Sari la conținut
Forum Roportal
Motorină

Vatra Dornei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 1 minut, Rodica` a spus:

Dar ce va fi înăuntru?

Nu vreau sa ma enervez cu detaliul asta. Ma bucur pentru cladire.

Parca auzisem ceva de biblioteca, poate muzeu. Pe vremea comunismului a fost sala de mese pentru hotelurile din zona, cofetarie, etc.

Daca ar fi alegerea mea, l-as umple de rulete, pacanele, club de noapte si as lasa si pestii sa racoleze clienti pe acolo :lol2:

Asta a fost destinatia initiala a cladirii. Asta vor turistii tineri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei, lasă că nu se știe.... totul se rezuma la bani, pana la urma. 

Primăria va trebui sa susțină centrul cultural dacă asta vor acolo, ceea ce nu e vestea buna pentru ei. 

Vor face și spatii multifuncționale pentru închiriere ca să mai reducă din cheltuieli. Și cine știe ce idei le mai vin. 

Oricum, așteptăm și poze în direct de la fața locului. :pardon:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea am ce poza, e plin de moloz imprejur, iar peretii sunt acoperiti cu plasa. Se lucreaza zilnic, dupa sunet :biggrin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca ti-a placut utilajul - pompa de beton. Recunosc, sunt spectaculoase alea.  De mare ajutor, nu ai nici o treaba cand tre sa torni. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-a plăcut în mod special, sunt sătul de betoane. Utilajul ăsta face prețul betonului mult mai mare :laugh:

Pozele sunt furate de pe pagina stației de beton care a făcut livrarea, de aici și prim-planul cu pompa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 31 minute, Motorină a spus:

. Utilajul ăsta face prețul betonului mult mai mare :laugh:

De acord dar tre sa recunosti ca isi merita toti banii. Beton turnat rapid, de calitate.... chiar si la case folosesc destui. Torni o placa in juma de ora....Plus ca sunt foarte solicitate. Ca sa ai pompa trebuie sa o programezi din timp, sa virezi pretul betonului in contul statiei chiar cand faci programarea.... Iti povestesc povesti cu care inteleg ca esti familiar dar parerea mea e ca isi merita banii. Ca si utilajul pentru șape, de ex. Si multe alte solutii pentru constructii ca te doare capu cate sunt .... E bine ca exista si ca se poate beneficia de ele.

Apropo, la fier beton nu stiu sa existe alta solutie decat cea traditionala. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt chiar familiarizat cu lucrările de genul, mai degrabă cu improvizațiile la betonieră, care apropo, nu rentează deloc (aceiași bani, muncă triplă, calitate 0).

 

Sunt doar plictisit de lucrările cu beton. 

 

Firma aia nu e foarte ocupată, a lucrat cineva din familie la ei. Utilajul ăsta e "nou", înainte aveau o motopompă remorcabilă. Se plătea la oră, plus staționarea cifei, tot la oră. Cel care manevra pompa avea foarte multă treabă, multă tubulatură de spălat, strâns, desfăcut, etc. 

 

Domeniul betoanelor a devenit rentabil, dar e mult mai murdar decât tinichigeria și mecanica, care sunt și mai rentabile. 

Cu fierul nu știu cum e, văzusem doar o Makita smecheră, care lega instant sârma. Plus alte prese de îndoit.

Cea mai nasoală etapă mi se pare cofrarea. Acolo e și responsabilitatea cam cea mai mare. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×