Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru că în China cuplurile cu probleme de fertilitate au voie să apeleze la o mamă surogat, dar chinezoaicele nu au voie să fie mame surogat, s- a creat un obicei printre cuplurile infertile dar cu destule fonduri, să meargă în străinătate pentru a găsi mame surogat. 

Cuplul din articolul prezentat aici a avut alt motiv pentru a găsi mame surogat, și anume: donsoara actrița nu a vrut să își deformeze corpul. @#@&€#@

S-au dus în USA cu viză de călătorie s-au căsătorit în secret apoi au contractat două mame surogat care le-au gestat și născut doi copii frumoși.

Apoi ei s-au certat, au divorțat și copiii au rămas în grija tatălui iar mama a plecat în China.

Tatăl trebuie să se întoarcă în China pt că îi expiră viza dar nu poate lua copiii cu el pentru că mama nu ii dă acordul.

Cel mai probabil viitor pentru copii este orfelinatul.

E mare scandal în presă din toată lumea pe tema asta și majoritatea oamenilor spun că ea nu are sentimente materne pentru că nu i-a purtat pe copii 9 sau 18 luni in burta ei.

Eu cred că tipa e doar narcisică, dar nici nu știu toate detaliile.

Voi ce părere aveți?

https://www.nytimes.com/2021/01/20/world/asia/china-surrogate-baby.html

 

Editat de Kleopatrah
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, eu nu cred ca e bine ca exista asa ceva, mame surogat.

In al doilea rand, n-am inteles bine care e dilema. De ce sa ajunga copiii la orfelinat? Daca mama nu vrea sa ii dea tatalui, nu inseamna ca ii va creste ea? 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Stu' a spus:

In primul rand, eu nu cred ca e bine ca exista asa ceva, mame surogat.

In al doilea rand, n-am inteles bine care e dilema. De ce sa ajunga copiii la orfelinat? Daca mama nu vrea sa ii dea tatalui, nu inseamna ca ii va creste ea? 

Sint multe cazuri cand ajuta mama surogata pe o familia tanara sa se formeze.  Multe boli au femeile de care n-au habar pana cand vor sa aibe un copil, doar atunci afla din analize ca ceva nu le lasa, dar nu trebuie abuzat de situatie in cazuri ca acesta.   A pierdut aia totul ca s-au retras imediat firmele pentru care reclama marfuri de lux, ma mir ca mai este actrita.  Si in State se foloseste aceasta metoda foarte des, au fost si cazuti ca mama surogata n-a mai vrut sa dea copilul la cuplul respectiv ca n-au platit destul de bine si ea s-a atasat de copil.   Domnul a ramas sa-i plateasca pensie alimentara surogatei ca este tatal natural, asta mai demult cand inca nu erau atatea legi rotunjite langa aceasta tema delicata.

In acazul din articol, daca copiii s-au nascut in State sint Americani prin nastere, iar daca si mama lor este cetatean american dar nu vrea copiii, vor fi crescuti in familii nu orfelinate, se cheama Foster Family, Statul achita cheltuielile ca sa nu simta lipsa familiei.   Insa n-am citit acel articol ca-mi cere adresa de E-mail si in alte articole tot in engleza n-am gasit fraza asta.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Stu' a spus:

In primul rand, eu nu cred ca e bine ca exista asa ceva, mame surogat.

In al doilea rand, n-am inteles bine care e dilema. De ce sa ajunga copiii la orfelinat? Daca mama nu vrea sa ii dea tatalui, nu inseamna ca ii va creste ea? 

Mama nu vrea sa știe de copii.. A plecat în China și a zis că nu o interesează. Nu vrea sa ii dea tatălui  acordul de călătorie internațională  pentru minori. De aceea copii nu pot părăsi teritoriul SUA.

Editat de Kleopatrah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Kleopatrah a spus:

Mama nu vrea sa știe de copii.. A plecat în China și a zis că nu o interesează. Nu vrea sa ii dea tatălui  acordul de călătorie internațională  pentru minori. De aceea copii nu pot părăsi teritoriul SUA.

Pai daca mama e in China, tatal o poate da in judecata pt abandon si asa sa preia custodie totala. Si uite cum nu mai trebuie sa ii ceara niciun acord atunci.

Daca tatal vrea, poate. Niciun judecator nu ii va lasa mamei custodie in aceste conditii.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Stu' a spus:

Pai daca mama e in China, tatal o poate da in judecata pt abandon si asa sa preia custodie totala. Si uite cum nu mai trebuie sa ii ceara niciun acord atunci.

Daca tatal vrea, poate. Niciun judecator nu ii va lasa mamei custodie in aceste conditii.

Nu o poate da în judecată pentru că ei au cam încălcat legislația Chinei. Doar femeile infertile au voie să apeleze la surogate. 

Întrebarea topicului nu era cum se descurcă tatăl că presupun că va găsi el o soluție. Întrebarea era dacă cele 9 luni de sarcina sunt obligatorii pentru ca sentimentul matern sa existe.

Editat de Kleopatrah
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ajuta in multe cazuri. Cat si cum, depinde de om. 

Parintii nu se nasc parinti, devin in timp. Primele luni au un impact mare asupra legaturii dintre mama si copil, pentru ca inca exista hormoni specifici care sa stimuleze aceasta legatura, sa nu ma vorbim de alaptat. Aceiasi hormoni de care nu beneficiezi in lipsa unei sarcini, de altfel. 

Acuma depinde si de om. De ce poate fiecare, cred ca asta functioneaza inclusiv in ceea ce priveste instinctul matern/patern. Probabil si modelele din copilarie, mai mult sau mai putin constiente, pot influenta.

Nu cred ca tine exclusiv de sarcina propriu zisa, dar cred ca aduce un aport semnificativ in ecuatie.

 

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×