Sari la conținut
Forum Roportal
Motorină

Vatra Dornei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu ocazia off topic-ului, m-am gandit sa arunc niste poze si informatii despre satucul municipal.

Supranumita "perla Bucovinei", face parte din gretosul judet Suceava, in nordul tarii, la 25 km de limita judetului Bistrita-Nasaud (miroase a civilizatie deja). Pe aici trecu' si Vitoria Lipan, pentru cine a terminat liceul :laugh:

Ca statiune turistica, orasul ofera in primul rand tratament balnear (carbon), partii de schi, echitatie, telescaun, trasee off-road, drumetii, tiroliana, zboruri cu parapanta, plimbari cu avionul (aerodrom Floreni), etc.

O buna parte din apele minerale de succes, sunt din zona: Poiana Negri, Bucovina, Dorna, Aqua Carpatica. A mai fost laptele Dorna, s-a dus pe....platforma, prin Polonia, parca.

Cateva pagini serioase, de unde se pot afla mai multe (ca sunt o groaza de pagini care denigreaza zona pe motiv politic):

https://www.facebook.com/PrimariaVatraDornei

https://ro.wikipedia.org/wiki/Vatra_Dornei

www.taradornelor.ro

O serie de poze furate:

Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un subiect "hot", chiar din statiune, il reprezinta cazinoul. A ajuns ruina din cauza autoritatilor si mai ales a BOR, care l-a primit de consolare pentru terenurile confiscate de comunisti, si s-a opus restaurarii ani la rand, considerand ca "e loc de pierzanie" si alte aberatii. Nu intru in detalii, vestea buna este ca acum, cladirea este in plin proces de refacere. Printre schele am zarit deja peretii exteriori tencuiti.

Cazinoul din Vatra Dornei se reabiliteaza cu bani europeni, la 13 ani de la  retrocedarea catre Arhiepiscopie | | Finantare.ro

FOTO. Cazinoul din Vatra Dornei va fi reabilitat: La ce va fi întrebuințat

Ar putea fi o imagine cu clădiri

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 47 minute, Motorină a spus:

Un subiect "hot", chiar din statiune, il reprezinta cazinoul. A ajuns ruina din cauza autoritatilor si mai ales a BOR, care l-a primit de consolare pentru terenurile confiscate de comunisti, si s-a opus restaurarii ani la rand, considerand ca "e loc de pierzanie" si alte aberatii.

Nu pot sa cred ca biserica are ceva contra jocurilor de noroc, cata vreme oamenii bisericii joaca manastiri la jocuri de noroc!

"Fostul stareţ al Mănăstirii Golia din Iaşi a împrumutat câteva zeci de mii de euro şi i-a pierdut la jocuri de noroc, scrie Monitorul de Botoşani. Paguba a fost făcută din bani împrumutaţi „pentru funcţionarea mănăstirii” de la un angajat din administraţia locală care a vrut să ajute lăcaşul de cult.

După ce a aflat că banii lui au fost irosiţi la păcănele, omul s-a adresat instanţei iar acum mănăstirea va fi executată silit. Judecătoria Iaşi a decis că „Obligă pârâta Mănăstirea Golia să plătească reclamantului sumele: 51.500 euro reprezentând împrumut nerestituit, 1.000 Euro cu titlu de daune-interese moratorii, 6.081 lei cheltuieli de judecată.”

Păgubitul l-a împrumutat pe fostul stareţ, care i-ar fi spus că are de plătit datorii la utilităţile mănăstirii. Numai că, de fapt, prelatul a pierdut toţi banii la jocuri, astfel că a fost de acord să semneze şi să parafeze cu ştampila mănăstirii un act în care recunoştea împrumutul. Aşa s-a ajuns la instanţă, care a obligat mănăstirea să returneze banii, chiar dacă între timp Vitalie a fost dat jos în 2014 din scaunul de arhimandrit şi stareţ.

“Suma va fi plătită de Mănastirea Golia. Se va plăti în tranşe, pentru că este o sumă foarte mare”, a declarat Constantin Sturzu, purtătorul de cuvant al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei"

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/manastire-executata-silit-dupa-ce-staretul-a-pierdut-zeci-de-mii-de-euro-la-pacanele.html

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Motorină a spus:

Supranumita "perla Bucovinei", face parte din gretosul judet Suceava

Dar de ce e gretos judetul? Aveti munti faini, sate cu traditii, pe balerina Sofia Vicoveanca, sate precum Ciocanesti, cu case pictate viu. 

Nu am fost in Suceava decat ca turist, putin. 

Am intalnit cativa oameni foarte inimosi, de pus la rana, si un psihopat. 

Poate imi spui tu mai multe despre judet, ca localnic.

La Vatra Dornei mi-a placut, dar oraselul e deprimant, abandonat, case nerenovate, lipsa de viata culturala.

