.    Seful a pierdut primul joc si a fost potfit sa manace, nu se mai satura, nici nu era deajuns cat avea pe masa ca nu erau la mine ci la el acasa, statea si departe de noi.     

https://www.amazon.com/s?k=turkey+buster&i=garden&adgrpid=1332609450162578&hvadid=83288384369607&hvbmt=be&hvdev=c&hvlocint=182&hvlocphy=43466&hvnetw=o&hvqmt=e&hvtargid=kwd-83288980618464%3Aloc-190&hydadcr=15249_13610192&tag=mh0b-20&ref=pd_sl_2rcksc8d6n_e

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

piftie-1.jpg

Cătălin Scărlătescu a dezvăluit rețeta lui de piftie de porc și care sunt pașii pe care trebuie să-i urmezi. 

*Fiecare are reteta la care tine insa piftia NU este supa, asta este marea confuzie al multora.   Eu nu mananc asta indiferent de cine-l prepara, n-are gust de piftie, doar de supa  :meeting:        Am mai vazut pe unii care sint convinsi ca piftia este o supa scazuta.    Eu nu accept asa ceva dar n-am treaba cu marfa nimanui, ca cine-l prepara, are de mancat, nu eu!!!  

https://evz.ro/reteta-de-piftie-de-porc-a-lui-catalin-scarlatescu-juratul-de-la-chefi-la-cutite-a-dezvaluit-marele-secret.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

piftieCât timp puteți depozita piftia în frigider?

Daca arata precum pe poza asta, nimic nu va ramane din ea, garantat  :chef: 

Oala mea acum fierbe si doar maine pe vremea asta va arata cumva, dar nu asemanator.   Cred ca n-o sa am destul la cate persoane trebuie sa dau ca OMU' da telefoane si abia asteapta sa-l intrebe cineva ce fac eu, ca el da raspunsul si primeste o comanda!!!   El crede ca mai bag apa in oala si se rezolva :lol2:   Am piper colorat dar nu voi pune la nimeni ca decoratie doar 2 lamai de pe pom vor insoti cutia de plastic.   Unu-i polonez, altu-i irlandez e si un englez dar si american, 2 mexicani si un negru.   

Eu nu-s pe lista!!!   Pentru mine va fi o varianta din supa cu mai mult usturoi si inecat in ea o parte din piept de pui si cateva pipote.    Din partea cealata de piept voi face Salata de Boeuf ca merge de Anul Nou, ii place si omului.    Stiu ca sarmalele sint mult mai bune daca stau o vreme in frigider  :o: la rece si la acrit!!!  

https://redactia.ro/cat-timp-puteti-depozita-piftia-in-figider-dupa-aceasta-perioada-devine-un-pericol-pentru-sanatate-248318

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L-am gustat, deja e aproape gata 95%.   Inainte sa ma culc, imi aranjez intr-un castron sa nu fie problema cu mine in caz de ceva.   Am fiert si oua separat sa am pentru decoratie.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fierbe deja una dintre oale ca am decis, nu se poate impreuna sa fie pipote si gheare cu picioarele de vita, care au nevoie de timp dublu cel putin sa fie marfa de Piftie.

Pentru ca din fiecare oala scade la fiert prin evaporare, le voi amesteca doar lichidele sa dea intr-un clocot ca la gheare nu prea conteaza.

Ma va tine ocupata si Luni toata ziua preparatul asta, pana le voi spala si toate vasele implicate in acest proces.  

Din retetarul meu secret nescris :chef: am inghesuit in oala: - o bucata de Rasol cu os cu maduva precum pe poza de mai jos am atasat, ghearele a 7 gaini,  510 grame de pipote, pe langa 20 de catei de usturoi, 4 cepe mari = peste 2 kg, 2 foi de dafin, 2 ribs de celina =  crengi verzi, 1 morcov sa nu se ofileasca in frigider mai rau, jumatate ardei gras rosu, piper negru cu un capac de la borcanelul in care-l pastrez, sare nu prea mult ca va scadea lichidul, o bucata de radacina de Ginger feliat subtire si apa rece pana la plin.  Fierbe la foc mic pana dimineata sau aproape.   Intre timp merg sa ma lupt si cu oala mare in care o sa pun doar picioarele de vita si restul de arome sa n-am ceva miros sa fuga si vecinii departe de casa.

 th?id=OIP.wueCICCZf3CBE5xSeL7dsAHaFj&pid=Api&P=0&h=220

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deja l-a si gustat pana s-a saturat de gheare, si tot ce a mai fost in acea oala bun de mancat.   S-a saturat mai bine decat ii era foame, cu Hrean a fost o cina perfekta.   

Am aerisit casa, sint inca 24*C, restul pe maine, nu ma grabesc tatarii navalitori!!!    Se vorbeste despre Colagen in corpul uman cat este de important, de aceea ne chinuim cu piftie de gheare, parca in alte oase nu este destul?   Noi nu comandam prafuri de niciunde, pana sint capabila sa mai gatesc.  Asta nu este o stiinta exacta si asa, chiar daca zeama nu este destul de concentrat, daca se mananca picioare de vita, porc sau ovine si capre si gheare de toate alea, ajuta enorm.   Avem si carne de Bizon intr-un magazin organic si super Kosher.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Cea mai bună PIFTIE de porc fără gelatină.  Secretul ca să iasă limpede și perfect usturoiată :chef:

*Eu prepar doar Piftie Secuiasca din alte picioare decat de porc si mereu reusesc perfect desi nu folosesc zarzavaturi de supa!!!  Morcovi, radacina de patrunjel, telina, patrunjel verde tocat, pastarnac N-AU ce cauta in oala mea de piftie, la fel nu scot cici o spuma de pe zeama si tot am o piftie foarte transparenta si clara!!!   Secretul inchegarii fara Gelatina este fierberea lenta si de lunga durata!!!*

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×