Un amic care e obsedat de munti si a fost in toti muntii romanesti spunea ca s-ar muta la Vatra Dornei, pentru ca acolo sunt cei mai faini munti din tara.

Am mai fost la o nunta in Vicovu de Jos, si mi-au  placut oamenii, jucau hora si batusita cu mandrie, cu placere totala.

Mai cunosc Ciocanestii si Suceava, asa in trecere. La Ciocanesti m-am simtit bine, oamenii sunt ospitalieri si sufletisti (cel putin cu noi, turistii, au fost asa).

Editat de observant
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E gretos din cauza moldovenilor din frunte, care flutura 'brandul' de bucovineni, desi sunt mult sub nivelul moldovenilor care nu mai au nici o scuza (Iasi, Botosani, Galati). Resedinta de judet e o varza, plina de clasa muncitoare si cam atat. Urbanismul lor e 0. Plin de tarani care fac drumuri in Ucraina cu vw-uri din 1900 toamna, cu rezervor de 100 litri, si se bucura ca le iese profit 100 de lei pe zi. Aia pentru 50 de lei isi vand un membru al familiei. Nu mai vorbesc de multitudinea de "uăi"-uri din vocabular, glumele proaste, etc. Poate ca Falticeni ar fi sediul lor central, dar nu vreau sa jignesc pe nimeni. Bisnitari necivilizati.

Acum 31 minute, observant a spus:

La Vatra Dornei mi-a placut, dar oraselul e deprimant, abandonat, case nerenovate, lipsa de viata culturala.

Total de acord. Casele care ies in evidenta sunt in proprietatea primariei, parca. Sau particulare, nu stiu. Ce stiu este ca sunt locuite de asistati social, care mai mult le degradeaza, si bineinteles ca nu isi permit sa le renoveze. Str Dornelor este in situatia asta, si nu numai. 

Noi, lumea buna :laugh:, stam in zone mai retrase, cu case vechi/noi, dar puse la punct. Verificati strazile Petreni, Negresti, si cele  din jur.

Un cartier oribil de blocuri ar fi Barnarel (desi am fost recent, si nu e groaznic).

Cartierul Unirii este cel mai orasean si cautat, cu blocuri noi si vechi. Din 2016 incoace s-au renovat multe cartiere rezidentiale, cu tot ce trebuie: parcari, strazi, locuri de joaca.

Statiunea, da... E 0 din partea primariei. Nici un eveniment, nimic. Doar prostii ieftine. Nici un proiect de agrement. Tot ce ofera statiunea este din sectorul privat.

Acum 38 minute, observant a spus:

Un amic care e obsedat de munti si a fost in toti muntii romanesti spunea ca s-ar muta la Vatra Dornei, pentru ca acolo sunt cei mai faini munti din tara.

Muntii de aici sunt foarte rotunjori, si deloc stancosi. Orice persoana care poate merge pe jos o zi intreaga, poate parcurge traseele din zona, pe timp de vara. Altitudinea e destul de mare, depresiunea are 800m, varfurile trec de 1000.

Oamenii sunt primitori, calzi.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 46 minute, observant a spus:

Am mai fost la o nunta in Vicovu de Jos, si mi-au  placut oamenii, jucau hora si batusita cu mandrie, cu placere totala.

Mai cunosc Ciocanestii si Suceava, asa in trecere. La Ciocanesti m-am simtit bine, oamenii sunt ospitalieri si sufletisti (cel putin cu noi, turistii, au fost asa).

Vicovul e departe, nu am avut treaba pe acolo.

Ciocanestiul pot spune ca reprezinta zona, sunt oameni faini, iar arhitectura caselor de lemn in stil bucovinean, am impresia ca a inceput de acolo. Pacat ca multa vreme au avut drumul principal din comuna, dezastru. Acum am inteles ca s-a modernizat, nu stiu (nu am mai fost).

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu Diesel. 

E grețos. Munții sunt mișto, dar orașele sunt de lumea a treia. 

Suceava - sat cu blocuri și cu un primar veșnic, provenit din satul Prelipca, fost tractorist, acum probabil doctor în drept, cu un debit verbal impresionant, invers proporțional cu realizările din cele 4 mandate.

Centrul orașului e betonat sălbatic, blocurile sunt de tip comunist, urâte în draci. 

Accesul peste râul Suceava către centrul comercial din fostul CET se face pe un singur pod. În weekend și în zilele de sărbători e crimă și pedeapsă dacă ai ghinionul să te afli în trafic. 

Între Iulius Mall și intrarea în oraș sunt aproximativ 4 kilometri. Închipuiți-vă că au fost zile când pur și simplu am întors mașina și am plecat înapoi acasă, deoarece coloana de mașini se întindea cu încă un kilometru în afara orașului!

Bineînțeles că bisericile ies în evidență în toate colțurile. No comment. 

Republica Rădăuți. O urbe cu potențial imens, fiind un pol al economiei locale, datorită amplasării proxime față de comunele și satele înconjurătoare (Putna, Gălănești, Marginea, Vicov, Voitinel, Dornești, Milișăuți, etc.) 

Pe dracu'. Producătorii locali sunt sufocați de mafia "minoritară" a pieței agricole, situată în centru, trenul leșinat care taie orașul în două (și cimitirul!) paralizează traficul, casele de pariuri sunt omniprezente, kitsch-ul arhitectural e la el acasă. Oamenii de afaceri locali sunt implicați în procese incredibile, de exemplu câțiva dintre ei (printre care și un fost primar) au cumpărat ilegal sute de hectare de teren, pe care le-au vândut ulterior actualilor patroni ai fabricilor Egger și Holzindustrie Schweighofer, permițându-le acestora să-și ridice fabricile de prelucrare a lemnului în inima Bucovinei.

Siret. Oraș de frontieră, aflat lângă Ucraina, la 40 de kilometri de Cernăuți. Un oraș mort, celebru pentru spitalul de nebuni și pentru traficul de țigări aduse din Ucraina. Fostă "fabrică de șoferi profesioniști", datorită Liceului cu profil auto.

Potențial uriaș, nefructificat de păcălicii care conduc destinele orașului.

Gura Humorului, orașul lui Flutur. Am petrecut acolo aproape o săptămână anul trecut. Am închiriat o vilă la periferie și, timp de cinci zile, am dat cu volanul și cu pasul prin urbe. 

Aș fi ipocrit să spun că turismul nu funcționează, dar ORAȘUL ÎN SINE este o sărăcie ambulantă! Localnicii care nu au avut norocul să fie securiști, milițieni, turnători sau activiști de partid trăiesc în altă vreme. Am văzut oameni de vârsta a doua purtând pantaloni evazați, din anii '70, costum de stofă asortat cu șapcă și teniși, figuri triste, plimbându-se pe trotuare inutile.

Milișăuți - patria verzei. Da, prieteni, Milișăuți este oraș, deși are maxim zece blocuri. Pentru că așa au votat vărzarii, că s-au săturat să fie numiți "țărani". 

Well... acum ar vrea să fie țărani din nou, pentru că boieria costă. Costă mai mult la impozite și taxe, dar locuitorii se cacă tot în fundul curții. Așa că înțelepții născători de varză se gândesc să răstoarne cumva acest odios regim orășenesc și să redevină ceea ce, de fapt, au fost mereu, indiferent de statutul social: niște țărani.

Despre satele de munte din Bucovina nu voi spune prea multe, pentru că nu vreau să-i stârnesc pe cei care defrișează sălbatic Bukovina (Țara Fagilor). Sunt sate întregi care s-au dezvoltat exclusiv din jaful asupra minunatelor păduri din Bucovina. În general îi poți recunoaște pe liderii acestui dezastru după câteva elemente:

- opulența. Cea mai mare casă, cea mai tare mașină, etc.;

- pocăința. Vrei să găsești mafioții locali? E simplu: mergi duminică la biserică, sunt toți adunați acolo. Să nu te miri dacă vei găsi printre ei polițiști, procurori, judecători sau politicieni. Toți sunt mânați acolo de frica de Dumnezeu (și Măicuța Domnului, pentru non-misogini);

- tupeul. În trafic, când se bagă în depășire pe linia continuă, la cumpărături, când parchează pe locurile pentru categoriile mai puțin norocoase, usw*

Gata, că m-am plictisit.

Motorină are dreptate. 

Județul Suceava e grețos nu pentru că e sărac, fără potențial economic, turistic sau cultural. 

Nu, e grețos pentru că e populat cu primate cu pretenții de "cetățeni".

 

*usw - und so weiter, în limba germană în text.

 

 

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, observant a spus:

gargbird, ar trebui sa scrii o carte despre asta, pune-ti talentul la treaba, s-ar vinde

E frustrare, nu talent. 

Ținând cont că am cont (sic!) doar aici (nu am facebook sau alte chestii similare), mai refulez. Mă mai chinuie setea de a spune, dar o sting cu tăcere. 

Abia acum înțeleg sensul zicalei "Tăcerea e de aur". 

E.

Da' să știi că ai dreptate.

Poate o voi face. 

Mulțumesc!

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi dimineață, în stațiune 

Am impresia că androidele astea își slăbesc intenționat camerele, odată cu "noile update-uri" :mad:

IMG_20210320_061336.jpg

IMG_20210320_061306.jpg

IMG_20210320_061344.jpg

IMG_20210320_061332.jpg

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×